Akutní závrať v pohotovostní službě ORL lékaře
Authors:
V. Albrecht 1; Lukáš Školoudík 1,2; P. Sila 1,2; Jan Mejzlík 1,2; Janouch M. 1; Viktor Chrobok 1,2
Authors‘ workplace:
Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, FN Hradec Králové
1; Lékařská fakulta UK v Hradci Králové
2
Published in:
Otorinolaryngol Foniatr, 70, 2021, No. 3, pp. 146-155.
Category:
Original Article
doi:
https://doi.org/10.48095/ccorl2021146
Overview
Úvod a cíle: Akutní závrať je častým důvodem ošetření v lékařské pohotovostní službě. Cíle práce jsou zhodnotit zastoupení periferního vestibulárního syndromu (PVS) u pacientů s akutní závratí vyšetřených během ORL pohotovostní služby a zhodnotit shodu klinického ORL vyšetření s přístrojovým vestibulárním vyšetřením. Metodika: Retrospektivně jsou hodnoceni pacienti s akutní závratí vyšetření během pohotovostní ORL služby v období 1. 1.–31. 12. 2019. Soubor A tvoří pacienti se základním ORL vyšetřením bez přístrojového vestibulárního vyšetření. Soubor B tvoří pacienti, kteří do 4 dnů od základního ORL vyšetření v pohotovostní službě podstoupili video head impulse test (vHIT) a videonystagmografii. Výsledky: V daném období bylo v souboru A vyšetřeno 117 pacientů s akutním vertigem. PVS byl zastoupen 31 pacienty (27 %). V souboru B bylo vyšetřeno 50 pacientů, PVS byl zastoupen 15 pacienty (30 %), nejčastěji byla diagnostikována vestibulární neuronitida (10 pacientů). Byl prokázán statisticky významný rozdíl (p = 0,0030) v diagnostice PVS při základním ORL vyšetření (27 pacientů, 54 %) a po přístrojovém vestibulárním vyšetření (15 pacientů, 30 %). Při vHIT se prokázala statisticky významně snížená hodnota gainů laterálního (p = 0,0101) a předního (p = 0,0043) polokruhovitého kanálku u PVS ve srovnání s ostatními závratěmi. Závěr: Zastoupení PVS při akutní závrati po základním ORL vyšetření bylo 27 %. Přístrojové vestibulární vyšetření prokazuje statisticky signifikantně nižší výskyt PVS než u základního ORL vyšetření. Dostupnost přístrojového vestibulárního vyšetření během pohotovostní služby by mohla umožnit přesnější diagnostiku závrativých stavů již při prvním kontaktu.
Klíčová slova:
akutní vertigo – vestibulární funkční testy – Video Head Impulse Test – videonystagmografie
Úvod
Akutní závrať je náhlý pocit poruchy rovnováhy. Jedná se o symptom, ne o chorobu [1, 2]. Bývá častým důvodem návštěvy pacienta u lékaře. Ve Spojených státech amerických tvořila závrať 2,5 % všech návštěv pacientů v pohotovostní službě [3]. Příčina závratí je rozmanitá, může být otogenní či vestibulární, kardiovaskulární, respirační, neurologická (zahrnující cerebrovaskulární léze), vertebrogenní, metabolická, po úrazu či otrávení, psychiatrická, gastroenterologická, urologická a infekční. Přesto více než 20 % závrativých stavů zůstává etiologicky neobjasněno [4].
ORL lékař se s akutní závratí ve své praxi setkává často. Úlohou ORL lékaře je diagnostika a léčba periferního vestibulárního syndromu (PVS). PVS se typicky projevuje vertigem, nauzeou, zvracením, nystagmem, nestabilní chůzí a netolerancí pohybu hlavy [5]. Dalšími doprovázejícími příznaky mohou být zhoršení sluchu, tinitus, bolest ucha či hlavy. Ischemie v povodí zadní jámy lební svými projevy může napodobovat PVS a musí se na ni při diagnostice vertiga vždy myslet [6].
Při prvním kontaktu s pacientem ORL lékař v pohotovostní službě provede základní ORL vyšetření včetně otomikroskopie, orientačního vyšetření funkce hlavových nervů a vyšetření sluchu pomocí ladiček, sluchové zkoušky řečí a šepotem a následně vestibulární vyšetření. Vestibulární vyšetření se skládá ze základního a přístrojového vyšetření [7].
Základní vestibulární vyšetření je základem ke stanovení diagnózy a lze ho provést bez jakéhokoliv speciálního vybavení. Zahrnuje podrobnou anamnézu [8, 9] se zaměřením na další subjektivní příznaky – nauzea, náhlé zhoršení sluchu a tinitus, vyšetření vestibulookulárních a spinovestibulárních reflexů. Vyšetření vestibulookulárních reflexů zahrnuje zhodnocení nystagmu za použití Barthelsových či Frenzelových brýlí a head impulse test. Vyšetření spinovestibulárních reflexů zahrnuje zkoušku Hautantovu, Rombergovu, Unterbergerovu-Fukudovu a polohovací testy Dixové-Hallpikea a supine roll test k vyšetření benigního paroxysmálního polohového vertiga (BPPV).
