CENTRÁLNÍ TLOUŠŤKA ROHOVKY U NORMOTENZNÍCH A HYPERTENZNÍCH GLAUKOMŮ
Authors:
J. Lešták; Š. Pitrová; E. Nutterová
Authors‘ workplace:
Oční klinika JL Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT, V Hůrkách 1296/10, 158 00 Praha 5 – Nové Butovice, přednosta: doc. MUDr. Ján Lešták, CSc, MSc, MBA, LLA, DBA, FEBO, FAOG
Published in:
Čes. a slov. Oftal., 74, 2018, No. 5, p. 186-189
Category:
Original Article
doi:
https://doi.org/10.31348/2018/5/3
Overview
Cílem práce
bylo zjistit, zda existuje rozdíl v centrální tloušťce rohovky (CCT) u pacientů s hypertenzním (HTG) a normotenzním glaukomem (NTG). Následně porovnat aplikací prostaglandinů korigovanou CCT (CCT korekce) u obou typů glaukomů.
Soubor a metodika:
Do souboru bylo zařazeno 100 očí u 50ti pacientů (průměrného věku 67 let) s HTG (100 očí) a 100 očí u 50ti pacientů (průměrného věku 62,6 let) s NTG. Antiglaukomatika, pokud byla indikována, užívali nemocní alespoň posledních pět let. Vylučujícím kritériem bylo onemocnění rohovky, stavy po laserových výkonech na rohovce a vysoká ametropie. U všech byla CCT změřena pomocí ultrazvukového pachymetru Tomey Handy Pachymeter SP100 stejným lékařem.
Výsledky:
Statistické vyhodnocení ukázalo, že v případě CCT i CCT korekce byly hodnoty nižší u skupiny pacientů s NTG než u pacientů s HTG. V případě CCT rozdíl nebyl statisticky významný (NTG 554,9 ± 35,7 vs. HTG 561,4 ± 32,7, p = 0,181). V případě CCT korekce byl rozdíl větší, ale statisticky nevýznamný (NTG 550,8 ± 35 vs. HTG 559,6 ± 33,1, p = 0,06).
Závěr:
CCT byla v našem souboru u NTG nižší než u HTG, ale tyto hodnoty nebyly statisticky významné. Při porovnání aplikací prostaglandinů korigované CCT (CCT korekce) u obou typů glaukomů se tento rozdíl zvýšil, ale nebyl statisticky významný. Tento rozdíl mohl být způsoben nerovnoměrným zastoupením nemocných léčených prostaglandiny v obou skupinách.
Klíčová slova:
hypertenzní glaukom, normotenzní glaukom, centrální tloušťka rohovky, prostaglandiny
Úvod
Glaukom je stále považován za jednu z hlavních příčin výrazných poruch vidění a slepoty ve vyspělých zemích. Je obecně známo, že nitrooční tlak je označován jako nejvýznamnější rizikový faktor tohoto onemocnění. Hypertenzní glaukom (HTG) se definuje jako chronická progresivní neuropatie s exkavací a atrofií terče zrakového nervu a následnými změnami v zorném poli, kde hlavní roli hraje vyšší nitrooční tlak. U HTG jsou gangliové buňky poškozeny difusně po celé sítnici s následným odumíráním jejich axonů. Současně však dochází i k poškození gangliových buněk podkorových a korových ústředí v mozku.
NTG je ve srovnání s HTG odlišný v několika aspektech: kromě výše nitroočního tlaku jsou to změny v zorném poli, které poškozují u NTG více centrální část a mají hlubší defekty citlivosti, nervová vlákna jsou u NTG více poškozena v centrální části sítnice a poškození mají fokální charakter, exkavace bývá širší a hlubší, dále se u nemocných s NTG vyskytují vazospazmy, noční systémové hypotenze, redukce pulzní oční amplitudy a fluktuace očního perfuzního tlaku, úzké retinální vény a dokonce zhoršené hemoreologické vlastnosti krve a další [12]. U HTG jsou pattern elektroretinogram (PERG) i pattern zrakové vyvolané odpovědi (PVEP) patologické. U NTG je PERG téměř normální ale výrazně alterované jsou odpovědi PVEP [12].
