Environmentální faktory v časném dětství jsou spojené s výskytem roztroušené sklerózy
Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé demyelinizační onemocnění centrálního nervového systému (CNS) se vzrůstající incidencí zejména v rozvinutých zemích. Jedním z vysvětlení tohoto fenoménu může být vyšší prevalence alergických a autoimunitních onemocnění v těchto zemích jako důsledek jinak příznivého pokroku na poli hygienických standardů a zařízení (takzvaná hygienická hypotéza).
Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé demyelinizační onemocnění centrálního nervového systému (CNS) se vzrůstající incidencí zejména v rozvinutých zemích. Jedním z vysvětlení tohoto fenoménu může být vyšší prevalence alergických a autoimunitních onemocnění v těchto zemích jako důsledek jinak příznivého pokroku na poli hygienických standardů a zařízení (takzvaná hygienická hypotéza). Autoři popisované studie zjišťovali, které environmentální faktory vyskytující se v časném dětství jsou spojené s RS.
Studie se účastnilo celkem 245 pacientů s RS a 296 zdravých kontrolních osob. Účastníci studie vyplnili standardizovaný dotazník zaměřený na environmentální faktory v dětství a mládí, včetně aspektů osobní a komunitní hygieny. K analýze faktorů vyskytujících se v dětství a mládí spojených s výskytem RS byla použita metoda multivariantní logistické regrese.
Průměrný věk účastníků studie byl ve skupině s RS 46 let (rozmezí 20–80) a v kontrolní skupině 42 let (rozmezí 18–80). Skupinu s RS tvořily ze 73,9 % ženy, v kontrolní skupině jich bylo 61,5 %. Multivariantní analýza ukázala, že přítomnost alespoň dvou starších sourozenců (OR 0,54; p = 0,05, při srovnání jedinců se dvěma staršími sourozenci s jedinci bez starších sourozenců), navštěvování mateřské školky či jeslí (OR 0,5; p = 0,004) a vyrůstání ve městě s více než 100 000 obyvateli (OR 0,43; p = 0,009) představovaly faktory nezávisle spojené s RS.
Na základě těchto výsledků autoři předpokládají, že hygienická hypotéza může sehrávat roli ve výskytu RS a mohla by tak vysvětlovat i distribuci nemoci a její vzrůstající incidenci.
(mik)
Zdroj: Conradi S, et al. Environmental factors in early childhood are associated with multiple sclerosis: a case-control study. BMC Neurol 2011(Oct 6);11(1):123.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.