S vývojem techniky jsou do klinické praxe zaváděna nová přístrojová vestibulární vyšetření, která jsou citlivější a přesnější a pomáhají lépe určit správnou diagnózu [10, 11]. Jedná se o videonystagmografii (VNG), video head impulse test (vHIT) a vestibulárně evokované myogenní potenciály (VEMP). Přístrojové vestibulární vyšetření lze provést v rámci prvního kontaktu s pacientem nebo s odstupem několika dní.
Za cíle této práce jsme si stanovili zhodnocení zastoupení periferního vestibulárního syndromu u pacientů s akutní závratí vyšetřených během ORL pohotovostní služby a zhodnocení shody prvního ORL vyšetření s výsledky přístrojového vestibulárního vyšetření.
Metodika
Pacient s akutní závratí přicházející v pohotovostní době do Fakultní nemocnice Hradec Králové je nejdříve vyšetřen na ambulanci Oddělení urgentní medicíny (OUM), kde interní lékař vyloučí kardiovaskulární či jinou interní příčinu závrati. Následně je k pacientovi přivolán neurolog, který indikuje podle potřeby akutní zobrazovací vyšetření a vyloučí cévní mozkovou příhodu či jiný centrální vestibulární syndrom (CVS). Pokud se příčina jeví jako periferní či je nejistá, je pacient odeslán na ORL kliniku k vyšetření a k potvrzení nebo vyloučení PVS. Službu konající ORL lékař odebere anamnézu, provede základní ORL a vestibulární vyšetření. Následně provede přístrojové vestibulární vyšetření sám nebo pacienta objedná k vyšetření v následujících pracovních dnech v řádné pracovní době (graf 1).
Byla provedena retrospektivní studie pacientů vyšetřených v pohotovostní službě v období 1. 1.–31. 12. 2019 na Klinice otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ve Fakultní nemocnici Hradec Králové pro akutní závratě.
Soubor A – základní ORL vyšetření
Do souboru byli zařazeni pacienti, kterým bylo provedeno pouze základní ORL vyšetření sloužícím lékařem bez následného přístrojového vestibulárního vyšetření. V souboru bylo sledováno pohlaví, počet hospitalizovaných pacientů a zastoupení PVS se zaměřením na BPPV, které bylo diagnostikováno pomocí Dixové-Hallpikea a supine roll testu.
ORL lékařem byla odebrána podrobná anamnéza se zaměřením na další subjektivní příznaky – nauzea, náhlé zhoršení sluchu a tinitus. Bylo provedeno základní ORL vyšetření včetně otomikroskopie, orientačního vyšetření funkce hlavových nervů a vyšetření sluchu pomocí ladiček, sluchové zkoušky řečí a šepotem.
Vestibulookulární reflexy byly vyšetřeny sledováním přítomnosti spontánního nystagmu za použití Barthelsových brýlí, kdy byl hodnocen směr rychlé složky nystagmu a stupeň. Za nystagmus periferního typu byl považován nystagmus horizontální nebo horizontálně rotatorický směřující k jedné straně.
Spinovestibulární reflexy byly vyšetřeny zkouškou Hautantovou, kdy byl hodnocen směr laterálního posunu předpažených paží oproti pevnému bodu o více jak 5 cm za 30 sekund, zkouškou Rombergovou, kdy byl hodnocen tah či pád do strany při stoji spatném s vyloučením zrakové kontroly, zkouškou Unterbergerovou-Fukudovou, kdy byla hodnocena rotace celého těla o více než 45 stupňů do strany za 60 sekund pochodu na místě bez zrakové kontroly a se zvedáním chodidel o více než 15 cm. Pokud pacient splnil kritéria těchto jednotlivých zkoušek, byla hodnocena zkouška jako pozitivní. K vyloučení BPPV se prováděl polohovací Dixové-Hallpikea test na zadní a přední polokruhovitý kanálek a supine roll test na laterální polokruhovitý kanálek [12].
Soubor B – přístrojové vestibulární vyšetření
Do souboru byli zařazeni pacienti, kterým bylo provedeno do 4 dnů od základního ORL vyšetření také přístrojové vestibulární vyšetření – video head impulse test (vHIT) a videonystagmografie (VNG).
