Simultánní karotická endarterektomie a koronární revaskularizace: indikace a výsledky
Authors:
V. Přibáň; J. Fiedler *; V. Chlouba; A. Mokráček 1; M. Šetina 2
Authors‘ workplace:
Neurochirurgické oddělení, Nemocnice České Budějovice a. s., primář MUDr. V. Chlouba
; Neurochirurgická klinika LF MU a FN Brno
*; Kardiochirurgické oddělení, Nemocnice České Budějovice a. s.
1; Kardiochirurgická klinika 2. LF UK a FN v Praze-Motole
2
Published in:
Rozhl. Chir., 2011, roč. 90, č. 1, s. 67-72.
Category:
Monothematic special - Original
Overview
Cíl:
Zhodnotit operační výsledky a komplikace vysoce rizikových pacientů, u kterých byl proveden simultánní výkon na karotických a koronárních tepnách.
Soubor a metodika:
V letech 2000–2009 byl na našem pracovišti proveden kombinovaný výkon – karotická endarterektomie (CEA) a koronární bypass (CABG) – u 68 pacientů. Simultánní operace byla indikována u pacientů s nestabilní anginou pectoris a l. symtomatickou významnou stenózou vnitřní karotidy (ACI) ≥ 50 %, nebo 2. bilaterální asymptomatickou stenózou ACI ≥ 60 %, a nebo 3. asymptomatickou stenózou ACI ≥ 60 % a kontralaterální okluzí ACI. Kombinovaný výkon CEA/CABG představoval 5,8 procenta ze všech výkonů na karotických tepnách. Průměrný věk byl 69,9 (51–82) roku, mužů bylo 46, žen 22.
Karotická angiografie prokázala jednostrannou (vždy symptomatickou) stenózu ACI u 25 pacientů, bilaterální stenózu ACI u 35 pacientů a stenózu v kombinaci s kontralaterální okluzí u 8 pacientů. Neurologická předoperační symptomatologie: TIA byla přítomna u 20 pacientů, malý iktus u 6, iktus u 5 a absence symptomů u 37 pacientů. Jeden koronární bypass byl proveden 5krát, 2 bypassy 20krát, 3 bypassy 19krát a 4 bypassy 6krát. U zbylých 18 pacientů byl CABG kombinován s výkonem na chlopni. Interní komorbidita: hypertenze 100 %, diabetes mellitus 57,3 %, hyperlipidemie 60,3 %.
Shunt byl použit selektivně v 4,4 %. Jeho potřeba byla určena kombinací měření zpětného tlaku v pahýlu karotidy a infračervené spektroskopie.
Výsledky:
Mortalita činila 8,8 % (6/68). Ve dvou případech byla příčina v multiorgánovém selhání. Jednou byla příčinou úmrtí respirační insuficience. Hemisferální ischemický iktus ipsilaterální operované straně byl příčinou smrti dvakrát – v obou případech došlo terminálně k pneumonii. V posledním případě došlo uzávěru bypassu, což vedlo k srdečnímu selhání. Plné uzdravení nastalo v 91,2 %.
Závěr:
Kombinované karotické a koronární operace přinášejí u vysoce rizikových pacientů přijatelnou neurologickou morbiditu/mortalitu. Podmínkou je přísný výběr pacientů.
Klíčová slova:
karotická endarterektomie – koronární bypass – simultánní operace – ischemický iktus
ÚVOD
Karotická endartektomie má své jasně definované místo v sekundární prevenci ischemického iktu Její profit byl opakovaně prokázán multicentrickými studiemi; jednoznačně pro stenózy symptomatické a s menší přesvědčivou silou i pro stenózy asymptomatické [1–4]. Jedná se o výkony elektivní. Podmínkou efektivního zákroku je nízká perioperační morbidita/mortalita. Ta by neměla překročit hranici 3 procenta u asymptomatických a 6 procent u symptomatických stenóz vnitřní karotidy (ACI) [5].
Pacienti, kteří mají současné postižení karotických a koronárních tepen představují vysoce rizikovou skupinu, u které není léčebná strategie jednoznačně stanovena. Je známo, že 3–16 % pacientů s stenózou koronárních tepen má zároveň významné postižení karotického řečiště [6–7]. Zároveň až 50 % pacientů s významnou stenózou karotid má signifikantní postižení koronárních tepen [8–9]. Riziko iktu při koronární revaskularizaci není u pacientů se současným postižením karotických tepen malé. Může dosahovat až 14 % [10]. Stejně tak pacienti indikovaní k CEA se současným postižením koronárních tepen mají po výkonu nezanedbatelné riziko infarktu myokardu [11].
