#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

První zkušenosti s biopsií tlustou jehlou v diagnostice zduření hlavy a krku


Authors: M. Hyravý 1;  I. Stárek 1;  R. Salzman 1;  Z. Horáková 1;  P. Beláková 1;  J. Čivrný 2;  D. Skanderová 3
Authors‘ workplace: Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku LF UP a FN Olomouc 1;  Radiologická klinika LF UP a FN Olomouc 2;  Ústav klinické a molekulární patologie LF UP a FN Olomouc 3
Published in: Otorinolaryngol Foniatr, 74, 2025, No. 1, pp. 36-42.
Category: Original Article
doi: https://doi.org/10.48095/ccorl202536

Overview

Úvod: Zduření v oblasti hlavy a krku je častým nálezem v otorinolaryngologii. Jeho přesná a časná diagnostika je předpokladem úspěšné léčby, především v případě zhoubných nádorů. Běžně je tenkojehlová aspirační biopsie (FNAB – fine-needle aspiration biopsy) zatížena vysokým počtem nediagnostických vzorků, zatímco otevřená biopsie představuje výkon s vyšším rizikem komplikací a nezřídka nutností hospitalizace. Biopsie tlustou jehlou (CNB – core-needle biopsy) představuje nejméně invazivní metodu k získání tkáně k histologickému vyšetření. Materiál a metodika: V retrospektivní studii bylo hodnoceno celkem 70 CNB u 62 pacientů v období 6/2020–12/2022 s cílem stanovit senzitivitu a specificitu CNB při diagnostice neoplazií v oblasti hlavy a krku. Všechny CNB v souboru byly provedeny otorinolaryngologem. Výsledky: V celém souboru jsme dosáhli senzitivity a specificity ve stanovení neoplazie 69,5 % a 90,9 %. Pro maligní nádor tyto hodnoty činily 53,9 %, resp. 100 %. V případě spinocelulárního karcinomu byla senzitivita 83,3 % a specificita 100 % Pro diagnózu lymfomu jsme dosáhli hodnot 33,3 % pro senzitivitu a 100 % pro specificitu. V oblasti slinných žláz byla neoplazie pomocí CNB diagnostikována se senzitivitou 74,3 % a specificitou 87,5 %. Zaznamenali jsme jedinou komplikaci v podobě krátkodobé dysfunkce lícního nervu. Závěr: Námi dosažené výsledky ukazují na potenciál CNB v diagnostice nádorů v oblasti hlavy a krku. V případě stanovení diagnózy spinocelulárního karcinomu dosahuje vysoké specificity, zatímco u lymfomů ji limituje nízká senzitivita. Ultrazvuková navigace je výhodou především u malých a špatně hmatných lézí.

Klíčová slova:

novotvary – Biopsie – ultrasonografie

Úvod

Zduření v oblasti hlavy a krku je častým nálezem v rámci ORL vyšetření. Jedná se o symptom, jehož podstatou je široké etiologické spektrum zahrnující infekční, traumatické, vývojové a nádorové stavy [1]. V dětském či adolescentním věku se setkáváme častěji s infekční lymfadenopatií či vývojovými anomáliemi [2]. Odlišná je situace u dospělých, kde riziko nádorového onemocnění a s ním související postižení spádových krčních lymfatických uzlin (LU) signifikantně narůstá po 40 letech věku [3–5]. Tato skutečnost zavdává požadavek na časnou a efektivní diagnostiku takové patologie.

Anamnéza a klinické vyšetření je základní částí vyšetřovacího algoritmu u pacientů se zduřením na krku. Anamnesticky se dotazujeme na dobu trvání krčního zduření, okolnosti jeho vzniku a doprovodné symptomy. V rámci klinického vyšetření pátráme po zánětlivých ložiscích v oblasti horního aerodigestivního traktu, ale také kůže hlavy a krku, které mohou být příčinou krční lymfadenopatie. Především u dospělých je nutné vyloučit metastázu karcinomu hlavy a krku, ale také možnost vzdálené metastázy vnitřních orgánů a kožních nádorů. Klinicky významný je i výskyt nodálních a extranodálních lymfomů, které tvoří cca 5 % malignit této oblasti [6].

Vyšetření krční lymfadenopatie prostou palpací je limitováno vysokým počtem falešně pozitivních a falešně negativních výsledků, a to v 19,5 %, resp. 21,2 % případů [7]. V případě diagnostiky metastatického postižení LU dosahuje senzitivity 73,3 % a specificity 70 % [8]. Tato skutečnost je jedním z důvodů využití zobrazovacích metod ve vyšetření zduření hlavy a krku. Ty zvyšují senzitivitu v odhalení krční lymfadenopatie o 20–28 % [9]. Naproti tomu jejich specificita v rozlišení benigní od maligní lymfadenopatie a maligního lymfomu vůči metastatickému postižení je nízká [10, 11]. Z těchto důvodů zůstávají cytologicko-histologické metody v mnoha případech základem diagnostického procesu.