Centrální tloušťka rohovky (CCT) je důležitý parametr pro stanovení diagnózy a následného sledování glaukomového onemocnění.
Ve většině případů začíná léčba glaukomu lokální aplikací kapek. Analogy prostaglandinů (PGA) jsou vysoce efektivní a díky tomu jsou hojně používány jako léky první volby [19]. Nehledě na hypotenzní efekt těchto léků se po jejich dlouhodobé aplikaci snižuje CCT [7,11,15,17,18,23,24].
Jednou z možností vzniku tohoto jevu je degradace kolagenu aktivací prostaglandin E receptorů v rohovkovém stromatu [16].
Všeobecně se uvádí, že CCT je u NTG ve srovnání s HTG nižší. Proto bylo i cílem naší práce zjistit a porovnat CCT u obou sledovaných skupin, a to i při zohlednění zavedené medikace analogy prostaglandinů.
Soubor a metodika
V průběhu dvou měsíců jsme v rámci této studie vyšetřili celkem 200 očí u 100 pacientů s glaukomem, kteří přišli na kontrolní vyšetření v rámci dispenzární péče. Hodnocený soubor tvořilo 100 očí u 50ti pacientů (29 žen a 21 mužů) s HTG a 100 očí u 50ti pacientů (25 žen a 25 mužů) s NTG. Průměrný věk byl u HTG 67 let a u NTG 62,6 let. Vylučujícím kritériem pro zařazení do této studie bylo onemocnění rohovky, stavy po rohovkových laserových výkonech, kombinovaná antiglaukomatozní léčba, stavy po antiglaukomatozních operacích a vysoká ametropie. Do skupiny hypertenzních glaukomů byly zařazeny oči jen s primárním chronickým prostým glaukomem s otevřeným úhlem, u kterých byla diagnóza stanovena komplexním očním vyšetřením a byly u nich potvrzeny jak strukturální změny (ganglion cell complex a vrtsva nervových vláken) tak funkční změny (perimetr) a výše nitroočního tlaku před nasazením léčby přesáhla hodnot 25 mmHg. Podobně i u NTG byla diagnóza potvrzena jak strukturálními, tak funkčními změnami a byla doplněna o vyšetření PERG a PVEP [12]. Nitrooční tlak u NTG byl před eventuální nasazenou léčbou nižší 15 mmHg. Medikamentózní terapii lokálně podávanými antiglaukomatiky, pokud byla indikována, užívali naši nemocní alespoň posledních pět let.
U všech očí byla CCT změřena pomocí ultrazvukového pachymetru Tomey Handy Pachymeter SP100 stejným lékařem.
Výsledky CCT zjištěné u pacientů s HTG a NTG jsme zařadili do dvou skupin. První skupina měla CCT bez korekce a druhá s korekcí (CCT korekce) zohledňující ztenčení rohovky po aplikaci prostaglandinů. Korekci hodnot CCT po aplikacích prostaglandinů jsme upravili podle výsledků prací You a Cho [23], Lee a Cho [11] a Maruyama a spol. [15]. You a Cho zjistili po dvouleté aplikaci latanoprostu u nemocných s NTG snížení CCT z 544,6 ± 38,4 na 540,3 ± 37,8 um (99,2 %) a Lee a Cho po pětileté aplikaci u NTG z 542,3 ± 36,2 na 533,7 ± 32,9 um (98,4 %). Podobně i u HTG Maruyama a spol. zjistili pokles CCT po čtyřleté a delší aplikaci z 537 ± 34 na 526 ± 32 um (98 %). Na základě těchto výsledků jsme námi naměřené hodnoty u pacientů, kterým byla aplikována jiná antiglaukomatika než prostaglandiny nebo neužívali žádnou lokální medikaci, přepočetli hodnoty na 99 % naměřených (průměrná hodnota uvedených prací je 98,5 %).
Ke statistickému zpracování jsme použili dvouvýběrový t test (Two sample t-test) na pěti procentní hladině významnosti.
