Endoskopický odběr arteria radialis pro revaskularizaci myokardu. Popis techniky a první zkušenost
Authors:
M. Šimek; P. Marcián; V. Bruk; P. Němec; M. Gwozdziewicz
Authors‘ workplace:
Němec, CSc.
; Kardiochirurgická klinika FN a LF Univerzity Palackého v Olomouci, přednosta: doc. MUDr. P.
Published in:
Rozhl. Chir., 2006, roč. 85, č. 8, s. 416-422.
Category:
Monothematic special - Original
Overview
Úvod:
Arteria radialis je dnes považována za etablovaný konduit v koronární chirurgii s velmi dobrými dlouhodobými výsledky průchodnosti. Endoskopický odběr arteria radialis (ERAH) reprezentuje moderní metodu odběru arteria radialis, která umožňuje minimalizovat výskyt ranných a zvláště neurologických komplikací, které jsou spojeny s tradičním odběrem arteria radialis.
Metoda:
ERAH byl proveden u 10 nemocných indikovaných k chirurgické revaskularizaci myokardu v období X/2005–IV/2006. K odběru bylo použito instrumentárium Vasoview 6™ (Guidant, Europe S.A., Belgium). Sedmý pooperační den byl u všech nemocných v souboru hodnocen výskyt ranných a neurologických komplikací a reziduálních otoků po odběru arteria radialis.
Výsledky:
Průměrný věk v souboru byl 62,7 ± 11,3, muži dominovali 60 % a diabetes mellitus byl přítomen u 50 % nemocných. Všech 10 radiálních arterií bylo úspěšně odebráno endoskopickou technikou, u žádného konduitu nedošlo k jeho poranění během odběru a žádný odběr nebyl konvertován na tradiční techniku odběru. Průměrný čas odběru byl 44,9 ± 8,2 min (32–62) a u 8 nemocných byl ERAH proveden v ischémii předloktí s průměrnou dobou ischémie 56,7 ± 9,3 min (42–74). Průměrná délka získaného konduitu byla 20,3 ± 2,2 cm. U žádného nemocného nebyly zaznamenány neurologické komplikace (0%) spojené s odběrem arteria radialis. Lokální hematom v oblasti proximální incize byl zaznamenán u 1 nemocného (10 %) a u 2 nemocných byl zaznamenán mírný otok předloktí (20 %). U všech nemocných byl ERAH velmi dobře tolerován nemocnými ze strany pooperační bolesti.
Závěr:
ERAH je bezpečnou metodou vhodnou k rutinnímu odběru arteria radialis. Minimalizace rizika ranných, ale především neurologických komplikací, společně s výborným výsledným kosmetickým efektem vyvažují vyšší ekonomickou náročnost tohoto výkonu.
Labels
Surgery Orthopaedics Trauma surgeryArticle was published in
Perspectives in Surgery
2006 Issue 8
Most read in this issue
- Neovaskularizace jako příčina recidivy po operaci varixů dolních končetin
- Kavernózní hemangiom tenkého střeva jako příčina hemoperitonea
- Klinický význam žilovej plastiky distálnej anastomózy pri infragenikulárnych protetických bypassoch
- SIRS u závažných tupých poranění hrudníku