Image 1. Detail hrotu bioptické jehly kalibru 16 G se vzorkem tkáně metastázy maligního melanomu v příušní žláze – diagnostický vzorek.Detail of the tip of the core-needle (16 Gauge) with sample of metastasis of malignant melanoma into the parotid gland – a diagnostic sample.
Detail hrotu bioptické jehly kalibru 16 G se vzorkem tkáně metastázy maligního melanomu v příušní žláze – diagnostický vzorek.Detail of the tip of the core-needle (16 Gauge) with sample of metastasis of malignant melanoma into the parotid gland – a diagnostic sample.

Otevřená biopsie nezřídka zůstává zlatým standardem v histologické verifikaci. Jedná se ale o invazivní výkon, mnohdy vyžadující celkovou anestezii a nutnost hospitalizace pacienta. Prováděna je obvykle v rámci diagnostického procesu a nemusí být součástí samotné léčby. V případě spinocelulárního karcinomu může vést otevřená biopsie, která není bezprostředně následována krční disekcí, k poruchám hojení rány a současně se zvyšuje riziko regionálních i vzdálených metastáz, což má negativní dopad na přežívání těchto pacientů [12].

Užití tenkojehlové aspirační biopsie (FNAB – fine needle aspiration biopsy) je v diagnostice patologických nálezů v oblasti hlavy a krku již rutinní záležitostí, jejíž přínos byl opakovaně prokázán [1, 5, 13–16]. Představuje snadnou, levnou a minimálně invazivní metodu ve vyšetřování patologických útvarů. Nevýhodou je poměrně vysoké zastoupení nereprezentativních výsledků, které činí 3,7–20,9 % [17–25]. Přesnost při diagnostice hematologických malignit je v případě FNAB kontroverzní. Zatímco někteří autoři ji považují za spolehlivou metodu v diagnostice a subklasifikaci lymfomů [26, 27], jiné studie tyto závěry nepotvrzují [28, 29].

Biopsie tlustou jehlou (CNB – core needle biopsy) představuje minimálně invazivní metodu umožňující histologickou verifikaci mnoha patologických procesů. Na rozdíl od FNAB zachovává při odběru váleček solidní tkáně, a tím možnost využití širšího spektra imunohistochemických metod a posouzení samotné struktury tkáně. Tato metoda je dlouhodobě úspěšně užívána v mnoha medicínských oblastech, ale v případě hlavy a krku se zatím netěší přílišné pozornosti [30–38]. Výkon je možné provést za kontroly zobrazovacími metodami – ultrazvuku (UZ) či výpočetní tomografie (CT). UZ je nejčastěji používanou metodou v navigaci CNB [39, 40].

 

Cíl práce

Cílem práce je statisticky zhodnotit soubor pacientů s patologickým zduřením hlavy a krku, u nichž byla provedena CNB. Stanovit její senzitivitu a specificitu při diagnostice nádorů hlavy a krku, pozitivní prediktivní hodnotu (PPV) a negativní prediktivní hodnotu (NPV). Takto získané výsledky následně porovnat s dostupnou literaturou.

 

Metodika a popis souboru

Do retrospektivně zpracovaného souboru byli zařazeni pacienti, u kterých byla provedena CNB pro zduření hlavy a krku v období 6/2020–2/2022. V souboru jsme sledovali věkové rozložení, pohlaví, spektrum verifikovaných diagnóz, počet nediagnostických odběrů a komplikace po výkonu. Byla stanovena senzitivita, specificita, NPV a PPV. Všechny výsledky CNB byly porovnány s definitivním histologickým nálezem získaným ze zevního chirurgického přístupu.

K odběru byly použity semiautomatické bioptické jehly (BIP HistoCore, Biomedizinische Instrumente und Produkte GmbH, Německo) o kalibru 16 a 18 G (obr. 1). Volba šířky jehly byla ovlivněna velikostí a lokalitou patologie s preferencí 18G jehly pro malé (< 2 cm) nebo hůře přístupné léze či patologie v oblasti gl. parotis. Odběr byl v rámci jednoho výkonu proveden 1–3krát. Odebraná tkáň byla uchována ve formaldehydu a zpracována standardním histopatologickým postupem (obr. 2).

Ke statistickému zpracování dat byl použit program MedCalc version 22.019 (Diagnostic test evaluation calculator, MedCalc Software Ltd, Ostend, Belgie).