Byl sledován průměrný věk, pohlaví, doprovodné subjektivní příznaky, jako je nauzea, zhoršení sluchu a tinitus, typ provedených zobrazovacích vyšetření, diagnostický závěr neurologického vyšetření a zastoupení PVS, který byl diagnostikován pomocí všech dostupných vyšetření. Byl porovnán výsledek ORL a vestibulárního vyšetření s přístrojovým vestibulárním vyšetřením podle konečné diagnózy, hodnocena shoda prvního ORL vyšetření s výsledky přístrojového vestibulárního vyšetření.
Statistické výpočty byly provedeny programem STATISTICA (verze 13.4.0.14, TIBCO Software inc.), Kolmogorovým-Smirnovovým testem, T-testem a Fischerovým přesným testem. Hladina významnosti byla stanovena na p < 0,05.
Z přístrojového vyšetření byla provedena VNG na přístroji VN415 od firmy Interacoustics. Po nasazení brýlí s citlivou kamerou byl hodnocen směr, rychlost pomalé složky (slow phase velocity – SPV) a pravidelnost spontánního nystagmu zaznamenaného v počítači. Následně byl proveden vHIT na přístroji EyeSeeCam vHIT od firmy Interacoustics. Pacient sedící na židli má nasazené speciální brýle s citlivou kamerou a sleduje vyznačený pevný bod na zdi jeden metr vzdálený. Po kalibraci přístroje lékař stojící za pacientem provádí drobné nečekané záškuby hlavou pacienta o velikosti rotace 25 stupňů rychlostí 200 stupňů za sekundu ve směru jednotlivých polokruhovitých kanálků [11, 13] a počítač zaznamenává křivku pohybu očí vůči hlavě a vyhodnocuje jejich poměr (gain). Hodnocena je výše gainu a přítomnost korekčních sakád. Za fyziologickou křivku jsme považovali gain v rozmezí 0,7–1,2 bez korekčních sakád na jednotlivých polokruhovitých kanálcích [14]. Kritéria PVS splňovaly křivky s nižším gainem než 0,7 a zároveň s korekčními sakádami v časovém intervalu 100–200 ms na straně léze [10, 11]. Nutné bylo odlišit sakády od spontánního nystagmu, který u akutní léze může komplikovat vyšetření.
Výsledky
Soubor A – základní ORL vyšetření
V roce 2019 bylo v pohotovostní službě ORL kliniky celkem vyšetřeno 117 pacientů (51 mužů a 66 žen) s akutním vertigem. Z nich bylo hospitalizováno 26 pacientů (22 %). Po vstupním ORL a vestibulárním vyšetření bylo uzavřeno 31 pacientů (27 %) jako PVS (graf 1). Ze všech pacientů po vstupním vyšetření bylo diagnostikováno BPPV pouze u 8 pacientů (7 %).
Soubor B – přístrojové vestibulární vyšetření
Přístrojové vestibulární vyšetření nejpozději do 4 dnů bylo provedeno u 50 pacientů (23 mužů a 27 žen) s věkovým průměrem 53 let, mediánem 52 let, nejmladšímu bylo 26 let a nejstaršímu 88 let (graf 2).
Nejčastější subjektivní obtíží byla nauzea, kterou uvedlo 44 (88 %) pacientů. Nově vzniklý tinitus uvedlo 19 (38 %) pacientů, na zhoršení sluchu si stěžovalo 8 (16 %) pacientů (tab. 1).
CT vyšetření bylo provedeno celkem u 40 (80 %) pacientů, CT s angiografií (CTA) mělo 24 (48 %) pacientů. MR vyšetření bylo indikováno celkem u 22 (44 %) pacientů, MR s angiografií (MRA) u 6 (12 %) pacientů (tab. 2). U 5 (10 %) pacientů nebylo provedeno žádné zobrazovací vyšetření.
Neurologické vyšetření bylo provedeno u 48 (96 %) pacientů, 2 (4 %) pacienti přišli přímo na ORL kliniku. Neurolog při prvním vyšetření shledal u 30 (60 %) pacientů pravděpodobný PVS, 2 (4 %) pacienty vyhodnotil jako pravděpodobný CVS a u 16 (32 %) pacientů se jasně nevyjádřil. Při prvním vyšetření ORL lékař diagnostikoval 27 (54 %) pacientů jako PVS, 18 (36 %) jako ostatní závratě a u 5 (10 %) se jasně nevyjádřil. Mezi ostatní (neperiferní) závratě patří CVS, vertebrogenní či různá interní etiologie. Konečná diagnóza po provedení přístrojového vestibulárního vyšetření byla stanovena u 15 (30 %) pacientů jako PVS, u 35 (70 %) jako ostatní závratě (tab. 3). Fisherovým přesným testem byla prokázána statistická významnost rozdílu diagnostiky při neurologickém vyšetření v porovnání se vstupním ORL vyšetřením (p = 0,0004), při základním ORL vyšetření v porovnání s výsledky přístrojového vestibulárního vyšetření (p = 0,0030) a při neurologickém vyšetření v porovnání s konečnou ORL diagnózou po provedení přístrojového vyšetření (p = 0,0001).