Výsledky
Věkové zastoupení u jednotlivých pohlaví a jejího počtu ukazuje tabulka 1. Průměrné hodnoty CCT tabulka 2.
Pro srovnání naměřených hodnot CCT a CCT korekce u pacientů s HTG a NTG jsme použili dvouvýběrový t test (Two sample t-test) a grafické znázornění pomocí Box plotů (Graf 1 a 2).
Statistické vyhodnocení ukázalo, že v případě CCT i korigované CCT jsou hodnoty nižší u skupiny pacientů s NTG než u pacientů s HTG. V případě naměřených hodnot CCT u NTG 554,9 ± 35,7 oproti HTG 561,4 ± 32,7 nebyl při jejich porovnání rozdíl statisticky významný (p = 0,181). Ani po přepočtu hodnot CCT korekce nebyl při jejich porovnání u NTG (550,8 ± 35) oproti HTG (559,6 ± 33,1) rozdíl statisticky významný (p = 0,069).
Tento rozdíl mohl být způsoben nerovnoměrným zastoupením nemocných léčených PGA v obou skupinách.
Nezjistili jsme ani vliv věku na CCT (r = -0,1446, p = 0,3165).
Diskuse
První, kdo upozornil na vliv CCT na hodnoty nitroočního tlaku, byli Morad a spol. [16]. Zjistili, že u NTG je signifikantně nižší CCT než u HTG. Ke stejným závěrům dospěli Hornová a Sedlák [8], kteří v závěru své studie uvádějí, že u NTG jsou signifikantně nižší hodnoty CCT ve srovnání s HTG.
Pro reklasifikaci NTG nebo nitrooční hypertenze do skupiny HTG se na přelomu tisíciletí snažili Copt a spol. [2]. Zjistili, že CCT u NTG má statisticky významně snížené hodnoty. K podobným závěrům dospěl i Shetgart a Mulimani [16]. Efekt snížení CCT u HTG a oční hypertenze zaznamenaly v průběhu 12 měsíců po nasazení prostaglandinů i Liehneová a Karlovská [14]. Nás zaujala práce Kim a Cho [9], kteří zjistili aplikací prostaglandinů u NTG snížení CCT. K podobným závěrům došli i You a Cho [23], Lee a Cho [11] a Wu a spol. [21]. Naopak práce jiných autorů toto zjištění nepotvrdily [3,10,19,20].
Na Wu a spol. [21] zjistili, že dlouhodobá lokální léčba PGA může mít přímý vliv na biomechanické vlastnosti rohovky spolu s nepřímým vlivem na pokles nitroočního tlaku a snížení CCT. Autoři neprokázali statisticky signifikantní rozdíly měřených biomechanických parametrů rohovky u sledovaných 3 skupin pacientů: kontrolní, nově diagnostikovaní jedinci s primárním glaukomem otevřeného úhlu a nemocní dlouhodobě léčení PGA, přičemž tato poslední skupina byla ještě rozdělena dle typu používaných PGA (bimatoprost, latanoprost a travoprost). Malý statisticky nevýznamný pokles hodnot CCT byl zjištěn pouze u skupiny léčených PGA minimálně po dobu dvou let. Jednou z možných teorií působení PGA je jejich vliv na zvýšenou hustotu keratocytů ve stromatu rohovky snad vlivem aktivace metaloproteináz a omezením jejich tkáňových inhibitorů [1].
Zajímavé je i zjištění Yoo a spolupracovníků [22], že po vysazení latanoprostu u NTG došlo v průběhu dvou let ke zvýšení hodnoty CCT z 531,4 na 544 µm.
Inspirací pro naše sledování byly práce You a Cho [23], Lee a Cho [11], kteří zjistili dlouhodobý pokles CCT po aplikaci prostaglandinů u NTG a Maruyama a spol. [15] u HTG. Uvědomujeme si, že tato práce má i své limity. K přepočtu jsme použili výsledků výše uvedených prací, protože jsme neměli možnost před a po dlouhodobé aplikací prostaglandinů sledovat hodnoty CCT.