Strategie chirurgické léčby při současném postižení karotických a koronárních tepen je kontroverzní. Na jedné straně stojí postupné operace s časovou prioritou CEA. Výkon je prováděn s cílem snížení rizika iktu. Negativním efektem je vyšší četnost koronárních komplikací. Na druhé straně stojí při ignorování karotické léze reverzní postupná operace s časovou prioritou CABG. U těchto výkonů je snížený výskyt kardiálních komplikací ale zvýšené riziko ischemického iktu. Kombinovaný výkon CEA/CABG během jedné anestezie má potenciál eliminovat nevýhody předchozích postupů. Nicméně zároveň představuje pro vysoce rizikové pacienty velkou operační zátěž [12]. Z literárních údajů nevyplývají striktní doporučení, a tak indikační strategie jednotlivých pracovišť se liší podle konkrétních zkušeností a četnosti komplikací. V dalším textu předkládáme naší indikační strategii s analýzou výsledků a komplikací simultánních karotických a koronárních revaskularizací.
MATERIÁL A METODA
V letech 2000–2009 bylo na kardiochirurgickém oddělení nemocnice České Budějovice provedeno 5 103 koronárních revaskularizací. Ve stejném období bylo provedeno na neurochirurgickém oddělení téže nemocnice 1 172 intervencí na karotických tepnách. Simultánních operací karotických a koronárních bylo v téže době provedeno 68.
Kombinované operace tak reprezentovaly 5,8 % souboru CEA a 1,33 % všech CABG. Ke kombinovanému revaskularizačnímu výkonu byli indikováni pacienti přijatí pro nestabilní anginu pectoris, u kterých byla zároveň prokázána 1. symptomatická stenóza ACI ≥ 50 %, nebo 2. bilaterální asymptomatická stenóza ACI ≥ 60 %, a nebo 3. asymptomatická stenóza ACI ≥ 60 % a kontralaterální okluze ACI. Skríningové vyšetření karotických tepen bylo provedeno duplexní sonografií. Při pozitivní nálezu byla doplněna digitální subtrakční angiografie. Měření stupně stenózy ACI bylo prováděno podle metodiky NASCET. Průměrný věk v souboru činil 69,9 (51–82) let. Mužů bylo 46, žen 22. Neurologickou symptomatologii mělo 31 pacientů. Z toho 20 prodělalo tranzitorní ischemickou ataku (TIA), 7 malý iktus s minimálním reziduálním deficitem a 4 iktus s mírným postižením a soběstačností. Asymptomatických pacientů bylo 37. Absence symptomů se vztahovala k teritoriu operované karotidy.
Angiografické nálezy jsou proto logicky pestřejší. V souboru byly všechny karotické stenózy nad 70 % podle NASCET. Průměrné procento stenózy operované karotidy bylo 89,6 %. Jednostranná stenóza ACI byla u 25 pacientů. Vždy se jednalo z podstaty indikačního schématu o symptomatickou cévu. 18 pacientů s jednostrannou lézí ACI mělo v anamnéze TIA, 5 malý iktus a 2 iktus. Bilaterální stenóza ACI ≥ 60 % byla přítomna u 35 pacientů. 31 z nich bylo asymptomatických, u 3 proběhla TIA, u jednoho malý iktus a u posledního iktus. Významná stenóza ACI v kombinaci s kontralaterální okluzí byla v 8 případech, 6 bylo asymptomatických, v jednom případě byl v anamnéze malý iktus a jednou iktus.
Kardiochirurgické výkony: samostatné CABG byly provedeny v 50 případech. Z toho l bypass 5krát, 2 bypassy 20krát, 3 bypassy 19krát a 4 bypassy 6krát. U 18 pacientů byla provedena kombinace CABG s výkonem na chlopni (Tab. 2). Na jednu operaci vychází průměrně 2,3 (1–4) bypassu. Interní komorbidita: hypertenze byla přítomna u všech pacientů, diabetes mellitus u 39 pacientů (57,3 %) a hyperlipidemie u 41 pacientů (60,3 %).