Při klinickém vestibulárním vyšetření byl spontánní nystagmus periferního typu zachycen u 14 (93 %) pacientů s PVS a u 26 (75 %) pacientů s ostatními závratěmi. Hautantova zkouška byla pozitivní u 6 (43 %) s PVS a u 10 (29 %) pacientů s ostatními závratěmi. Rombergova zkouška byla pozitivní u 6 (39 %) s PVS a u 8 (22 %) pacientů s ostatními závratěmi. Unterbergerova-Fukudova zkouška byla pozitivní u 5 (33 %) s PVS a u 12 (34 %) pacientů s ostatními závratěmi (graf 3). Statisticky významný rozdíl v přítomnosti nystagmu ani rozdíl v pozitivitě jednotlivých zkoušek spinovestibulárních reflexů mezi PVS a ostatními závratěmi nebyly prokázány (p > 0,1000).
Při VNG byly porovnány naměřené rychlosti pomalé složky (SPV) jednotlivých směrů spontánního nystagmu mezi pacienty s PVS a ostatními závratěmi. Hodnota SPV nystagmu ve směru ke zdravému uchu byla statisticky významně vyšší u PVS v porovnání s ostatními závratěmi (p = 0,0176). V ostatních směrech nystagmu hodnota SPV nebyla signifikantně rozdílná při porovnání PVS s ostatními závratěmi (graf 4).
Při vHIT byly T-testem porovnány naměřené hodnoty gainů jednotlivých polokruhovitých kanálků (zadní, laterální, přední). Byla prokázána statisticky signifikantně nižší hodnota gainů laterálního (p = 0,0101) a předního (p = 0,0043) kanálku postižené strany u PVS v porovnání s průměrnou hodnotou gainů jednotlivých kanálků u ostatních závratí (graf 5). U zadního kanálku se významný rozdíl neprokázal (p = 0,4644). Při porovnání jednotlivých kanálků mezi postiženou a zdravou stranou u PVS byl statisticky významný rozdíl pouze u laterálního (p = 0,0389) kanálku (graf 6). Rozdíl gainů mezi levou a pravou stranou u ostatních závratí nebyl prokázán u žádného kanálku (p > 0,3912).
Po přístrojovém vestibulárním vyšetření byl PVS potvrzen u 15 pacientů. Nejčastěji byla diagnostikována vestibulární neuronitida (10 pacientů, 20 %). U 9 pacientů se jednalo o horní vestibulární neuronitidu a u jednoho pacienta bylo postižení současně horní i dolní větve vestibulárního nervu. Ménièrova choroba byla diagnostikována u 2 pacientů (4 %), BPPV u jednoho pacienta, labyrintitida jako komplikace akutního zánětu středního ucha u jednoho pacienta a labyrintitida jako komplikace chronického hnisavého zánětu středního ucha s cholesteatomem také u jednoho pacienta (graf 7).
Diskuze
Akutní závrať je náhlý pocit poruchy rovnováhy a je častým důvodem pacienta k vyhledání lékaře. Etiologie závratí je rozmanitá a bývá často multifaktoriální a ne zcela jednoznačná. Je snaha, aby pacient s akutní závratí v pohotovostní službě ve Fakultní nemocnici Hradec Králové byl vyšetřen nejdříve internistou na urgentní neselektované ambulanci (OUM), následně neurologem a teprve pak při podezření na PVS či při nejasné etiologii závratí odeslán na ORL kliniku k vyšetření a vyloučení nebo potvrzení PVS. Pokud pacient se závratí dorazí prvně na ORL kliniku, pak službu konající lékař pacienta vyšetří a po vyloučení PVS odešle na OUM či neurologii k dovyšetření. Po komplexním vestibulárním vyšetření se podle potřeby dále domlouváme s neurologem o dalším postupu terapie a péče o pacienta včetně provedení MR hlavy, event. páteře.
Největší skupinou závratí ve Spojených státech amerických v letech 1993–2005 byla oto-vestibulární etiologie, tvořilo ji 32,9 % všech návštěv pacientů u lékaře v pohotovostní službě pro závratě. Pouze 7,4 % pacientů mělo konečné označení PVS [3, 4, 15]. Druhou skupinou byla kardiovaskulární etiologie (21,1 %) a až čtvrtou neurologická (11,2 %). V našich souborech jsou pacienti, u kterých nejdříve internista vyloučil interní etiologii a neurolog CVS, přesto po ORL vyšetření bylo uzavřeno pouze 27 % pacientů jako PVS (soubor A).
