#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Perorální azacitidin upravuje mikroprostředí kostní dřeně u pacientů s AML

11. 11. 2024

Recentní výzkumy ukazují, že významnou roli u pacientů s akutní myeloidní leukémií (AML) hraje mikroprostředí kostní dřeně. Imunitní dysregulace může zahrnovat defektní prezentaci antigenů, převahu regulačních T lymfocytů, vyčerpání T lymfocytů a chronický zánět. S horším celkovým přežitím bývá spojená taktéž vysoká exprese membránového proteinu programované buněčné smrti (PD-1) a jeho ligandů (PD-L1 či PD-L2) v kostní dřeni pacientů s AML. Subanalýza studie QUAZAR AML-001 se proto zaměřila na mikroprostředí kostní dřeně u pacientů s AML po intenzivní chemoterapii (IC) a následné zhodnocení imunomodulačních účinků perorálního azacitidinu (p.o. AZA).

Subanalýza studie QUAZAR AML-001

QUAZAR AML-001 byla randomizovaná placebem kontrolovaná dvojitě zaslepená studie fáze III s udržovací terapií p.o. AZA u pacientů s AML v první remisi po IC. V rámci níže citované subanalýzy této studie byly vzorky kostní dřeně získány od 108 účastníků, přičemž 56 pocházelo z ramene s p.o. AZA a 52 z ramene s placebem. 63 % pacientů po IC dosáhlo negativity měřitelné reziduální nemoci (MRD).

Výsledná zjištění

Zvýšený počet lymfocytů, monocytů, CD3+, CD4+ a CD8+ T buněk a vysoká exprese PD-L1 na leukemických progenitorových buňkách po indukční terapii byly prognosticky příznivým faktorem z hlediska přežití bez relapsu (RFS). Vyšší počty leukemických progenitorových buněk, CD34+ a CD117+ blastů a vysoká koexprese markerů vyčerpanosti T buněk PD-1 a TIM-3 byly naopak asociovány s horšími výsledky. 

U pacientů na udržovací léčbě p.o. AZA byl oproti rameni s placebem pozorován narůst počtu CD3+ (1,9× vs. 1,1×; p = 0,012), CD4+ a CD8+ T lymfocytů. Poměr CD4+ : CD8+ se v základu nelišil, ale v průběhu udržovací léčby přibližně od 9. cyklu došlo k jeho zvýšení u pacientů v rameni s p.o. AZA (p = 0,0052).

Změny se objevily také u markerů vyčerpanosti T lymfocytů − v rameni s p.o. AZA došlo k prodloužení mediánu RFS u pacientů s vysokou expresí PD-1 a TIM-3 oproti placebu. Zároveň vyšší exprese těchto markerů byla spojená s odpovědí na terapii p.o. AZA. Oproti tomu exprese PD-L1 a PD-L2 nebyla asociovaná se změnou v RFS ani v jednom rameni.

V rámci skupiny pacientů po IC byly pomocí bioinformatických metod identifikovány 2 podskupiny s protichůdnými charakteristikami:

  • s vysokým počtem T buněk a nízkou expresí markerů vyčerpání
  • s nízkým počtem T buněk a vysokou expresí markerů vyčerpání

První z těchto podskupin vykazovala lepší výsledky – nacházelo se v ní více pacientů, kteří dosáhli negativity MRD (78,6 vs. 60,0 %; p = 0,065) a podle multivariační analýzy měli lepší prognózu (poměr rizik [HR] 0,5; p = 0,108).

Závěr

Výsledky subanalýzy naznačují schopnost perorálního azacitidinu modulovat aktivitu T buněk v rámci terapie AML a zároveň poukazují na význam imunologických rysů pro prognózu onemocnění.

(jala)

Zdroj: Menezes D. L., See W. L., Risueño A. et al. Oral azacitidine modulates the bone marrow microenvironment in patients with acute myeloid leukaemia in remission: a subanalysis from the QUAZAR AML-001 trial. Br J Haematol 2023 Jun; 201 (6): 1129−1143, doi: 10.1111/bjh.18783.

2011-CZ-2400017

Zkrácenou informaci o přípravku naleznete zde.



Štítky
Hematologie a transfuzní lékařství Onkologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#