Jak se při diagnostice a léčbě Crohnovy choroby uplatní kapslová endoskopie?
21. 2. 2024 - 24. 2. 2024
Máme pacienta s diagnostikovanou Crohnovou nemocí. Bude nám k něčemu, když u něj zkusíme zjistit aktivitu a extenzi nemoci kapslovou endoskopií? A může nám tato metoda říci tolik, abychom případně upravili léčbu? Odpovědi na tyto otázky hledali vědci v Argentině. Svá zjištění prezentovali v posterové sekci kongresu ECCO 2024.
Mnohem komfortnější endoskopie
Endoskopie je u idiopatických střevních zánětů (IBD) klíčová. Nález na tenkém střevě u pacienta s již známou Crohnovou nemocí (CN) vypovídá o prognóze a ovlivňuje volbu terapie a její výsledky. Zároveň je ovšem pravda, že klasická endoskopie nepatří mezi nejpříjemnější a nejoblíbenější metody vyšetření. Revoluční záležitostí se stala endoskopie kapslová (CE – capsule endoscopy), která pro pacienta obnáší namísto soukání endoskopu do těla v nekomfortní situaci i pozici prosté polknutí kapsle o velikosti velké tablety.
Ta si pak cestuje trávicím traktem, průběžně pořizuje obrazovou reportáž ze střev a záznam přenáší do zařízení připevněného na břiše pacienta, které je spojeno s malým „záznamníkem“. Používá se v případě indikace jako alternativa běžné koloskopie a vyzkoušena již byla i u CN, kde se podle autorů předkládané studie jeví slibně. Zatím ovšem chybí dostatek důkazů podporujících její využití u CN v rutinní praxi, což autory motivovalo k vytvoření vlastní studie.
Hledání souvislostí
Z výše uvedených důvodů vznikla monocentrická retrospektivní kohortová studie, jejímiž účastníky se stali dospělí pacienti, u nichž bylo schváleno použití CE v období od listopadu 2012 do listopadu 2023.
Výzkumníci analyzovali demografická data a údaje z předchozího výzkumu týkající se medikací kvůli IBD. Pátrali po něčem, co by ukázalo, že CE může mít spojitost se změnami managementu léčby.
U třetiny pacientů se změnilo rozhodnutí o léčbě
Vědci pořídili 572 protokolů CE, z toho 76 u dospělých pacientů se známou Crohnovou nemocí. Střední věk pacientů činil 36 let (16–76), 59 % tvořili muži a medián doby trvání nemoci byl 5,4 roku. U 97 % CE dosáhla céka a retenci zjistili jen u dvou pacientů (2,6 %), přičemž nebylo nutné chirurgické odstranění. Dvě pětiny (42 %, 32 z 76) protokolů zahrnovaly nálezy odpovídající slizniční aktivitě CN. Kapslová endoskopie odhalila vředy (30; 39 %), erytém a edém klků (21; 28 %) a stenózu (2; 3 %).
Rozšířeny byly hlavně v distální části tenkého střeva (35 %; 27), ale v pětině případů (20 %; 15) byla postižena i jeho část proximální. Střední hodnota Lewisova skóre (LS) činila 576 (135–5392). Normální stav nebo klinicky nevýznamné zánětlivé změny (LS < 135) sliznice CE doložila u 58 % (44) pacientů.
Výsledky kapslové endoskopie vedly k úpravám rozhodnutí o léčbě u více než třetiny (38 %; 29) pacientů, a to následovně: 17 osob zahájilo novou biologickou terapii, u 7 pacientů byla optimalizována. Situace, kdy nález na CE odpovídal slizniční zánětlivé aktivitě (LS ≥ 135), častěji souvisely se změnami léčby (OR 11, 95% CI 4–35, p = 0,04).
Zařadí se do strategie treat-to-target?
Autoři studie tedy konstatovali, že kapslová endoskopie u pacientů se známou Crohnovou nemocí připojila cenné klinické informace a měla velký vliv na rozhodování o léčbě. Výsledky naznačily, že by u osob s CN mohla být zařazena do strategie treat-to-target. Pro potvrzení tohoto doporučení navrhují provést randomizované kontrolované studie.
(esr)
Zdroj:
Gómez E. J., González R. A., Navar S. M. et al. P207 It’s time to include capsule endoscopy to assess mucosal activity as part of the ‘treat-to-target’ strategy in Crohn’s disease: a real-life experience from a reference center in Argentina, Journal of Crohn’s and Colitis, 2024; (18): 1, i528, doi 10.1093/ecco-jcc/jjad212.0337.