IVF v přirozeném cyklu pro subfertilní páry
Subfertilita postihuje 15 až 20 % párů snažících se o početí. Přestože je běžným standardem v takových případech nabídnout páru metody asistované reprodukce, a to především IVF s řízenou ovariální hyperstimulací, což je metoda drahá a zatížená vysokým rizikem nežádoucích účinků. Proto by IVF v přirozeném cyklu či v modifikovaném přirozeném cyklu mohla být bezpečnější a levnější alternativou léčby subfertilních párů.
Cílem systematického přezkoumání studií bylo porovnat efektivitu a bezpečnost IVF v průběhu přirozeného cyklu a klasického IVF s kontrolovanou ovariální hyperstimulací. Do studie byly zahrnuty všechny randomizované kontrolované studie porovnávající IVF v přirozeném cyklu či modifikovaném přirozeném cyklu a standardní IVF u subfertilních párů. Hlavním cílem bylo zjištění podílu živě narozených dětí a zastoupení ovariálního hyperstimulačního syndromu (OHSS) na randomizovanou ženu.
Celkem bylo zahrnuto šest randomizovaných kontrolovaných studií, které zahrnovaly celkem 788 žen. Největší z těchto studií čítala 396 žen vhodných pro tuto studii a nebyla ještě zcela ukončena – pokračuje sledování pacientek. Při posuzování studií nebyl nalezen žádný statisticky signifikantní rozdíl mezi IVF v přirozeném cyklu a standardním IVF v podílu živě narozených dětí (OR 0,68, dvě studie – celkem 425 žen). Důkazy naznačovaly, že žena s 53% šancí na porod živého dítěte po standardním IVF bude mít šanci na dítě při použití přirozeného cyklu v rozmezí od 34 do 53%. Dále nebyl zjištěn statisticky významný rozdíl ani mezi výskytem OHSS při použití IVF v přirozeném cyklu a standardním IVF (OR 0,19, jedna studie – 60 žen), dosažením klinického těhotenství (OR 0,52, čtyři studie – 351 žen), počtem pokračujících těhotenství (OR 0,72, tři studie – 485 žen), výskytem vícečetného těhotenství (OR 0,76, dvě studie – 527 žen), výskytem abnormalit v průběhu těhotenství (OR 0,44, jedna studie – 18 žen) či v počtu přerušených cyklů (OR 8,98, 2 studie – 159 žen). Jedna studie ukázala, že úspěšnost získání oocytů v průběhu přirozeného cyklu je znatelně nižší.
Jelikož kvalita evidence zkoumaných studií se pohybovala v rozmezí od velmi nízké po střední především v důsledku nedostatečných informací, je jisté, že jsou potřebné podrobnější rozsáhlé studie zaměřené na IVF v přirozeném cyklu, kde by bylo vhodné doplnit informace porovnávající počet nutných cyklů pro narození dítěte a také náklady na léčbu.
(boba)
Zdroj: Allersma T., Farquhar C., Cantineau A. E. Natural cycle in vitro fertilisation (IVF) for subfertile couples. Cochrane Database Syst Rev. 2013 Aug 30; 8.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.