Soubor A – základní ORL vyšetření
V našem souboru pacientů s akutní závratí vyšetřených v pohotovostní službě bylo BPPV diagnostikováno pouze u 7 % pacientů, zatímco v literatuře se uvádí výskyt 17–42 % [12, 16]. Rozdíl může být způsoben metodikou studie. Vycházeli jsme ze souboru pacientů vyšetřených v pohotovostní službě. Část pacientů pravděpodobně své obtíže při BPPV nepovažuje za natolik závažné, aby navštívili pohotovostní službu, a objedná se k vyšetření v běžném denním ambulantním provozu. Mnohé zahraniční publikace čerpají a zpracovávají data od praktických lékařů a neselektovaných urgentních ambulancí, kde nepřesná diagnostika a záměna s jinou diagnózou může výrazně zvýšit výsledné procento výskytu BPPV [17]. Jednou z chyb při stanovení diagnózy BPPV bývá nesprávné vyhodnocení nystagmu u pomalu si lehajícího pacienta, který neznačí pozitivní polohovací test Dix- -Hallpike, nýbrž centrální polohové vertigo. Výrazná nauzea bez nystagmu při Dixové-Hallpikeovu polohovacím testu může značit vertebrogenní příčinu, závrať při prudké změně polohy těla z lehu do stoje spíše svědčí pro posturální vertigo [9].
Soubor B – přístrojové vestibulární vyšetření
Z diagnóz PVS v našem souboru je nejčastější vestibulární neuronitida, jako druhá Ménièrova choroba. Při porovnání se zahraniční literaturou souhlasí častý výskyt vestibulární neuronitidy vyšší než u Ménièrovy choroby a labyrintitidy [17]. Podle vestibulárního vyšetření lze vestibulární neuronitidu rozdělit do 3 skupin: postižení n. vestibularis superior, n. vestibularis inferior a postižení obou částí. Jeong et al. uvádějí častější postižení n. vestibularis superior (55–100 %), postižení obou částí v 15–30 % a vzácně izolované postižení dolní části (3–15 %) [5]. Poměrné zastoupení skupin souhlasí i v našem souboru pacientů.
Ménièrova choroba je způsobena endolymfatickým hydropsem. Vestibulární vyšetření ji může zachytit jen v době akutní ataky. Podle American Academy of Otolaryngology Head and Neck Surgery se dělí diagnóza Ménièrovy choroby podle příznaků na možnou, pravděpodobnou, reálnou a jistou [18]. Definitivní diagnóza se potvrdí post mortem, nebo lze endolymfatický hydrops dnes zobrazit pomocí cílené MR [19]. Incidence Ménièrovy choroby v Evropě se pohybuje kolem 50–200/100 000 za rok [17]. Ve Spojených státech amerických v letech 1993–2005 Ménièrova choroba tvořila 0,34 % všech návštěv pacientů u lékaře pro závratě [3]. V našem souboru byla Ménièrova choroba (možná/pravděpodobná) u 2 (4 %) pacientů.
Labyrintitida se projevy podobá vestibulární neuronitidě, ale bývá postižen i sluch. Může být komplikací virového nebo bakteriálního zánětu středního ucha. Dělí se na serózní a hnisavou, která může být ohraničená či difuzní. Výskyt serózní labyrintitidy je častější než hnisavé. V USA labyrintitida tvořila 4,5 % všech návštěv pacientů u lékaře pro závratě [3]. V našem souboru byli ošetřeni v pohotovostní službě dva pacienti s akutní labyrintitidou vzniklou v souvislosti se zánětem středního ucha.
Ischemické léze v oblasti vertebrobazilárního povodí mohou napodobovat PVS podobnými příznaky, ale i podobnými výsledky klinického vyšetření [7]. Nejcharakterističtější je ischemie v povodí arteria cerebelli inferior posterior (PICA syndrom), který se může projevit závratí bez jiných dalších příznaků, a ischemie v povodí arteria cerebelli inferior anterior (AICA syndrom), který se může projevit závratí se zhoršením sluchu [20]. Právě tyto syndromy mohou vést lékaře k mylnému diagnostickému závěru, který se prokázal až po provedení přístrojového vyšetření. Lékař by měl na tuto možnost myslet, odebírat podrobně anamnézu a při jakékoliv diagnostické nejasnosti indikovat přístrojové vestibulární vyšetření či další vhodné vyšetření k přesnému určení konečné diagnózy.
