Přehled studií s kombinovanou perorální antikoncepcí a jejich vliv na premenstruační dysforickou poruchu
Přehled studií s kombinovanou perorální antikoncepcí obsahující drospirenon a ethinylestradiol (EE/DRSP), které hodnotily jeho účinky na premenstruační syndrom, ukázal příznivý vliv u žen se závažnými příznaky (s premenstruační dysforickou poruchou – PMDD).
V roce 2012 provedli američtí autoři analýzu publikovaných studií věnovaných této problematice, které vyhledali v databázích Cochrane, MEDLINE, POPLINE, EMBASE, LILACS, PsycINFO, ClinicalTrials.gov a ICTRP. Zařadili všechny randomizované kontrolované studie, které porovnávaly kombinovaná perorální kontraceptiva (COC) obsahující drospirenon s placebem nebo s jinými přípravky COC. Vyhledávání prováděli nezávisle na sobě dva řešitelé. Primární sledovaný parametr zahrnoval změny afektivních a fyzických premenstruačních symptomů.
Do analýzy bylo zařazeno 5 studií s celkovým počtem 1920 žen. Dvě placebem kontrolované studie zahrnovaly ženy s PMDD. Jejich sdružené výsledky ukázaly významně větší zmírnění závažných premenstruačních příznaků po tříměsíční léčbě EE 20 μg/DRSP 3 mg než u placeba – průměrný rozdíl (MD −7,92, 95% CI −11,16 až −4,67). Ve skupině s drospirenonem bylo také zjištěno menší zhoršení produktivity práce (MD −0,31), sociálních aktivit (MD −0,29) a vztahů (MD −0,30).
Tři studie hodnotily vliv EE 30 μg/DRSP 3 mg u žen s méně závažnými premenstruačními příznaky. Dvě z těchto studií, které porovnávaly hodnocenou léčbu s placebem a s přípravkem COC obsahujícím levonorgestrel po dobu 6 měsíců, neměly dostatek údajů pro analýzu primárního sledovaného parametru. Třetí, dvouletá studie porovnávající EE/DRSP s EE 30 μg/desogestrel 150 μg ukázala podobný vliv obou COC na mírné premenstruační příznaky.
Tento přehled studií ukázal, že COC s drospirenonem má příznivý vliv na závažné premenstruační příznaky u žen s PMDD již během prvních 3 cyklů užívání. Další studie by měly zhodnotit přínos po 3 měsících léčby, přínos v porovnání s jinými přípravky COC a přínos u žen s méně závažnými premenstruačními příznaky.
(zza)
Zdroj: Lopez L. M., Kaptein A. A., Helmerhorst F. M. Oral contraceptives containing drospirenone for premenstrual syndrome. Cochrane Database Syst Rev. 2012 Feb 15; 2: CD006586. doi: 10.1002/14651858.CD006586.pub4.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.