Chirurgická technika
Všechny operace proběhly v celkové anestezii. Na začátku výkonu neurochirurgický tým provedl konvenční karotickou endarterektomii za současného odběru vena saphena magna kardiochirurgem. Použití intraluminárního shuntu bylo selektivní. Indikace byla provedena na podkladě zpětného tlaku v pahýlu ACI (≥ 50 mm Hg) a infračervené spektroskopie NIRS (FOTO NIRS). Pokles hodnoty o 20 % a nebo pod 50 v absolutních hodnotách byl indikací zavedení shuntu. Ten byl využit u 2 pacientů (4,4 %). Po dezobliteraci ACI a sutuře tepny byla rána ponechána otevřená a navazovala aortokoronární rekonstrukce. V souboru jsme hodnotili 30denní permanentní neurologickou morbiditu/mortalitu.
VÝSLEDKY
K úmrtí došlo v 6 případech. 2krát došlo k rozvoji hemisferálního ischemického iktu ipsilaterálně k operované straně (2,9 %) s rozvojem terminální pneumonie. U jednoho pacienta došlo k rozvoji pneumonie s fatální respirační insuficiencí. U 2 pacientů došlo k rozvoji multiorgánového selhání a u posledního k uzávěru koronárního bypassu a kardiálnímu selhání. Charakteristika zemřelých pacientů je shrnuta v tabulce 4.
Neurologické komplikace: 1x pooperační TIA. Rozsáhlý hemisferální iktus ipsilaterálně operované straně byl u 2 pacientů příčinou smrti. Třicetidenní výskyt iktu a TIA byl zaznamenán 3x (4,4 %). K plné úzdravě došlo u 62 pacientů (91,2 %).
Perioperační komplikace byly relativně četné. Schematicky jsme je rozdělili na ranné, kardiální a ostatní. Ranné komplikace: infekt rány po sternotomii byl přítomen 3krát, vždy došlo ke zhojení; parézy hlavových nervů byly zaznamenány 3krát, přičemž 2krát se nález upravil (1x přechodná paréza n. laryngeus reccurens, 2x paréza r. marginalis n. facialis – v jednom případě tranzientní). Třikrát bylo nutno punktovat pooperační fluidotorax, jednou bylo potřeba drénovat pneumotorax. Kardiální komplikace:pooperační fibrilace síní byla v 8 případech, 7krát se zdařila farmakologická verze, jednou byl při jejím neúspěchu nasazen warfarin. Pooperační kardiostimulace byla provedena 3krát. Z ostatních komplikací jsou hodné pozornosti amentní stavy, které byly přítomny u 5 pacientů. Přehled komplikací shrnuje tabulka 5.
DISKUSE
Stárnoucí populace přináší posun revaskularizačních zákroků myokardu do vyšších věkových kategorií. S tím je spojena vyšší incidence karotických stenóz. Na počátku 80. let minulého století měl Brener v souboru koronárních bypassů méně než 4 % hemodynamicky významných karotických stenóz. V dalších sestavách dosahuje výskyt významných karotických stenóz až 16 % [6–7]. V důsledku toho se ischemický iktus stává jednou z hlavních příčin nekardiální morbidity u pacientů po CABG. Incidence iktu po koronárních výkonech obecně je uváděna do 2 % [13]. Pokud je však sledování výskytu perioperačního iktu po CABG prospektivní, je četnost uváděna kolem 5 % [14]. Klíčovým rizikovým faktorem vzniku iktu je věk pacienta [6]. To souvisí s rozvojem aterosklerotických změn aortálního oblouku, karotických tepen a intrakraniální cirkulace. Dalšími faktory, zvyšujícími výskyt iktu byly fibrilace síní a prodloužení času kardiopulmonálního bypassu [15]. Ischemický iktus v anamnéze zvyšuje riziko perioperačního iktu čtyřnásobně [16]. Přes možnou multifaktoriální etiologii ischemického iktu, je karotická stenóza považována za významný rizikový faktor [17]. Četnost stenózy ACI ≥ 50 % je v souborech koronárních revaskularizací udávána kolem 20 %; výskyt stenózy ≥ 70 % je přibližně 10 % [12]. D‘Agostino prokázal, že riziko perioperačního iktu po CABG je závislé na stupni stenózy. U karotické stenózy pod 50 % je menší než 2 %. Stenóza karotidy 50–80 % přináší riziko iktu 10 % a stenóza nad 80 % pak 19 % [18]. Bilaterální stenóza ACI opět přináší zvýšené riziko iktu při koronární revaskularizaci. Metaanalýza 11 studií provedená Brenerem prokázala incidenci iktu při jednostranné stenóze ACI v 6,9 % , zatímco oboustranná stenóza ACI nesla riziko 12,7 %. Riziko iktu při jednostranném uzávěru ACI bylo 15,6 % a při oboustranném uzávěru ACI pak dokonce 33 % [19].