 

Výsledky

Za období 6/2020–12/2022 bylo u 62 pacientů provedeno celkem 70 CNB. Průměrný věk činil 61 let při rozpětí 21–83 let, medián 63,5 let. V souboru bylo 33 (52,3 %) mužů a 29 (47,7 %) žen. Z bioptovaných struktur se v 42 (59 %) případech jednalo o gl. parotis, v 22 (31 %) o lymfatickou uzlinu. Ve třech (4,2 %) případech byla CNB odebrána ze štítné žlázy. U dvou pacientů byla provedena CNB gl. submandibularis a u 2 (3 %) odběrů byla CNB ze zduření na krku, bez bližšího určení. Celkem 48 (68,5 %) CNB bylo odebráno v lokální anestezii, zatímco v celkové anestezii byly provedeny dva odběry, a to vždy jako součást jiného výkonu. U 20 (28,5 %) CNB nebyla informace o využití lokální anestezie uvedena. Výkon byl v 53 (76 %) případech proveden za UZ kontroly. Naopak ve dvou (3 %) případech bez užití UZ a v patnácti (21 %) tuto informaci nebylo možné ověřit.

V souboru bylo diagnostikováno celkem 54 neoplazií. Z toho 32 benigních (59 %) a 22 (41 %) maligních. Mezi benigními nádory byl v souboru nejčastěji zastoupen pleomorfní adenom (PLA) v 18 (56 %) případech, následovaný Warthinovým tumorem v 13 (40 %). U jednoho pacienta byl diagnostikován schwannom. Ve skupině 22 maligních tumorů byly nejčastěji zastoupeny karcinomy, a to ve 13 (59 %) případech, následované 8 (36 %) lymfomy. U jednoho pacienta byl diagnostikován melanom. U 46 (66 %) CNB byl výsledek souhlasný s histologií otevřené biopsie, v 5 (7 %) případech byla částečná histologická shoda (3× lymfom bez bližšího určení, 1× lymfoepiteliální cysta a 1× IgG4 asociovaná nemoc). Celkem 19 (27 %) nálezů neodpovídalo předoperační CNB (tab. 1). V souboru jsme zaznamenali jedinou komplikaci v podobě dočasné (trvající < 2 hod.) dysfunkce lícního nervu v důsledku použité lokální anestezie.

Image 2. Mikroskopický snímek maligního melanomu příušní žlázy z bioptického vzorku z obr. 1 v barvení hematoxylin-eosin.Micrograph of malignant melanoma of the parotid gland – sample from Fig. 1 in hematoxylin & eosin stain.
Mikroskopický snímek maligního melanomu příušní žlázy z bioptického vzorku z obr. 1 v barvení hematoxylin-eosin.Micrograph of malignant melanoma of the parotid gland – sample from
Fig. 1 in hematoxylin & eosin stain.

Table 1. Odlišné výsledky CNB ve srovnání s histologickou verifi kací ze zevního přístupu.Diff erent CNB results in comparison with histology from open surgery.
Odlišné výsledky CNB ve srovnání s histologickou verifi kací ze zevního přístupu.Diff erent CNB results in comparison with histology from open surgery.

Pro diagnostiku všech neoplazií, maligních i benigních, činila senzitivita 69,5 %, specificita 90,9 %, PPV 97,6 % a NPV 35,7 % (tab. 2).

V případě stanovení maligního nádoru v celém souboru činila senzitivita 53,9 %, specificita 100 %, PPV 100 % a NPV 78,6 % (tab. 3).

Table 2. Výsledky CNB v porovnání s histologickou verifi kací ze zevního přístupu v detekci neoplazie.Results of CNB in detection of neoplasia in comparison with histological verifi cation from open surgery.
Výsledky CNB v porovnání s histologickou verifi kací ze zevního přístupu v detekci neoplazie.Results of CNB in detection of neoplasia in comparison with histological
verifi cation from open surgery.

Table 3. Výsledky CNB v porovnání s histologickou verifi kací ze zevního přístupu v detekci malignity.Results of CNB in detection of malignancy in comparison with histological verifi cation from open surgery
Výsledky CNB v porovnání s histologickou verifi kací ze zevního přístupu v detekci malignity.Results of CNB in detection of malignancy in comparison with histological
verifi cation from open surgery

V témže souboru činila senzitivita, specificita, PPV a NPV pro diagnózu lymfomu 33,3 %, 100 %, 100 % a 91 %.

V diagnostice spinocelulárního karcinomu v souboru jsme dosáhli senzitivity 83,3 %, zatímco specificita činila 100 %. Pro stejnou skupinu byla PPV 100 % a NPV 98,5 %.

V souboru CNB provedených pro patologii v oblasti slinných žláz byla senzitivita, specificita, PPV a NPV pro všechny neoplazie 74,3 %, 87,5 %, 96,3 % a 43,8 %.

Diagnostika PLA dosáhla v souboru senzitivity a specificity 79 % a 100 %. Pro PPV a NPV činily výsledné hodnoty 100 % a 92,7 %. V souboru nebyl zaznamenám jediný případ falešné pozitivity pro diagnózu PLA.

V případě Warthinova tumoru činila senzitivita CNB 84,6 % a specificita 98,3 %. PPV a NPV v této skupině byly 91,7 %, resp. 96,6 %. V jednom případě byl výsledek CNB falešně pozitivní, když definitivní histologie ukázala nález lymfoepiteliální cysty.