Krátkodobý vliv betablokátorů na CCT studovali Grüb a spol. Po čtyřdenní aplikaci timolol meleatu zjistili zvýšené hodnoty CCT. Toto zvýšení nebylo statisticky významné (p = 0,0659) [4]. V literatuře jsme nenašli práci o dlouhodobé aplikaci betablokátrorů a jejich vliv na CCT. Proto jsme naše hodnoty CCT u těchto očí korigovali. Grüb a spol. zjišťovali i krátkodobý vliv (aplikovali ho 96 hodin) topické aplikace brimonidinu na CCT u zdravých jedinců. Zjistili přechodné reverzibilní zvýšení CCT [5]. Podobné závěry zjistili i po 28 denní aplikaci 0,5% timololu [6].
Naše výsledky statistického vyhodnocení naměřených CCT ukázaly, že v případě CCT i CCT korekce jsou hodnoty nižší u skupiny pacientů s NTG než u pacientů s HTG. Při srovnání hodnot CCT u NTG a HTG nebyl rozdíl statisticky významný. V případě posouzení hodnot CCT korekce u obou typů glaukomu byl rozdíl větší, ale statisticky významný nebyl. Toto může být i vysvětlení lišících se výsledků měření CCT u různých autorů. V našem souboru byl tento rozdíl způsoben nerovnoměrným zastoupením nemocných léčených PGA v obou skupinách.
Závěr
CCT byla u NTG nižší než u HTG, ale tento rozdíl nebyl statisticky významný. Při porovnání aplikací prostaglandinů korigované CCT (CCT korekce) u obou typů glaukomů se tento rozdíl zvýšil, ale nebyl statisticky významný a mohl být způsoben nerovnoměrným zastoupením nemocných léčených PGA v obou skupinách. Je vhodné při zavedení léčby prostaglandiny s tímto efektem snížení CCT počítat.
Do redakce doručeno dne: 5. 7. 2018
Do tisku přijato dne: 24. 10. 2018
doc. MUDr. Ján Lešták, CSc, MSc, MBA, LLA, DBA, FEBO, FAOG
Oční klinika JL Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT
V Hůrkách 1296/10, 158 00 Praha 5 – Nové Butovice
Sources
1. Bergonzi, C., Giani, A., Blini, M. et al.: Evaluation of prostaglandin analogue effects on corneal keratocyte density using scanning laser confocal microscopy. J Glaucoma, 19; 2010: 617-621.
2. Copt, RP., Thomas, R., Mermoud, A.: Corneal thickness in ocular hypertension, primary open-angle glaucoma, and normal tension glaucoma. Arch Ophthalmol, 117; 1999: 14-16.
3. Grise-Dulac, A., Saad, A., Abitbol, O., et al.: Assessment of corneal biomechanical properties in normal tension glaucoma and comparison with open-angle glaucoma, ocular hypertension, and normal eyes. J Glaucoma, 21; 2012: 486-489.
4. Grüb, M., Leitritz, M., Mielke, J. et al.: Effect of timolol on central corneal thickness and endothelial cell density. Klin Monbl Augenheilkd. 223; 2006: 894-898.
5. Grüb M., Mielke, J., Schlote ,T., Rohrbach, M.: Effect of brimonidine on central corneal thickness. Klin Monbl Augenheilkd. 229; 2012: 236-240.
6. Grüb, M., Rohrbach, J.M.: Effect of timolol on central corneal thickness. Eur J Ophthalmol. 23; 2013: 784-788.
7. Harasymowycz, P.J., Papamatheakis, D.G., Ennis, M. et al.: Realtionship between travoprost and central corneal thickness in ocular hypertension and open-angle glaucoma. Cornea, 26; 2007: 34-41.
8. Hornová, J., Sedlák, P.: Pachymetrie u pacientů s glaukomem. Cesk Slov Oftalmol, 55; 1999: 212-215.
9. Kim, HJ., Cho, BJ.: Long-term effect of latanoprost on central corneal thickness in normal tension glaucoma. J Ocul Pharmacol Ther, 27; 2011: 73-76.
10. Lee, JW., Wong, RL., Chan, JC. et al.: Differences in corneal parameters between normal tension glaucoma and primary open-angle glaucoma. Int Ophthalmol, 35; 2015:67-72.