U pacientů kardiálně stabilních, s plánovaným elektivním výkonem koronární revaskularizace a současnou přítomností symptomatické stenózy ACI preferujeme postupné operace s časovou prioritou CEA. Stejný postup indikujeme u bilaterální asymptomatické stenózy ACI, s tím že je iniciálně indikována operace na straně významnějšího zúžení. Obdobné načasování platí u asymptomatické významné stenózy ACI a kontralaterální okluze karotidy. Postupné operace s prioritou CEA snižují riziko iktu, ale zároveň zvyšují riziko kardiálních komplikací. Tento postup je akceptovatelný v situaci přijatelného kardiálního rizika. Pokud jsou dodrženy tyto podmínky, je v dokumentovaných sestavách kombinovaná morbidita/mortalita přijatelně nízká – pod 6 % [20-21].
„Reverzní postupná operace“ s prioritou CABG je literárně zhodnocena pouze okrajově. Hertzer udává při srovnání kombinovaného výkonu CEA/CABG a „reverzní postupné operace“ shodnou mortalitu na hladině 5 procent. Incidence ischemického iktu u reverzního výkonu byla 13,7 %, zatímco u kombinovaného výkonu pouze 2,8 %. Stejné výsledky perioperační ischemie, převyšující 10 %, zaznamenali i další autoři [22, 23, 24]. Z literárních údajů empiricky vyplývá indikace pro reverzní operace v situaci relativně vysokého kardiálního rizika v kombinaci s asymptomatickou jednostrannou stenózou ACI. Tento postup jsme respektovali i v našem zařízení.
Kombinované (simultánní) operace CEA/CABG nabízejí teoreticky překonání hendikepu výše uvedené strategie postupných operací. Bernhardt jako první popsal simultánní operaci CEA/CABG v roce 1972 [25]. Kombinovaný přístup teoreticky snižuje riziko koronárních komplikací, typických pro postupnou operaci s prioritou CEA a zároveň snižuje riziko iktu, které je vyšší u reverzního typu operace. Interpretace však není vůbec snadná. To vyplývá z různých indikačních „mantinelů“ pro kombinované výkony na jednotlivých pracovištích. Trachiotis měl v souboru kombinovaných operací 32 % operací elektivních, 65 % operací urgentních (stav, kdy pacienta nebylo možno dimitovat a operovat odloženě) a 3 % operací emergentních (okamžitá operace mimo plánovaný režim) [26]. Jiní autoři provedli CEA po sternotomii v mírné hypotermii s kombinovanou permanentní neurologickou morbiditou/mortalitou 10,9 % [27]. Z těchto „bias“ vyplývá, že obecná interpretace výsledků je možná jen s mimořádnou opatrností. Závěry autorů, kteří analyzují výsledky simultánních operací z posledních dvou desetiletí, jsou nicméně povzbudivé. Rizzo měl u 127 pacientů kombinovanou permanentní neurologickou morbiditu/ /mortalitu 11 % [28], Kohl u 311 pacientů 10 % [29], Akins u 200 pacientů 6,5 % [30] a Daily 100 operovaných dokonce jen 4 % [31]. Byrne srovnával výsledky kombinovaných výkonů u pacientů se symptomatickou versus asymptomatickou stenózou ACI. Asymptomatičtí pacienti měli 30denní mortalitu v důsledku iktu 4,3 %, symptomatičtí pak 6,1 % [32]. Systematický přehled literatury provedl Naylor. Permanentní neurologická morbidita/ /mortalita 7863 výkonů v 94 publikovaných sestavách činila souhrnně 11,5 % u pacientů operovaných kombinovaným přístupem [33].