V souboru zahrnujícím pouze CNB prováděné pro krční lymfadenopatii činila senzitivita k odhalení malignity 63,2 %, specificita 100 %, PPV 100 % a NPV 36,4 %.

 

Diskuze

Diagnostika zduření v oblasti hlavy a krku je běžnou součástí každodenní praxe v otorinolaryngologii. Pro svou širokou etiologickou paletu představuje stále klinickou výzvu. Zatímco u dětí a mladistvých se setkáváme se zánětlivými příčinami či vývojovými vadami, u dospělých, a to především po 40 letech věku, je nutné vyloučit etiologii nádorovou. Kromě klinického vyšetření prostou aspekcí a palpací se v diagnostice uplatňují i zobrazovací metody. Ovšem ani ty nemají v mnoha případech potřebnou senzitivitu a specificitu k vyloučení nádorové patologie [7–9]. Histopatologické vyšetření tak zůstává u neoplazií základním předpokladem ke stanovení definitivní diagnózy. Nejméně invazivní metodu umožňující histologické vyšetření tkáně v současnosti představuje CNB. Na rozdíl od chirurgické otevřené biopsie v celkové anestezii je možné ji provést ambulantně, s minimálním rizikem komplikací a nižší finanční zátěží. Výkon je pacienty velmi dobře tolerován, nezanechává kosmetické defekty a jeho provedení není spojeno s omezením pacienta v běžných činnostech. CNB je již mnoho let s úspěchem užívána radiology pro biopsie vnitřních orgánů či prsu [32–38]. Využití v otorinolaryngologii zatím není zcela rutinní, a to i přes nadějné výsledky publikovaných studií [31, 41]. Odběr je možné provádět za prosté palpace patologie, nicméně navigace pomocí UZ je jednoznačnou výhodou umožňující přesnější zacílení a vyhnutí se poranění důležitých okolních struktur. Tato úzká vazba na zobrazovací metody je pravděpodobně jedním z důvodů, proč v literatuře nalezneme jen ojedinělou práci, kde byla UZ navigovaná CNB prováděna otorinolaryngologem, a nikoli radiologem [18]. V našem souboru bylo využití CNB zaměřeno na vyloučení nádorových stavů a v případě jejich nálezu i k bližší histologické typizaci.

V celém souboru činila senzitivita, specificita, PPV a NPV pro odlišení malignity od benigní léze při krční lymfadenopatii 63,2 %, 100 %, 100 % a 36,4 %. V práci zaměřené na tutéž problematiku dosáhli Han et al. ve stejných parametrech vyšších hodnot, a to 99,7 %, 100 %, 100 % a 99,3 % [42]. Nicméně v našem souboru byly statisticky zpracovány pouze CNB verifikované následným chirurgickým výkonem, zatímco ve výše uvedené práci i nálezy, jejichž další posouzení bylo provedeno na základě klinického sledování.

Pro skupinu salivárních nádorů je typická histomorfologická pestrost a variabilita biologického chování i v rámci stejné histologické jednotky, což je příčinou obtíží při jejich diagnostice a stanovení prognózy.

Nejvíce zastoupeným benigním sialomem v našem souboru byl PLA. Ten je vůbec nejčastějším sialomem, který postihuje především gl. parotis, méně pak zbylé slinné žlázy [41]. Je pro něj typický pomalý růst a riziko maligní transformace, které narůstá v čase a po 10 letech se blíží 15 % [43]. Charakteristickým znakem je rovněž nerovnoměrná tloušťka vazivového pouzdra, které může být i neúplné. Z toho důvodu je minimálním výkonem pro léčbu PLA extrakapsulární disekce, zatímco prostá exstirpace byla pro vysoké riziko recidivy opuštěna [44].

V souboru jsme zaznamenali celkem 18 PLA, z toho 15 bylo histologicky verifikováno pomocí CNB a následně i potvrzeno radikálním výkonem. Vypočítaná senzitivita a specificita činily 79 %, resp. 100 %. Námi dosažené hodnoty jsou nižší, než udávají Song et al., kteří ve svém souboru úspěšně diagnostikovali 111 ze 116 PLA [41].

Druhým nejpočetnějším sialomem v našem souboru byl Warthinův tumor. Jedná se o nádor s minimálním rizikem maligní transformace, nicméně jeho odlišení od pleomorfního adenomu či low-grade karcinomu je zásadní k určení rozsahu chirurgického výkonu. Na rozdíl od zmíněných jednotek je u Warthinova tumoru přípustná i prostá exstirpace.

V práci, kterou publikovali Song et al., zahrnující celkem 31 Warthinových tumorů bylo pomocí CNB úspěšně verifikováno 100 % lézí, s nutností zopakování odběru ve dvou případech [41]. V naší skupině pacientů byla verifikace úspěšná v 11 ze 13 nálezů při senzitivitě 84,6 % a specificitě 98,3 %.

