Optimalizace kombinované léčbyretinoblastomu
Authors:
P. Pochop 1; J. Mališ 2; J. Řehůřek 3; B. Šímová 2; G. Šimonová 4
Authors‘ workplace:
Oční klinika dětí a dospělých, 2. LF UK a FN Motol, Praha, přednostka doc. MUDr. D. Dotřelová, CSc. 2Klinika dětské onkologie 2. LF UK a FN Motol, Praha, přednosta prof. MUDr. J. Koutecký, DrSc. 3Dětská oční klinika, DFN Brno, přednosta prof. MUDr. J. Řeh
1
Published in:
Čes. a slov. Oftal., , 2004, No. 2, p. 105-111
Category:
Overview
Nadvou očníchklinikách v České republice bylo léčeno v letech 1999-2001 osmnáctpacientů trpících retinoblastomem, přičemž u čtyř pacientů se jednalo o bilaterálnípostižení. Šest bulbů, vzhledem k pokročilosti onemocnění, bylo primárněenukleováno, zbylý počet (šestnáct) byl léčen chemoredukcí a lokálními terapeutickýmimetodami v různé kombinaci podle konkrétního nálezu. Devět bulbůz tohoto počtu bylo v různémčasovém odstupu od zahájení léčby enukleováno prorecidivu onemocnění, jeho pokračování nebo pro komplikace léčby. Nádorovýproces ve zbývajících sedmi bulbech nejeví známky aktivity. Frakcionovaná radioterapiebyla využita k léčení pouze jednoho bulbu a tento bulbus byl následněenukleován. Záchovná léčba byla tedy úspěšná u sedmi bulbů ze šestnácti postižených,tedy ve 43,75 %.
Klíčová slova:
retinoblastom, chemoredukce, transpupilární termoterapie, radioterapie,nádory oka
Labels
OphthalmologyArticle was published in
Czech and Slovak Ophthalmology
2004 Issue 2
Most read in this issue
- Rhegmatogénne odlúpenie sietnicea jeho liečba
- Syndrom omrzlých větví retinálníchcév
- Transpupilární termoterapie u věkempodmíněné serózní ablacepigmentového epitelu sítnice
- Fakoemulzifikace u katarakty po PPV(srovnání peroperačního průběhufakoemulzifikace s pars plana infuzía bez pars plana infuze)