V našem souboru jsme měli 8,8% mortalitu. Hemisferální iktus se vyskytl v 2,9 % a 30denní neurologická morbidita (iktus + TIA) v 4,4 %. Naše výsledky jsou srovnatelné s publikovanými soubory. Obecně lze shrnout, že stonání našich pacientů bylo provázeno řadou komplikací. Velká většina z nich byla řešitelná a osud pacientů dlouhodobě negativně neovlivnila. Třicetidenní permanentní neurologickou morbiditu/mortalitu souboru považujeme v literárním kontextu a při vědomí vysokého rizika pacientů za přiměřenou. Možnosti jejího dalšího snížení vidíme v detailní identifikaci rizikových faktorů a precizní indikaci k jednotlivým typům výkonů.
MUDr. Vladimír
Přibáň, Ph.D.
Na
Výsluní 722
373
82 Boršov
e-mail:
v.priban@centrum.cz
Sources
1. North American Symptomatic Carotid Endarterectomy Trial Collaborators.. Benefit of carotid endarterectomy in patients with symptomatic moderate or severe stenosis. N. Eng. J. Med., 1998; 339: 1415–1425.
2. European Carotid Surgery Trialists Collaborative Group. European carotid surgery trial: interim results for symptomatic patients with severe (70-99%) or with mild (0-29%) carotid stenosis. Lancet, 1991; 337: 1235–1243.
3. Asymptomatic Carotid Artery Atherosclerosis Study Group. Endarterectomy for Asymptomatic Carotid Artery Stenosis. JAMA, 1995; 273: 1421–1428.
4. MRC Asymptomatic Carotid Surgery Trial (ACST) Collaborative Group. Prevention of disabling and fatal strokes by succesfull carotid endarterectomy in patients without recent neurological symptoms: randomised controlled trial. Lancet, 2004; 363: 915–924.
5. AHA/ASA Guidelines. Guidelines for prevention of stroke in patients with ischemic stroke or transient ischemic attack. Stroke, 2006; 37: 577–654.
6. Faggiolli, G. L., Curl, G. R., Ricotta, J. J. The role of carotid screening before coronary artery bypass. J. Vasc. Surg., 1990; 12: 722–729.
7. Reul, G. J., Cooley, D. A., Duncan, J. M. The effect of coronary artery bypass on the outcome of peripheral vascular operation in 1903 patients. J. Vasc. Surg., 1986; 3: 788–798.
8. Brener, B. J., Brief, D. K., Alpert, J., et al. A four-year experience with preoperative noninvasive carotid evaluation of two-thousand twenty-six patients undergoing cardiac surgery. J. Vasc. Surg., 1984; 1: 326–338.
9. Hertzer, N. R., Young, J. R., Breven, E. G., et al. Coronary angiography in 506 patients with extracranial cerebrovascular disease. Arch. Int. Med., 1985; 145: 849–851.
10. Hertzer, N. R., Loop, F. D., Beven, E. G., et al. Surgical staging for simultaneous coronary and carotid disease: a study including prospective randomization. J. Vasc. Surg., 1989: 455–463.
11. Ricotta, J. J., O‘Brien, M. S. Late cardiac event after carotid endarterectomy. Stroke, 1996; 27: 4.
12. Ricotta, J. J., Fagiolli, G. Management of concomintant coronary bypass and carotid reconstruction. In: Loftus, C. M., Kresowik, T. E. Carotid artery surgery. New York: 2000; Thieme Medical Publishers; p 137–146.
13. Berens, E. S., Kochoukos, N. T., Murphy, S. F., Wareing, T. H. Preoperative carotid artery screening in elderly patients undergoing cardiac surgery. J. Vasc. Surg., 1992; 15: 313–323.
14. Shaw, P. J., Bates, D., Cartlidge, D. E. F. Early neurological complications of coronary artery bypass surgery. Br. J. Med., 1985; 29: 1384–1387.
15. Likosky, D. S., Caplan, L. R., Weintraub, R. M., Hartman, G. S, Malenka, D. J., Ross, C. S., et al. Northern New England Cardiovascular Disease Study Group, Lebanon, New Hampshire. Intraoperative and postoperative variables associated with stroke following cardiac surgery. Heart Surg. Forum, 2004; 7: E 27l–276.
16. Hertzer, N. R. Basic data concerning associated coronary disease in peripheral vascular patients. Ann. Vasc. Surg., 1987; 1: 616–620.
17. Borger, M. A., Fremes, S. E. Management of patients with concomitant coronary and carotid vascular disease. Semin. Thorac. Cardiovasc. Surg., 2001; 13: 192–198.