Spinocelulární karcinom je nejčastější maligní histologickou jednotkou v oblasti hlavy a krku. V době stanovení diagnózy v souhrnu všech lokalit a stadií nacházíme metastázy ve spádových lymfatických uzlinách ve 25–45 % [45]. Z prognostického hlediska je tento fakt spojen s poklesem celkového přežití. Pacienti, u nichž byl diagnostikován karcinom v LU krku, jsou v případě chirurgické léčby kromě resekce primárního tumoru indikováni i k terapeutické krční disekci. Druhou skupinou, u níž je sledován stav lymfatických uzlin stran maligního postižení, jsou pacienti po nechirurgické léčbě karcinomu hlavy a krku, a to jak v rámci vyhodnocení efektu léčby, tak i během následného sledování. V naší skupině pacientů jsme zaznamenali metastázy do LU jak krku, tak i intraparotických. V našem souboru byla senzitivita pro diagnózu spinocelulárního karcinomu 83,3 %, specificita 100 %, PPV 100 % a NPV 98,5 %. Obdobných hodnot – senzitivita 84,5 %, specificita 100, PPV 100 %, NPV 54,6 % – dosáhl Lo et al. v práci čítající 260 pacientů po předchozí nechirurgické léčbě s rekurentním onemocněním v LU [46].

Maligní lymfomy představují cca 5 % zhoubných nádorů hlavy a krku [47]. Standardním diagnostickým výkonem je v těchto případech otevřená biopsie, která poskytuje oproti FNAB dostatek materiálu na imunohistochemické vyšetření a umožňuje posouzení architektury patologicky změněné lymfatické tkáně [48]. CNB poskytuje část výhod obou těchto metod. Minimální invazivita a zisk solidní tkáně umožňují ve většině případů stanovení nejen diagnózy lymfomu, ale i jeho přesnou typizaci [49]. To potvrdili ve své studii Pedersen et al. [49], jejichž výsledky udávají senzitivitu 96,4 % a specificitu 100 %. Naopak naše výsledky toto rozporují s výslednou senzitivitou pro stanovení diagnózy lymfomu 33,3 % a specificitou 100 %. Navíc u všech nálezů bylo nutné pro přesnou typizaci přistoupit k otevřené biopsii. Naše aktuální výsledky ukazují na nedostatek diagnostické citlivosti pro toto onemocnění, a jsou tak v souladu s prací Sigaarda et al. [50].

Během sledovaného období jsme zaznamenali pouze jedinou komplikaci v podobě dočasné poruchy funkce lícního nervu v důsledku působení lokálního anestetika. Výskyt komplikací lze na základě naší práce označit za velmi nízký, což odpovídá dostupné literatuře [41, 51].

Riziko seedingu je jednou z obav využití tlustší jehly oproti FNAB. Přestože je riziko tohoto fenoménu pro CNB udáváno výrazně vyšší než u FNAB (0,0011 vs. 0,00012 %), zůstává pravděpodobnost klinicky významného rozsevu nádorových buněk v bioptickém traktu velmi nízká, což potvrzují i sporadická kazuistická sdělení této komplikace v oblasti hlavy a krku [52]. U našich pacientů jsme se s touto komplikací doposud nesetkali.

Část námi dosažených výsledků dosahuje nižších diagnostických hodnot ve srovnání s publikovanou literaturou. Domníváme se, že to mohlo být ovlivněno více faktory. Metoda CNB byla na naší klinice zaváděna de novo. S tím je spojena i nutnost osvojit si novou metodu a vyhnout se chybám technického rázu při odběru. Dalším negativním faktorem, který se mohl podílet na snížené klinické výtěžnosti odběrů, bylo současné prvotní zavedení UZ do praxe na našem pracovišti. Vzhledem k tomu, že UZ byl použit jako hlavní navigační metoda, je jeho bezvadné ovládání nutným předpokladem skutečně cíleného odběru z oblasti vyšetřované patologie. Výsledky byly současně ovlivněny omezenou velikostí souboru pro jednotlivé diagnózy. Posledním faktorem, který úzce souvisí s výše uvedeným, je fakt, že se na provedení výkonu podílelo celkem sedm lékařů, což je vzhledem k celkovému počtu CNB a rané fázi této metody na našem pracovišti počet, který je výrazně vyšší, než lze dohledat v publikacích podobného charakteru. Naopak poměrně unikátní je skutečnost, že všechny CNB byly prováděny chirurgem-otorinolaryngologem, zatímco ve světové literatuře je tato metoda obvykle vyčleněná pro radiology.