ORL vyšetření
PVS se označuje jako harmonický vestibulární syndrom. Typicky se projevuje nystagmem k jedné straně a spinovestibulárními reflexy ke straně opačné [5, 7]. Je charakteristický rotační závratí s nauzeou či zvracením. To však neplatí pro BPPV, u kterého pacient v klidu bez pohybu hlavy nemá nystagmus a nejsou vyjádřeny spinovestibulární reflexy [12]. U neperiferních závratí nystagmus nemusí být vyjádřen či může být i proměnlivý a spinovestibulární reflexy nejsou vyjádřeny nebo mají různý směr. V našem souboru byl u PVS zachycen nystagmus periferního typu častěji než u ostatních závratí, rozdíl však nebyl statisticky signifikantní. Rovněž pozitivita zkoušek spinovestibulárních reflexů (Hautantova, Rombergova, Unterbergerova-Fukudova) nebyla statisticky signifikantně častější u PVS, což může být ovlivněno spoluprací pacienta při prvním vyšetření pro akutní závrať, kdy část pacientů nebyla schopna zkoušku podstoupit či dokončit.
Práce je zaměřena na vyšetření závratí v pohotovostní službě. Porovnává výsledek základního ORL vyšetření s přístrojovým vyšetřením. Nehodnotí tedy klinické vyšetření ve specializované vestibulologické poradně, které umožňuje širší spektrum vyšetření specialistou s hlubšími znalostmi dané problematiky.
Přístrojové vestibulární vyšetření
V dnešní době ve světě na mnoha pracovištích vHIT postupně nahradil kalorické vyšetření [10] a podle mnoha prací se stal nejdůležitější metodou vyšetření akutních závratí k odlišení vestibulární léze od ischemické léze v oblasti vertebrobazilárního povodí [20, 21]. Společně s VNG patří ke standardu přístrojového vestibulárního vyšetření [22]. Citlivé kamery zachytí mnohem drobnější pohyby oka a počítačové programy vyšetření podrobně vyhodnotí [13, 23]. V našem souboru pacientů při prvním klinickém vyšetření byl u 54 % pacientů zvažován PVS a u 36 % neperiferní závratě. Po provedení přístrojového vyšetření podíl PVS poklesl na 30 % a u ostatních závratí se zvýšil na 70 %, což byl statisticky významný rozdíl.
Vzhledem k rozdílnému procentu PVS prvního neurologického vyšetření a konečné ORL diagnózy po přístrojovém vestibulárním vyšetření je vhodné doporučit, aby přístrojové vestibulární vyšetření mohlo být k dispozici lékařům ve zdravotnických zařízeních již při prvním kontaktu s pacientem s akutní závratí. Přístrojové vyšetření je však nutné provádět správně a přesně. Nejčastějšími chybami bývá absence kalibrace, nedostatečně upevněné brýle, nedodržování správného směru a rychlosti záškubů hlavy a konečně správná interpretace výsledků [11, 24].
Pro PVS při VNG je typický pravidelný horizontální či horizontálně rotatorický nystagmus. Při fixaci pohledu očí ke vzdálenému bodu dochází ke snížení intenzity nebo vymizení nystagmu. U neperiferních závratí a hlavně CVS je nystagmus nepravidelný, různého směru či měnící se a naopak dochází ke zvýraznění nystagmu při fixaci očí. Ale také nystagmus vůbec nemusí být zachycen nebo napodobuje pravidelný nystagmus jako u PVS.
Při vHIT je pro PVS v akutní fázi závratí charakteristické snížení gainu s korekčními sakádami polokruhovitých kanálků postižené strany. Samotné snížení gainu bez přítomnosti sakád nebo sakády bez snížení gainu nesplňují kritéria PVS a můžeme je pozorovat u ostatních závratí [10, 11, 25]. U horní vestibulární neuronitidy je postižení předního a laterálního a u dolní vestibulární neuronitidy zadního polokruhovitého kanálku. Výskyt izolovaného snížení gainu s korekční sakádou na laterálním kanálku nemusí svědčit pro lézi horního vestibulárního nervu, nýbrž musíme myslet i na lézi vestibulárního jádra v mozkovém kmeni [5].
Statisticky významný rozdíl gainů při vHIT mezi postiženou stranou PVS a ostatními závratěmi v laterálním a předním kanálku a nikoliv v zadním kanálku odpovídá častějšímu výskytu vestibulární neuronitidy s postižením n. vestibularis superior, který inervuje laterální a přední kanálek [5]. Výsledek zadního kanálku může být ovlivněn i artefakty při technicky náročnějším provedení vyšetření zadních a předních kanálků [13].
Samotné přístrojové vestibulární vyšetření nestačí ke stanovení správné diagnózy, musí vždy být korelace s anamnézou, klinickým a zobrazovacím vyšetřením.
