Účinnost a bezpečnost genové terapie používající adeno-asociovaný virový vektor u pacientů s choroiderémií
Choroiderémie (CHM) je vzácné geneticky podmíněné onemocnění sítnice, které vzniká na podkladě mutací v genu CHM, což vede k chybějící produkci proteinu REP1 (ras-associated binding escort protein 1). Pro CHM v současné době neexistuje žádná schválená léčba. Cílem studie (Tübingen Choroideremia Gene Therapy) publikované loni v časopisu JAMA Ophthalmology bylo zhodnotit bezpečnost a účinnost subretinálně aplikované genové terapie adeno-asociovaným virovým vektorem (AAV2), který byl navržen tak, aby u pacientů s choroiderémií dopravil funkční kopii genu CHM.
Metodika a průběh studie
Otevřená monocentrická randomizovaná klinická studie fáze II probíhala od ledna 2016 do února 2018 a nabídla výsledky léčby 6 pacientů-mužů s molekulárně potvrzenou diagnózou CHM za období 24 měsíců. Tito nemocní obdrželi během vitrektomie v jedné subretinální injekci o objemu 0,1 ml do jednoho náhodně vybraného oka 1011 částic AAV2-REP1.
Primárním hodnoceným cílovým parametrem byla změna nejlepší korigované zrakové ostrosti (NKZO) na optotypech ETDRS na léčeném oku v porovnání s kontrolním okem při vstupu studie a po 24 měsících.
Výsledky
Průměrný věk 6 účastníků při vstupu do studie byl 54,9 roku (směrodatná odchylka [SD] 4,1). Průměrná NKZO očí zařazených do studie činila 60,3 (SD 13,4), což odpovídá Snellenovu ekvivalentu cca 20/63; u kontrolních očí to pak bylo 69,3 (SD 20,6), což odpovídá Snellenovu ekvivalentu cca 20/40. Změna NKZO za 24 měsíců dosáhla 3,7 (7,5) u léčených očí a 0,0 (5,1) u kontrolních očí (p = 0,43).
Hlášeno bylo celkem 28 nežádoucích příhod, všechny byly spojené s chirurgickým výkonem (např. hyperémie spojivky, pocit cizího tělíska) a žádná z nich nebyla považována za závažnou.
Závěr
I když nebyl zjištěn statistický významný rozdíl, vedla genová terapie s AAV2-REP1 u 6 účastníků k udržení nebo zlepšení zrakové ostrosti. Přesnější vymezení účinku a bezpečnosti genové terapie u CHM bude předmětem dalšího výzkumu.
(lis)
Zdroj: Fischer M. D., Ochakovski G. A., Beier B. et al. Efficacy and safety of retinal gene therapy using adeno-associated virus vector for patients with choroideremia: a randomized clinical trial. JAMA Ophthalmol 2019 Aug 29, doi: 10.1001/jamaophthalmol.2019.3278 [Epub ahead of print].
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.