 

Závěr

V práci jsme hodnotili prvotní zkušenosti a výsledky s metodou CNB. Potvrdili jsme schopnost CNB verifikovat nádory v oblasti hlavy a krku, a to napříč histologickým spektrem, avšak s výrazně nehomogenními závěry závislými na histologické povaze léze. Současně jsme prokázali bezpečnost této metody pro pacienta a nízké riziko komplikací. CNB je poměrně zřídka užívanou metodou v otorinolaryngologii a na rozdíl od FNAB její užití není rutinní. Představuje ovšem nadějný miniinvazivní přístup v histologické diagnostice patologií hlavy a krku. Prerekvizitou k úspěšnému využití CNB je její UZ navigace a správné technické provedení samotného odběru.

 

Prohlášení o střetu zájmu

Autor práce prohlašuje, že v souvislosti s tématem, vznikem a publikací tohoto článku není ve střetu zájmů a vznik ani publikace článku nebyly podpořeny žádnou farmaceutickou firmou. Toto prohlášení se týká i všech spoluautorů.

 

Grantová podpora

Práce byla podpořena institucionální podporou MZ ČR – RVO (FNOl, 00098892) a interním grantem LF UPOL 2023-08.


Sources

1. Gertner R., Podoshin L., Fradis M. Accuracy of fine needle aspiration biopsy in neck masses Laryngoscope 1984; 94 (10): 1370–1371. Doi: 10.1288/00005537-198410000-00020.

2. Newman K, Hayes-Jordan AA. Lymph node disorders. In: Grosfeld JL, O’Neil JA, Fonkalsrud EW, Coran AG (eds). Pediatric Surgery (ed 6). Philadelphia, PA: Mosby Elsevier 2006: 844–849.

3. ÚZIS. Novotvary 2018 ČR. 2018 [online]. Dostupné z URL: https: //www.uzis.cz/res/f/008 352/novotvary2018.pdf.

4. Balikci HH, Gurdal MM, Ozkul MH et al. Neck masses: diagnostic analysis of 630 cases in Turkish population. Eur Arch Otorhinolaryngol 2013; 270 (11): 2953–2958. Doi: 10.1007/s00 405-013-2445-9.

5. Alvi A, Johnson JT. The neck mass. Postgrad Med 1995; 97 (5): 87–97. Doi: 10.1080/00325481.1995.11945993.

6. Zapater E, Bagán JV, Carbonell F et al. Malignant lymphoma of the head and neck. Oral Dis 2010; 16 (2): 119–128. Doi: 10.1111/j.1601-08 25.2009.01586.x.

7. Ali S, Tiwari RM, Snow GB. False-positive and false-negative neck nodes. Head Neck Surg 1985; 8: 78–82.

8. Thakur JS, Sharma ML, Mohan C et al. Clinicopathological and radiological evaluation of cervical lymph node metastasis in head and neck malignancies. Indian J Otolaryngol Head Neck Surg 2007; 59 (4): 327–331. Doi: 10.1007/s12070-007-0094-2

9. van den Brekel MW, Stel HV, Castelijns JA et al. Cervical lymph node metastasis: assessment of radiologic criteria. Radiology 1990; 177 (2): 379–384. Doi: 10.1148/radiology.177.2.2217772.

10. Ahuja A, Ying M, Yang WT et al. The use of sonography in differentiating cervical lymphomatous lymph nodes from cervical metastatic lymph nodes. Clin Radiol 1996; 51: 186–190.

11. Tschammler A, Ott G, Schang T et al. Lymphadenopathy: differentiation of benign from malignant disease – color Doppler US assessment of intranodal angioarchitecture. Radiology 1998; 208: 117–123.

12. McGuirt WF, McCabe BF. Significance of node biopsy before definitive treatment of cervical metastatic carcinoma. Laryngoscope 1978; 88: 594–597.

13. Schwarz R, Chan NH, MacFarlane JK et al. Fine needle aspiration cytology in the evaluation of head and neck masses. Am J Surg 1990; 159 (5): 482–485. Doi: 10.1016/s0002-9610 (05) 81251-6.

14. Liu ES, Bernstein JM, Sculerati N et al. Fine needle aspiration biopsy of pediatric head and neck masses. Int J Pediatr Otorhinolaryngol 2001; 60 (2): 135–140. Doi: 10.1016/s0165-58 76 (01) 00522-5.

15. El Hag IA, Chiedozi LC, Al Reyees FA et al. Fine needle aspiration cytology of head and neck masses. Seven years‘ experience in a secondary care hospital. Acta Cytol 2003; 47 (3): 387–392. Doi: 10.1159/000326538.

16. Lukáš J, Janoušek P, Jirák P et al. Chirurgická léčba tumorózních lézí slinných žláz za období pěti let. Otorinolaryngol Foniatr 2013; 62 (4): 180–185.

17. Ahn D, Kim H, Sohn JH et al. Surgeon-performed ultrasound-guided fine-needle aspiration cytology of head and neck mass lesions: sampling adequacy and diagnostic accuracy. Ann Surg Oncol 2015; 22 (4): 1360–1365. Doi: 10.1245/s10434-014-4119-2.