Zobrazovací vyšetření
CT mozku při vyšetření akutních závratí zobrazí akutní krvácení do mozku, méně senzitivní je k vyloučení ischemické léze [26]. CTA mozku vyloučí okluzi mozkových tepen. Ischemickou či krvácivou lézi v oblasti vertebrobazilárního povodí zobrazí nejlépe MR s difuzně váženým obrazem (MR DWI), drobné cévy MRA. MR je výhodnější provést i v časném stadiu, ale nejcitlivější je provedení nejdříve po 12 hodinách od začátku příznaků [26]. Nevýhodou je délka vyšetření a finanční náročnost vyšetření. Avšak provedení MR i s časovým odstupem několika dní nemusí zachytit drobný infarkt mozečku a tranzitorní ischemickou ataku. Falešně negativní výsledek následně ovlivní konečnou diagnózu pacienta. Ukazuje se, že správně provedené přístrojové vestibulární vyšetření nystagmu a vestibulookulárního reflexu má vyšší senzitivitu i specifitu než zobrazovací vyšetření [25]. V našem souboru bylo provedeno CT/CTA vyšetření u 80 % a MR/MRA vyšetření u 44 % pacientů, jasná objektivní příčina závratí byla zachycena pouze na jednom MR vyšetření.
Závěr
Zastoupení PVS při akutní závrati během ORL pohotovostní služby po ORL vyšetření bylo pouze 27 % (31 ze 117 pacientů). BPPV bylo diagnostikováno u 7 % pacientů. Při porovnání výsledků ORL a vestibulárního vyšetření s přístrojovým vestibulárním vyšetřením jsme prokázali signifikantní rozdíl. V případě využití VNG a vHIT v diagnostice závratí se zastoupení PVS statisticky významně snížilo z 54 % (27 z 50 pacientů) na 30 % (15 z 50 pacientů). Při vHIT se prokázal statisticky významný rozdíl mezi PVS a ostatními závratěmi u laterálního a předního polokruhovitého kanálku. VNG a vHIT se ukazují se jako velmi nápomocná vyšetření i pro pohotovostní službu, kde umožní stanovení správného a včasného léčebného postupu již při prvním ORL vyšetření.
Prohlášení o střetu zájmů
Autor práce prohlašuje, že v souvislosti s tématem, vznikem a publikací tohoto článku není ve střetu zájmů a vznik ani publikace článku nebyly podpořeny žádnou farmaceutickou firmou. Toto prohlášení se týká i všech spoluautorů.
ORCID autorů
V. Albrecht ORCID 0000-0002-5498-0214,
L. Školoudík ORCID 0000-0003-4054-8719,
P. Sila ORCID 0000-0003-4229-0416,
J. Mejzlík ORCID 0000-0002-7165-2896,
M. Janouch SCOPUS 6505960932,
V. Chrobok ORCID 0000-0001-7537-139X.
Přijato k recenzi: 15. 12. 2020
Přijato k tisku: 27. 1. 2021
MUDr. Václav Albrecht
Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku
FN Hradec Králové
Sokolská 581
500 05 Hradec Králové
Sources
1. Kroenke K, Price RK. Symptoms in the community. Prevalence, classification, and psychiatric comorbidity. Arch Intern Med 1993; 153 (21): 2474–2480. Doi: 10.1001/archinte.1993.004 10210102011.
2. Blakley BW, Goebel J. The meaning of the word „vertigo“. Otolaryngol Head Neck Surg 2001; 125 (3): 147–150. Doi: 10.1067/mhn.2001. 117869.
3. Kerber KA, Meurer WJ, West BT et al. Dizziness presentations in U. S. emergency departments, 1995–2004. Acad Emerg Med 2008; 15 (8): 744–750. Doi: 10.1111/j.1553-2712.2008.00189.x.
4. Newman-Toker DE, Hsieh YH, Camargo CA, Jr. et al. Spectrum of dizziness visits to US emergency departments: cross-sectional analysis from a nationally representative sample. Mayo Clin Proc 2008; 83 (7): 765–775. Doi: 10.4065/83.7.765.
5. Jeong SH, Kim HJ, Kim JS. Vestibular neuritis. Semin Neurol 2013; 33 (3): 185–194. Doi: 10.1055/s-0033-1354598.
6. Newman-Toker DE, Kattah JC, Alvernia JE et al. Normal head impulse test differentiates acute cerebellar strokes from vestibular neuritis. Neurology 2008; 70 (24 Pt 2): 2378–2385. Doi: 10.1212/01.wnl.0000314685.01433.0d.
7. Jeřábek J. Diagnostika pacienta s akutní závratí. Ces Slov Neurol N 2015; 78 (5): 503–510. Doi: 10.1001/archinte.1993.00410210102011.
8. Čada Z, Černý R, Čakrt O et al. Závratě. Havlíčkův Brod: Tobiáš 2017.
9. Newman-Toker DE, Edlow JA. TiTrATE: a novel, evidence-based approach to diagnosing acute dizziness and vertigo. Neurol Clin 2015; 33 (3): 577–599, viii. Doi: 10.1016/j.ncl.2015.04. 011.
10. Halmagyi G, Curthoys I, Halmagyi M. The video head impulse test in clinical practice. Neurol Sci Neurophys 2018; 35 (5): 1–5. Doi: 10.5152/NSN.2018.0001.
