Optická koherentní tomografie dokáže přesně identifikovat výpadky parapapilární choroidální mikrovaskularizace u glaukomu
Čerstvě publikovaná studie ověřovala, zda se u pacientů s glaukomem otevřeného úhlu a výpadkem choroidální mikrovaskularizace zjištěné při angiografii metodou optické koherentní tomografie (OCTA) jedná skutečně o poruchu perfuze a zda je oblast s výpadkem perfuze přesně definována.
Metodika a průběh studie
Do observační studie série případů bylo zařazeno 30 pacientů s primárním glaukomem otevřeného úhlu (POAG) s výpadkem choroidální mikrovaskularizace a 13 POAG pacientů bez tohoto výpadku. Peripapilární cirkulace byla hodnocena dvěma způsoby: OCTA a angiografií s indocyaninovou zelení (ICG). U OCTA byla choroidální mikrovaskularizace hodnocena pomocí 4,5 × 4,5 mm velkých map zobrazujících hustotu cév cévnatky na snímcích centrovaných na terč zrakového nervu. Výpadek choroidální mikrovaskularizace byl při OCTA vyšetření identifikován podle nepřítomnosti kapilár. Při ICG byl výpadek perfuze definován jako pozorovaný defekt plnění. Rozsah, lokalizace a oblast perfuzního defektu a porucha mikrovaskularizace byly vzájemně porovnávány.
Výsledná zjištění
Výpadek perfuze pozorovaný při vyšetření ICG u 30 pacientů s POAG a mikrovaskulárním defektem dle OCTA měl charakter sektorového plnicího defektu a jeho poloha a tvar byly stejné jako při vyšetření OCTA. Rozsah, lokalizace a oblast výpadku perfuze zjištěného pomocí ICG se od mikrovaskulárního defektu zjištěného pomocí OCTA také nelišily (vše p > 0,05). U očí, které nevykazovaly mikrovaskulární defekt dle OCTA, nebyl nalezen ani perfuzní výpadek metodou ICG.
Závěr
Lokalizovaný mikrovaskulární defekt cévnatky parapapilárně zjištěný metodou OCTA se shodoval s perfuzním defektem detekovaným pomocí ICG. Tyto nálezy ukazují, že OCTA přesně zobrazuje narušenou parapapilární cirkulaci.
(lis)
Zdroj: Lee E. J., Lee K. M., Lee S. H., Kim T. W. Parapapillary choroidal microvasculature dropout in glaucoma: a comparison between optical coherence tomography angiography and indocyanine green angiography. Ophthalmology 2017 Aug; 124 (8): 1209−1217, doi: 10.1016/j.ophtha.2017.03.039.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.