18. Ahn D, Sohn JH, Yeo CK et al. Feasibility of surgeon-performed ultrasound-guided core needle biopsy in the thyroid and lymph nodes. Head Neck 2016; 38 (Suppl 1): E1413–E1418. Doi: 10.1002/hed.24235.

19. Atula TS, Grénman R, Varpula MJ et al. Palpation, ultrasound, and ultrasound-guided fine-needle aspiration cytology in the assessment of cervical lymph node status in head and neck cancer patients. Head Neck 1996; 18 (6): 545–551. Doi: 10.1002/ (SICI) 1097-0347 (199611/12) 18: 6<545:: AID-HED9>3.0.CO; 2-2.

20. Borgemeester MC, van den Brekel MWM, van Tinteren H et al. Ultrasound-guided aspiration cytology for the assessment of the clinically N0 neck: factors influencing its accuracy. Head Neck 2008; 30: 1505–1513. Doi: 10.1002/hed.20898.

21. Hodder SC, Evans RM, Patton DW et al. Ultrasound and fine needle aspiration cytology in the staging of neck lymph nodes in oral squamous cell carcinoma. Br J Oral Maxillofac Surg 2000; 38: 430–436. Doi: 10.1054/bjom.2000.0332.

22. Lohela P, Tikkakoski T, Strengell L et al. Ultrasound-guided fine-needle aspiration cytology of non-palpable supraclavicular lymph nodes in sarcoidosis. Acta Radiol 1996; 37: 896–899. Doi: 10.1177/02841851960373P291.

23. Takashima S, Sone S, Nomura N, et al. Nonpalpable lymph nodes of the neck: assessment with US and US-guided fine-needle aspiration biopsy. J Clin Ultrasound 1997; 25: 283–292. Doi: 10.1002/ (SICI) 1097-0096 (199707) 25: 6<283:: AID-JCU1>3.0.CO; 2-8.

24. Takes RP, Righi P, Meeuwis CA et al. The value of ultrasound with ultrasound-guided fine-needle aspiration biopsy compared to computed tomography in the detection of regional metastases in the clinically negative neck. Int J Radiat Oncol Biol Phys 1998; 40 (5): 1027–1032. Doi: 10.1016/s0360-3016 (97) 00953-x.

25. Tillman BN, Glazer TA, Ray A et al. A lean neck mass clinic model: adding value to care. Laryngoscope 2015; 125: 2509–2513. Doi: 10.1002/lary.25535.

26. Caraway NP. Evolving role of FNA biopsy in diagnosing lymphoma: past, present, and future. Cancer Cytopathol 2015; 123 (7): 389–393. Doi: 10.1002/cncy.21551.

27. Carter TR, Feldman PS, Innes DJ Jr et al. The role of fine needle aspiration cytology in the diagnosis of lymphoma. Acta Cytol 1988; 32 (6): 848–853.

28. Hehn ST, Grogan TM, Miller TP. Utility of fine-needle aspiration as a diagnostic technique in lymphoma. J Clin Oncol 2004; 22 (15): 3046–3052. Doi: 10.1200/JCO.2004.02.104.

29. Frederiksen JK, Sharma M, Casulo C et al. Systematic review of the effectiveness of fine-needle aspiration and/or core needle biopsy for subclassifying lymphoma. Arch Pathol Lab Med 2015; 139 (2): 245–251. Doi: 10.5858/arpa.2013-0674-RA.

30. Sklair-Levy M, Amir G, Spectre G et al. Image-guided cutting-edge-needle biopsy of peripheral lymph nodes and superficial masses for the diagnosis of lymphoma. J Comput Assist Tomogr 2005; 29 (3): 369–372. Doi: 10.1097/01.rct.0000161423.72754.0d.

31. Howlett DC, Menezes L, Bell DJ et al. Ultrasound-guided core biopsy for the diagnosis of lumps in the neck: results in 82 patients. Br J Oral Maxillofac Surg 2006; 44 (1): 34–37. Doi: 10.1016/j.bjoms.2005.07.024.

32. Altuntas AO, Slavin J, Smith PJ et al. Accuracy of computed tomography guided core needle biopsy of musculoskeletal tumours. ANZ J Surg 2005; 75 (4): 187–191. Doi: 10.1111/j.1445-2197.2005.03332.x.

33. Domanski HA, Akerman M, Carlén B et al. Core-needle biopsy performed by the cytopathologist: a technique to complement fine-needle aspiration of soft tissue and bone lesions. Cancer 2005; 105 (4): 229–239. Doi: 10.1002/cncr.21154.

34. Häggarth L, Ekman P, Egevad L. A new core-biopsy instrument with an end-cut technique provides prostate biopsies with increased tissue yield. BJU Int 2002; 90 (1): 51–55. Doi: 10.1046/j.1464-410x.2002.02809.x.