11. Halmagyi GM, Chen L, MacDougall HG et al. The Video Head Impulse Test. Front Neurol 2017; 8: 258. Doi: 10.3389/fneur.2017.00258.
12. Bhattacharyya N, Gubbels SP, Schwartz SR et al. Clinical Practice Guideline: Benign Paroxysmal Positional Vertigo (Update). Otolaryngol Head Neck Surg 2017; 156 (3_suppl): S1–S47. Doi: 10.1177/0194599816689667.
13. Loudová J, Holá J, Karvay V et al. První zkušenosti s vyšetřením závrativých stavů video Head Impulse Testem. Otorinolaryngol Foniatr 2019; 68 (4): 188–193.
14. Micarelli A, Viziano A, Panella M et al. Power spectra prognostic aspects of impulsive eye movement traces in superior vestibular neuritis. Med Biol Eng Comput 2019; 57 (8): 1617–1627. Doi: 10.1007/s11517-019-01982-3.
15. Newman-Toker DE, Camargo CA, Jr., Hsieh YH et al. Disconnect between charted vestibular diagnoses and emergency department management decisions: a cross-sectional analysis from a nationally representative sample. Acad Emerg Med 2009; 16 (10): 970–977. Doi: 10.1111/j.1553-2712.2009.00523.x.
16. Hanley K, O‘Dowd T. Symptoms of vertigo in general practice: a prospective study of diagnosis. Br J Gen Pract 2002; 52 (483): 809–812.
17. Numata K, Shiga T, Omura K et al. Comparison of acute vertigo diagnosis and treatment practices between otolaryngologists and non-otolaryngologists: A multicenter scenario-based survey. PLoS One 2019; 14 (3): e0213196. Doi: 10.1371/journal.pone.0213 196.
18. Committee on Hearing and Equilibrium guidelines for the diagnosis and evaluation of therapy in Ménière‘s disease. American Academy of Otolaryngology-Head and Neck Foundation, Inc. Otolaryngol Head Neck Surg 1995; 113 (3): 181–185. Doi: 10.1016/s0194-5998 (95) 70102-8.
19. Gurkov R, Pyyko I, Zou J et al. What is Meniere‘s disease? A contemporary re-evaluation of endolymphatic hydrops. J Neurol 2016; 263 Suppl 1: S71–81. Doi: 10.1007/s00415-015-79 30-1.
20. Kim HA, Yi HA, Lee H. Recent advances in cerebellar ischemic stroke syndromes causing vertigo and hearing loss. Cerebellum 2016; 15 (6): 781–788. Doi: 10.1007/s12311-015-07 45-x.
21. Newman-Toker DE, Saber Tehrani AS, Mantokoudis G et al. Quantitative video-oculography to help diagnose stroke in acute vertigo and dizziness: toward an ECG for the eyes. Stroke 2013; 44 (4): 1158–1161. Doi: 10.1161/STROKEAHA.111.000033.
22. McGarvie LA, MacDougall HG, Halmagyi GM et al. The Video Head Impulse Test (vHIT) of semicircular canal function – age-dependent normative values of VOR gain in healthy subjects. Front Neurol 2015; 6: 154. Doi: 10.3389/fneur.2015.00154.
23. Macdougall HG, McGarvie LA, Halmagyi GM et al. The video Head Impulse Test (vHIT) detects vertical semicircular canal dysfunction. PLoS One 2013; 8 (4): e61488. Doi: 10.1371/journal.pone.0061488.
24. Heuberger M, Grill E, Saglam M et al. Usability of the Video Head Impulse Test: Lessons From the Population-Based Prospective KORA Study. Front Neurol 2018; 9: 659. Doi: 10.3389/fneur.2018.00659.
25. Mantokoudis G, Tehrani AS, Wozniak A et al. VOR gain by head impulse video-oculography differentiates acute vestibular neuritis from stroke. Otol Neurotol 2015; 36 (3): 457–465. Doi: 10.1097/MAO.0000000000000 638.
26. Chalela JA, Kidwell CS, Nentwich LM et al. Magnetic resonance imaging and computed tomography in emergency assessment of patients with suspected acute stroke: a prospective comparison. Lancet 2007; 369 (9558): 293–298. Doi: 10.1016/S0140-6736 (07) 60151-2.
Labels
Audiology Paediatric ENT ENT (Otorhinolaryngology)Article was published in
Otorhinolaryngology and Phoniatrics
2021 Issue 3
Most read in this issue
- Akutní závrať v pohotovostní službě ORL lékaře
- Vrozené vývojové vady vnitřního ucha
- Sklerotizace krčních cyst alkoholem pod ultrasonografickou kontrolou jako alternativa operačního řešení
- Hodnocení řeči u pacientů po kochleární implantaci – Motol Speech Scale