11. Lee, H., Cho, BJ.: Long-term effect of latanoprost on central corneal thickness in normal-tension glaucoma: five-year follow-up results. J Ocul Pharmacol Ther, 31; 2015: 152-155.
12. Lestak, J., Nutterova, E., Pitrova, S. et al.: High Tension Versus Normal Tension Glaucoma. A Comparison of Structural and Functional Examinations. J Clinic Experiment Ophthalmol, 2012; 5.
13. Lešták, J., Pitrová, Š.: „Ganglion cells komplex“ a vrstva nervových vláken u hypertenzních a normotenzních glaukomů. Cesk Slov Oftalmol, 72; 2016: 199-203.
14. Liehneová, I., Karlovská, S.: Medikamentozní léčba glaukomu a biomechanické vlastnosti rohovky. Cesk Slov Oftalmol, 70; 2014: 167-176.
15. Maruyama, Y., Mori, K, Ikeda, Y. et al.: Effects of long-term topical prostaglandin therapy on central corneal thickness. J. Ocul. Pharmacol.Ther 30; 2014: 440-444.
16. Morad, Y., Sharon, E., Hefetz, L. et al.: Corneal thickness and curvature in normal-tension glaucoma. Am J Ophthalmol, 125; 1998: 164-168.
15. Sen, E., Nalcacioglu, P., Ikeda, Y., et al.: Effects of long-term topical prostaglandin therapy on central corneal thiskness. J Glaucoma, 17; 2008: 398-405.
16. Shetgar, AC., Mulimani, MB.: The central corneal thickness in normal tension glaucoma, primary open angle glaucoma and ocular hypertension. J Clin Diagn Res, 7; 2013: 1063-1067.
17. Schiote, T., Tzamalis, A., Kynigopoulos, M.: Central corneal thickness during treatment with travoprost 0,004% in glaucoma patients. J. Ocul. Pharmacol.Ther 25; 2009: 459-462.
18. Stefan, C., Dumitrica, D.M., Tebeanu, E., et al.: Prostaglandin analogues and central corneal thickness. Oftalmologia, 51;2007:96-99.
19. Ventura, AC., Böhnke, M., Mojon, DS.: Central corneal thickness measurements in patients with normal tension glaucoma, primary open angle glaucoma, pseudoexfoliation glaucoma, or ocular hypertension. Br J Ophthalmol, 85; 2001: 792-795.
20. Wu, LL., Suzuki, Y., Ideta, R.: Central corneal thickness of normal tension glaucoma patients in Japan. Jpn J Ophthalmol, 44; 2000: 643-647.
21. Wu, N., Chen, Y., Yu, X., et al.: Changes in corneal biomechanical properties after long-term topical prostaglandin therapy. PLoS One, 17; 2016: 11(5) :e0155527.
22. Yoo, R., Choi, YA., Cho, BJ.: Change in central corneal thickness after the discontinuation of latanoprost in normal tension glaucoma-change in central corneal thickness after stop of latanoprost. J Ocul Pharmacol Ther, 33; 2017: 57-61.
23. You, JY., Cho, BJ.: Effect of latanoprost on central corneal thickness in unilateral normal-tension glaucoma. J Ocul Pharmacol Ther, 29; 2013: 335-338.
24. Zhong, Y., Shen, X., Yu, J., Cheng, Y.: The comparison of the effects of latanoprost, travoprost, and bimatoprost on the central corbeal thickness. Cornea, 30; 2011: 861-864.
Labels
OphthalmologyArticle was published in
Czech and Slovak Ophthalmology
2018 Issue 5
Most read in this issue
- OČNÍ PROJEVY GRANULOMATÓZY S POLYANGIITIDOU
- MERKELŮV KARCINOM VÍČEK (KLINICKO - HISTOLOGICKÁ STUDIE)
- PACHYCHOROIDNÍ CHOROBA MAKULY – KAZUISTIKA
- PILOTNÍ VÝSLEDKY IMPLANTACE NOVÉ HYDROFOBNÍ NITROOČNÍ ČOČKY ZEISS LUCIA 611P