35. Schulz-Wendtland R, Krämer S, Lang N et al. Ultrasonic guided microbiopsy in mammary diagnosis: indications, technique and results. Anticancer Res 1998; 18 (3C): 2145–2146.

36. Ballo MS, Sneige N. Can core needle biopsy replace fine-needle aspiration cytology in the diagnosis of palpable breast carcinoma: a comparative study of 124 women. Cancer 1996; 78 (4): 773–777. Doi: 10.1002/ (SICI) 1097-0142 (19960815) 78: 4<773:: AID-CNCR13>3.0. CO; 2-S.

37. Roberts CC, Morrison WB, Leslie KO et al. Assessment of bone biopsy needles for sample size, specimen quality and ease of use. Skeletal Radiol 2005; 34 (6): 329–335. Doi: 10.1007/s00256-004-0875-0.

38. Chojniak R, Isberner RK, Viana LM et al. Computed tomography guided needle biopsy: experience from 1,300 procedures. Sao Paulo Med J 2006; 124 (1): 10–14. Doi: 10.1590/S1516-31802006000100003.

39. Winters SR, Paulson EK. Ultrasound-guided biopsy: what‘s new? Ultrasound Q 2005; 21 (1): 19–25.

40. Holm HH, Skjoldbye B. Interventional ultrasound. Ultrasound Med Biol 1996; 22 (7): 773–789. Doi: 10.1016/0301-5629 (96) 00086-5.

41. Song IH, Song JS, Sung CO et al. Accuracy of core needle biopsy versus fine needle aspiration cytology for diagnosing salivary gland tumors. J Pathol Transl Med 2015; 49 (2): 136–143. Doi: 10.4132/jptm.2015.01.03.

42. Han F, Xu M, Xie T et al. Efficacy of ultrasound-guided core needle biopsy in cervical lymphadenopathy: a retrospective study of 6,695 cases. Eur Radiol 2018; 28 (5): 1809–1817. Doi: 10.1007/s00330-017-5116-1.

43. Gnepp DR, Brandwein-Gensler MS, El-Naggar AK et al. Carcinoma ex pleomorphic adenoma. In: Barnes EL, Eveson JW, Reichart P, Sidransky D (eds). World Health Organization Classification of Tumours. Pathology and Genetics of Head and Neck Tumours. Lyon: IARC Press 2005: 242–243.

44. Zbären P, Vander Poorten V, Witt RL et al. Pleomorphic adenoma of the parotid: formal parotidectomy or limited surgery? Am J Surg 2013; 205 (1): 109–118. Doi: 10.1016/ j.amjsurg.2012.05.026.

45. Teymoortash A, Werner JA. Current advances in diagnosis and surgical treatment of lymph node metastasis in head and neck cancer. GMS Curr Top Otorhinolaryngol Head Neck Surg. 2012; 11: Doc04. Doi: 10.3205/cto000086.

46. Lo TH, Wang CP, Chen CN et al. Diagnostic performance of core needle biopsy for nodal recurrences in patients with head and neck squamous cell carcinoma. Sci Rep 2022; 12 (1): 2048. Doi: 10.1038/s41598-022-06102-0.

47. Vega F, Lin P, Medeiros LJ et al. Extranodal lymphomas of the head and neck. Ann Diagn Pathol 2005; 9 (6): 340–350. Doi: 10.1016/ j.anndiagpath.2005.09.020.

48. Mičák J, Balhárek T, Szépe P et al. Difúzny veľkobunkový B-lymfóm ako najčastejší B-bunkový non-Hodgkinov lymfóm oblasti hlavy a krku. Otorinolaryngol Foniatr 2015; 64 (1): 56–62.

49. Pedersen OM, Aarstad HJ, Løkeland T et al. Diagnostic yield of biopsies of cervical lymph nodes using a large (14-gauge) core biopsy needle. APMIS 2013; 121 (12): 1119–1130. Doi: 10.1111/apm.12058.

50. Sigaard RK, Wennervaldt K, Munksgaard L et al. Core needle biopsy is an inferior tool for diagnosing cervical lymphoma compared to lymph node excision. Acta Oncol 2021; 60 (7): 904–910. Doi: 10.1080/0284186X.2021.1916999.

51. Taki S, Yamamoto T, Kawai A et al. Sonographically guided core biopsy of the salivary gland masses: safety and efficacy. Clin Imaging 2005; 29 (3): 189–194. Doi: 10.1016/ j.clinimag.2004.06.020.

52. Shah KSV, Ethunandan M. Tumour seeding after fine-needle aspiration and core biopsy of the head and neck – a systematic review. Br J Oral Maxillofac Surg 2016; 54 (3): 260–265. Doi: 10.1016/j.bjoms.2016.01.004.

Labels
Audiology Paediatric ENT ENT (Otorhinolaryngology)
Topics Journals
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#