Tofacitinib v reálné praxi potvrzuje přínos u pacientů s ulcerózní kolitidou
Finská neintervenční retrospektivní studie FinTofUC potvrzuje výsledky kontrolovaných klinických studií s tofacitinibem v léčbě ulcerózní kolitidy (UC). U pacientů, z nichž většina byla předléčena biologickou léčbou, vedl po 1 roce k dosažení remise bez potřeby podávání kortikosteroidů (KS) ve třetině případů. Remise přetrvala po celý rok u většiny pacientů, kteří jí dosáhli po 16 týdnech léčby.
Doložená účinnost tofacitinibu v kontrolovaných studiích
Tofacitinib je perorální inhibitor Janusových kináz (JAK) indikovaný k léčbě UC. Janusovy kinázy zprostředkovávají přenos signálů pro aktivitu řady cytokinů zapojených do aktivace, funkce a proliferace lymfocytů. Účinnost a bezpečnost tofacitinibu byla prokázána v indukční i udržovací léčbě středně těžké až těžké UC v randomizovaných placebem kontrolovaných studiích fáze III. Uspořádání těchto studií a používané postupy však nemusejí vždy odrážet podmínky reálné praxe. Cílem níže citované finské práce proto bylo zhodnotit účinnost tofacitinibu v reálné praxi a charakterizovat populaci pacientů, kteří tuto léčbu dostávají.
Metodika a průběh studie
Jedná se o retrospektivní neintervenční studii provedenou ve 23 finských centrech pro léčbu nespecifických střevních zánětů (IBD). Zařazeni byli dospělí s UC, u nichž byl tofacitinib předepsán od března 2019, od kdy je v této zemi hrazen u středně těžké až těžké UC u dospělých pacientů s nedostatečnou odpovědí nebo se ztrátou odpovědi na konvenční imunosupresivní léčbu či biologickou léčbu, popřípadě s intolerancí této terapie. Data byla získána z nemocničních elektronických databází pokrývajících 91 % finské populace.
Klinická remise byla definována jako parciální skóre Mayo (pMayo − zahrnující frekvenci stolic, rektální krvácení a celkové hodnocení zkoušejícím; se škálou 0–9) < 2, s dílčím skóre rektálního krvácení 0. Klinická remise bez užívání KS vyžadovala nejméně 4týdenní absenci podávání KS. Odpověď na léčbu byla definována jako pokles skóre pMayo o ≥ 2 body a o ≥ 25 % oproti vstupu do studie, přičemž dílčí skóre rektálního krvácení muselo klesnout o ≥ 1 bod nebo dosáhnout hodnoty ≤ 1.
Hodnocená populace pacientů
Zařazeno bylo 252 nemocných průměrného věku 36 let, z nichž bylo 69 % mužů. Délka trvání UC u nich byla průměrně 5 let, 71 % pacientů mělo rozsáhlé postižení, 91 % užívalo někdy dříve KS, 88 % thiopuriny a 81 % biologickou léčbu (63 % infliximab, 24 % adalimumab, 8 % golimumab, 34 % vedolizumab a 8 % ustekinumab; průměrně 1,4 biologika na pacienta). Při vstupu do studie užívalo KS 60 % pacientů a 6 % bylo v klinické remisi. Data z ročního sledování po zahájení léčby tofacitinibem byla k dispozici u 212 pacientů.
Výsledná zjištění
Tofacitinib prokázal příznivé výsledky. Po 1 roce bylo dosaženo odpovědi na léčbu u 33 %, klinické remise u 34 % a klinické remise bez KS u 31 % pacientů. Z léčených, kteří dosáhli klinické remise po 16 týdnech léčby tofacitinibem, tato remise přetrvávala po 1 roce v 64 % případů. S vyšší pravděpodobností dosažení remise po 6 měsících souvisela pouze žádná až mírná aktivita v porovnání se střední aktivitou nemoci při vstupu do studie (p = 0,008).
Doporučenou indukční dávku 10 mg 2× denně bez pokusu o snížení dávky užívalo po celých 8 týdnů 70 % a po celých 16 týdnů 36 % pacientů.
Hospitalizace nebo kolektomie byly během léčby zaznamenány pouze u 24 pacientů (pouze 5 kolektomií). Podávání tofacitinibu bylo během sledování ukončeno u 125 pacientů. Medián doby do ukončení léčby, hospitalizace nebo kolektomie činil 14,3 měsíce.
Závěr
U této hodnocené populace pacientů s refrakterní UC zahrnující většinu nemocných dříve léčených nejméně 1 biologickým lékem prokázal tofacitinib podaný jako pozdní terapeutická možnost příznivé výsledky. U třetiny účastníků vedl ke klinické remisi, ve většině případů bez potřeby užívání KS.
(zza)
Zdroje:
1. Molander P., Kosunen M., Eronen H. et al. Tofacitinib real-world experience in ulcerative colitis in Finland (FinTofUC): a retrospective non-interventional multicenter patient chart data study. Scand J Gastroenterol 2024; 59 (4): 425−432, doi: 10.1080/00365521.2023.2298361.
2. SPC Xeljanz. Dostupné na: www.ema.europa.eu/en/medicines/human/EPAR/xeljanz
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.