18. D‘Agostino, R. S., Svensson, L. G., Neumann, D. J. Screening carotid ultrasonography and risk factors for stroke in coronary artery patients. Ann. Thorac. Surg., 2001; 62: 1714–1723.
19. Brener, B. M., Hermans, H., Eisenbud, D., et al. The management of patients requiring coronary bypass and carotid endarterectomy. In: Moore, W. S, ed. Surgery for cerebrovascular disease. Philadelphia: W. B. Saunders, 1996: p. 278–287.
20. Reule, G. J., Cooley, D. A., Duncan, J. M., et al. The effect of coronary bypass on the outcome of peripheral vascular operations in 1093 patients. J. Vasc. Surg., 1986; 3: 788–798.
21. Carrel, T., Stilhard, G., Turina, M. Combined carotid and coronary artery surgery: early and late results. Cardiology, 1992; 80: 118–125.
22. Hertzer, N. R., Loop, F. D., Beven, E. G., et al. Surgical staging for simultaneous coronary and carotid disease: a study including prospective randomization. J. Vasc. Surg., 1989; 9: 455–463.
23. Newman, D. C., Hicks, R., Horton, D. A. Coexisting carotid and coronary artery disease. J. Cardiovasc. Surg., 1987; 28: 599–606.
24. Rosenthal, D., Caudill, D. R., Lamis, P. A., et al. Carotid and coronary arteryy disease: a rational approach. Am. Surg., 1984; 50: 233–235.
25. Bernhard, V. M., Johnson, W. D., Peterson, J. J. Carotid artery stenosis. Association with surgery for coronary artery disease. Arch. Surg., 1972; 105: 837–840.
26. Trachiotis, G. D., Pfister, A. J. Management strategy for simultaneous carotid endarterectomy and coronary revascularization. Ann. Thorac. Surg., 1992; 64: 1113–1118.
27. Evangelopoulos, N., Trenz, M. T., Beckmann, A., Krian, T. Simultaneous carotid endarterectomy and coronary artery bypass grafting in 313 patients. Cardiovasc. Surg., 2000; 8: 31–40.
28. Rizzo, R. J., Whithemoore, A. D., Couper, G. S., et al. Combined carotid and coronary revascularization: the preferred approach to the severe vasculopathy. Ann. Thorac. Surg., 1992; 54: 1099–1109.
29. Kohl, P. H., Comte, L., Tchana-Sato, V., Honore, C., Kerzmann, A., Mauer, M., Limet, R. Concurrent coronary and carotid surgery: factors influencing perioperative outcome and long-term results. European Heart Journal, 2006; 27: 49–56.
30. Akins, C. A., Moncure, A. C., Daggett, W. M., et al. Safety and efficacy of concomitant carotid and coronary artery operations. Ann. Thorac. Surg., 1995; 60: 311–318.
31. Daily, P. O., Freeman, R. K., Dembitsky, W. P., et al. Cost reduction by combined carotid endarterectomy and coronary artery grafting. J. Thorac. Cardiovasc. Surg., 1996; 111: 1185–1193.
32. Byrne, J., Darling, R. C., Roddy, S. P., Mehta, M., Patty, P. S. K., Kreienberg, P. B., Chang, B. B., et al. Combined carotid endarterectomy and coronary artery bypass grafting in patients with asymptomatic high-grade stenoses: An analysis of 758 patients. J. Vasc. Surg., 2006; 72: 67–72.
33. Naylor, R., Cuffe, R. L., Rothwell, P. M., Loftus, I. M., Bell, P. R. F. A systemic review of outcome following synchronous carotid endarterectomy and coronary artery bypass: influence of surgical and patients variables. Eur. J. Vasc. and Endovasc. Surg., 2003; 26: 230–241.
Labels
Surgery Orthopaedics Trauma surgeryArticle was published in
Perspectives in Surgery
2011 Issue 1
Most read in this issue
- Aneuryzma lienální tepny jako příčina bolesti břicha s hypotenzí
- Současné trendy v chirurgické léčbě výdutě torakoabdominální aorty
- Cytostatická hypertermická perfuze izolované končetiny (HILP) ve VFN
- Radikální operace infekce cévní protézy v aortofemorální pozici s pomocí čerstvého tepenného allograftu: naše střednědobé zkušenosti