#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Kombinace částečné kapalinové ventilace a HFO na modelu ARDS


Authors: M. Fedora;  M. Šeda;  M. Klimovič;  P. Dominik;  R. Nekvasil
Authors‘ workplace: ARO FN Brno, Dětská nemocnice, přednosta prim. MUDr. Michal Klimovič, ECMO centrum FN Brno, Dětská nemocnice, vedoucí doc. MUDr. Roman Nekvasil, CSc.
Published in: Anest. intenziv. Med., , 2001, č. 1, s. 23-27
Category:

Overview

Cíl práce:
Zjistit vliv kombinace částečné kapalinové ventilace (PLV) a vysokofrekvenční oscilační ventilace (HFO) na výměnu krevních plynů namodelu ARDS (syndromu akutní respirační tísně).Typ studie: Laboratorní experiment na zvířecím modelu.Místo: Laboratoř katedry experimentální patofyziologie lékařské fakulty Masarykovy univerzity Brno.Subjekty: 18 laboratorních zvířat - králíků.Metoda: Po premedikaci byla zvířatům provedena tracheostomie, monitorováno EKG, centrální žilní tlak a arteriální tlak. Po úvodní konvenčnímechanické ventilaci byli králíci rozděleni do 2 skupin: 1. skupina s nepoškozenými plícemi a 2. skupina s experimentálním ARDS. U 1. skupinyproběhla úvodní HFO a následně PLV s HFO. Potom byl perfluorokarbon (PFC) odsát a králíci byli napojeni opět na HFO. U 2. skupiny byl poúvodní HFO navození ARDS opakovanou laváží plic fyziologickým roztokem, následovala PLV s HFO a nakonec po odsátí PFC pouze HFO. Každáfáze trvala 60 minut. V 5minutových intervalech jsme zaznamenávali acidobazickou rovnováhu, krevní plyny a střední tlak v dýchacích cestách;srovnány byly hodnoty ke konci každého období.Výsledky: Skupina 1: pokles pH během PLV a postupný návrat k normě není statisticky významný, stejně jako vzestup PaCO2 během PLV a poklesběhem HFO. PaO2/FiO2 v úvodu PLV klesl, ale ke konci PLV stoupl a byl dokonce vyšší, než během úvodní HFO. Nicméně po skončení PLV, běhemHFO, je patrný pokles. Téměř beze změn v průběhu experimentu zůstává střední tlak v dýchacích cestách (Paw). Skupina 2: pokles pH během lavážeplic je statisticky významný, ale během PLV se postupně zvyšoval a vracel se k normě. PaCO2 narůstal během laváže i v úvodu PLV, ale během PLVa dále při HFO klesal k původním hodnotám. PaO2/FiO2 prudce klesal po laváži a již v úvodu PLV narůstal s nejvyšší hodnotou ke konci PLV. Běhemnásledující HFO opět klesal. Paw v průběhu experimentu nevykazoval významné změny.Závěr: Kombinací PLV a HFO u experimentálního ARDS je možné dosáhnout výrazné zlepšení oxygenace, které po skončení PLV nepokračuje.Ventilace se udržuje v mezích normálních hodnot, přechodnou acidózu kombinace PLV a HFO upravuje k normě. U nepoškozených plic je kombinacíPLV a HFO také dosaženo zlepření oxygenace, které bez PLV není možné. Změny pH a ventilace nejsou statisticky významné. Během PLV s HFO jemožné udržovat krevní plyny v uspokojivých hodnotách s minimálním Paw.

Klíčová slova:
částečná kapalinová ventilace - vysokofrekvenční oscilační ventilace - syndrom akutní respirační tísně - experiment - acidobazickárovnováha – ventilace – oxygenace

Full text is not available online.
If interested in a scan of this journal, contact NTO ČLS JEP.

Labels
Anaesthesiology, Resuscitation and Inten Intensive Care Medicine
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#