A novel integrated cytogenetic and genomic classification refines risk stratification in pediatric acute lymphoblastic leukemia
Published in:
Transfuze Hematol. dnes,20, 2014, No. 4, p. 142.
Category:
Selection of press reports and books
Anthony V. Moorman, Amir Enshaei, Claire Schwab, et al.
Leukaemia Research Cytogenetics Group, Northern Institute for Cancer Research, Newcastle University, Newcastle upon Tyne, United Kingdom; Clinical Trial Service Unit, University of Oxford, Oxford, United Kingdom; Bristol Genetics Laboratory, North Bristol National Health Service Trust, Bristol, United Kingdom; et al.
Tato práce vychází z nových genomických studií, které ve značné míře přispěly k hlubšímu poznání genetických alterací v genese akutní lymfoblastické leukemie (ALL). Genomické technologie identifikovaly řadu nových alterací počtu kopií segmentů DNA (CNAs,copy-number alterations) a sekvenčních mutací. V kontrastu proti chromozomálním abnormalitám jsou aberace CNAs zpravidla kooperujícími aberacemi, které korelují se specifickými cytogenetickými subtypy. Zůstává urgentní klinická potřeba integrovat optimálně genomická data do informativního klasifikačního systému. Autoři adoptovali nový přístup. Integrovali data alterovaného počtu kopií (CNAs) v 8 klíčových genech/lokusech do zavedených cytogenetických rizikových skupin. Vytvořili tak novou společnou genetickou rizikovou klasifikaci pediatrické akutní lymfoblastické leukemie z prekurzorových B-buněk (BCP-ALL). Vyhodnotili tuto klasifikaci na independentním souboru pacientů léčených moderním protokolem a demonstrovali, jak vzájemně působí s ostatními rizikovými faktory. Diagnóza BCL-ALL byla stanovena podle standardních kritérií průtokovou cytometrií. Pacienti byli léčeni podle dříve publikovaných protokolů Medical Research Council (MRC-ALL; 1997–2002) nebo United Kingdom (UKL-ALL; 2003-2011). Práce podrobně popisuje vznik a definici nové integrované rizikové klasifikace. Rozděluje pacienty do dvou skupin: A: S dobrými rizikovými genetickými abnormalitami (dobré cytogenetické abnormality a dobré rizikové profily CNAs). B: Se špatnými genetickými abnormalitami, zde vysoko rizikové cytogenetické podskupiny a střední a špatné rizikové profily CNAs. V obou skupinách jsou pacienti klasifikováni hierarchicky podle cytogenetických abnormalit preferenčně nad alteracemi počtu kopií. Podrobná tabulka demonstruje všechna definující kriteria. Závěr. Integrovaná genetická klasifikace může být použita k upřesnění léčby podle podrobnějšího genetického popisu leukemie. Definuje 2 podskupiny s odlišnou odpovědí na léčbu. Identifikuje velkou skupinu dětí s dobrým genetickým rizikovým profilem, které jsou vhodné pro méně intenzifikovanou léčbu.
Prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc.
Labels
Haematology Internal medicine Clinical oncologyArticle was published in
Transfusion and Haematology Today
2014 Issue 4
Most read in this issue
- Činnost transfuzní služby v České republice v období 1989–2013
- Význam vyšetření párů těžkých/lehkých řetězců imunoglobulinu (Hevylite™) u mnohočetného myelomu
- Retransfuzní systém s dvojitou integrovanou filtrací – parametry kvality produktu
- Farmakokinetika jako nástroj k optimalizaci léčby osob s hemofilií