Kombinace částečné kapalinové ventilace a HFO na modelu ARDS
Authors:
M. Fedora; M. Šeda; M. Klimovič; P. Dominik; R. Nekvasil
Authors‘ workplace:
ARO FN Brno, Dětská nemocnice, přednosta prim. MUDr. Michal Klimovič, ECMO centrum FN Brno, Dětská nemocnice, vedoucí doc. MUDr. Roman Nekvasil, CSc.
Published in:
Anest. intenziv. Med., , 2001, č. 1, s. 23-27
Category:
Overview
Cíl práce:
Zjistit vliv kombinace částečné kapalinové ventilace (PLV) a vysokofrekvenční oscilační ventilace (HFO) na výměnu krevních plynů namodelu ARDS (syndromu akutní respirační tísně).Typ studie: Laboratorní experiment na zvířecím modelu.Místo: Laboratoř katedry experimentální patofyziologie lékařské fakulty Masarykovy univerzity Brno.Subjekty: 18 laboratorních zvířat - králíků.Metoda: Po premedikaci byla zvířatům provedena tracheostomie, monitorováno EKG, centrální žilní tlak a arteriální tlak. Po úvodní konvenčnímechanické ventilaci byli králíci rozděleni do 2 skupin: 1. skupina s nepoškozenými plícemi a 2. skupina s experimentálním ARDS. U 1. skupinyproběhla úvodní HFO a následně PLV s HFO. Potom byl perfluorokarbon (PFC) odsát a králíci byli napojeni opět na HFO. U 2. skupiny byl poúvodní HFO navození ARDS opakovanou laváží plic fyziologickým roztokem, následovala PLV s HFO a nakonec po odsátí PFC pouze HFO. Každáfáze trvala 60 minut. V 5minutových intervalech jsme zaznamenávali acidobazickou rovnováhu, krevní plyny a střední tlak v dýchacích cestách;srovnány byly hodnoty ke konci každého období.Výsledky: Skupina 1: pokles pH během PLV a postupný návrat k normě není statisticky významný, stejně jako vzestup PaCO2 během PLV a poklesběhem HFO. PaO2/FiO2 v úvodu PLV klesl, ale ke konci PLV stoupl a byl dokonce vyšší, než během úvodní HFO. Nicméně po skončení PLV, běhemHFO, je patrný pokles. Téměř beze změn v průběhu experimentu zůstává střední tlak v dýchacích cestách (Paw). Skupina 2: pokles pH během lavážeplic je statisticky významný, ale během PLV se postupně zvyšoval a vracel se k normě. PaCO2 narůstal během laváže i v úvodu PLV, ale během PLVa dále při HFO klesal k původním hodnotám. PaO2/FiO2 prudce klesal po laváži a již v úvodu PLV narůstal s nejvyšší hodnotou ke konci PLV. Běhemnásledující HFO opět klesal. Paw v průběhu experimentu nevykazoval významné změny.Závěr: Kombinací PLV a HFO u experimentálního ARDS je možné dosáhnout výrazné zlepšení oxygenace, které po skončení PLV nepokračuje.Ventilace se udržuje v mezích normálních hodnot, přechodnou acidózu kombinace PLV a HFO upravuje k normě. U nepoškozených plic je kombinacíPLV a HFO také dosaženo zlepření oxygenace, které bez PLV není možné. Změny pH a ventilace nejsou statisticky významné. Během PLV s HFO jemožné udržovat krevní plyny v uspokojivých hodnotách s minimálním Paw.
Klíčová slova:
částečná kapalinová ventilace - vysokofrekvenční oscilační ventilace - syndrom akutní respirační tísně - experiment - acidobazickárovnováha ventilace oxygenace
Labels
Anaesthesiology, Resuscitation and Inten Intensive Care MedicineArticle was published in
Anaesthesiology and Intensive Care Medicine
2001 Issue 1
Most read in this issue
- Letální intoxikace deriváty amfetaminu
- Význam enterální výživy v léčbě kriticky nemocných
- Polohování nemocného a kinetická léčba u kriticky nemocných - patofyziologie, metody a indikace
- Kombinace částečné kapalinové ventilace a HFO na modelu ARDS