Ohlédnutí a memento v souvislosti s etiopatogenezí rakoviny plic z radioaktivních látek
Authors:
O. Ošťádal
Authors‘ workplace:
Katedra fyzioterapie, Fakulta tělesné kultury UP Olomouc, Odborný léčebný ústav Paseka, p. o.
Published in:
Pracov. Lék., 61, 2009, No. 4, s. 188-189.
Category:
Discussion
Overview
V zájmu doplnění medicínské historie autor připomíná dnes již možná zapomínaný moment z nedávné minulosti české pneumologie a oboru pracovního lékařství, týkající se etiopatogeneze karcinomu průdušek a plic. Sdělení upozorňuje na eticky závažnou skutečnost související s rakovinou plic, kdy osoby odsouzené za totalitního režimu jako političtí vězni k mnohaletému žaláři byly nuceny pracovat v uranových dolech ve špatných hygienických podmínkách a byly tedy vystaveny zvýšenému riziku vzniku karcinomu plic. Jejich trest se tak mnohdy stával ve skutečnosti mnohem vyšším, než bylo oficiálně soudem deklarováno.
Klíčová slova:
karcinom plic, uranové doly, nemoc z povolání
Autor pracoval v poslední třetině minulého století jako lékař kliniky TRN (tuberkulózy a respiračních nemocí). V rámci své odbornosti se mimo jiné věnoval i problematice bronchogenního karcinomu a úzce spolupracoval také s odborníky oboru pracovní lékařství. Klinika TRN nesla u této choroby odpovědnost za diagnostiku a terapii, odborníci pracovního lékařství pak v určitých případech řešili profesionalitu onemocnění. Takový postup byl a také dnes je běžný u všech osob, které dříve pracovaly v riziku radioaktivního záření.
Ve vybraných případech byl za těchto situací důležitý časový faktor. Zákonná norma totiž stanoví, že odškodnění za bolest a ztížení společenského uplatnění v případě nemoci z povolání přísluší jen postiženému jedinci, tedy jinými slovy, že tyto dávky, odškodné, je možno vyplatit přímo jen jemu, za jeho života.
Je známo, že bronchogenní karcinom se nejčastěji, zhruba v 85 %, vyskytuje pod obrazem tzv. centrální, hilové a perihilózní formy, která přes veškeré léčebné postupy velmi brzy, řádově v měsících, vede k úmrtí [3, 4]. Přitom běžně, devět z deseti postižených jsou kuřáci cigaret.
V posledních třech desetiletích minulého století přicházelo ročně k přijetí na Kliniku TRN přibližně pět až deset mužů s plicním karcinomem, s anamnézou několikaleté práce v uranových dolech. Jednalo se o nekuřáky, proto bylo možno vyloučit kouření cigaret jako etiopatogenetický faktor vzniku choroby. Uvedení jedinci však měli ve své anamnéze jeden významný společný znak, který ošetřující lékaře zaujal. Jednalo se o osoby, které byly za totalitního režimu odsouzeny k mnohaletému žaláři z politických důvodů. Rozhodnutím soudu byli tito lidé určeni k práci v uranových dolech. Když u mnoha z nich po několikaleté expozici v tomto prostředí vznikla rakovina plic, měli, jak již bylo uvedeno, jen velmi malou šanci na přežití. Vedle vlastní terapie, která spočívala v plicní resekci, většinou paliativní, ozařování a aplikaci cytostatik, bylo možno zahájit na klinice pracovního lékařství proces posouzení choroby ve vztahu k pracovní anamnéze. Závěry těchto posudků bývaly nepředpojaté, jednoznačné, odpovídající smutné skutečnosti. Zájmem lékařů zainteresovaných na této stránce věci bylo, aby se otázka uznání choroby z povolání vyřešila co nejrychleji. Byli jsme si při tom vědomi, že se zde jednalo v podstatě již jen o přiznání a získání prostředků, které by těmto nemocným mohly sloužit na opatření alespoň trochu důstojného vlastního pomníku.
V zájmu objektivity je však nutno konstatovat, že zatím neexistují žádné metody, na základě kterých by bylo možné v individuálním případě jednoznačně prokázat skutečnou příčinu, ze které onemocnění vzniklo. O uznání nemoci z povolání lze rozhodovat tedy jen na základě pravděpodobnostního přístupu [8]. Na rozdíl od minulosti je v současné době incidence postižení plicní rakovinou z ionizujícího záření velmi nízká a má dále výrazně sestupný trend. Velmi pravděpodobně je tomu tak v souvislosti s významnými preventivními opatřeními v uranových dolech, která u nás začala být uplatňována v 70. letech minulého století [9, 10, 11, 12]. Podíl na snižování incidence plicní rakoviny u pracovníků v ionizačním záření mají v posledních 15 letech i výrazné útlumové programy zaváděné v uranovém průmyslu. Mezi expozicí radioaktivním látkám a vznikem rakoviny plic však může být mnohaletá časová latence (15 roků i více), proto se mohou očekávané příznivé zdravotní důsledky těchto útlumových programů plně projevit až v následujících letech.
Závěr
Cílem sdělení je poukázat na jednu opomíjenou kapitolu našich zdravotnických dějin v kontextu se společenskou a politickou situací u nás v období totality. Na jedné straně byla věcná stránka všech okolností, jako je soudní rozhodnutí, zdravotně riziková práce, nevyléčitelná choroba a strastiplné umírání, na straně druhé vyšší etický aspekt všech uvedených souvislostí. Ten se týká osob, které, ač nikdy nebyly odsouzeny k trestu smrti, v důsledku soudního rozhodnutí takto však často skončit mohly. Dodnes nemůžeme s jistotou určit, zda ti, kteří rozsudek vynášeli, si byli této okolnosti vědomi, či nikoliv. Nechť je tedy i tento moment správně pochopen, dobře vnímán a vtisknut do paměti čtenářům a střežme se, ať se v budoucnosti již nikdy více neopakuje. Ať se lékaři, nejen v našich obou oborech, nemusí stávat svědky stejných, nebo obdobných pochmurných situací. Nechť jednou provždy zmizí z lidské paměti ono latinské „homo homini lupus“.
Došlo dne 16. 9. 2009.
Přijato do tisku dne 7. 10. 2009.
Kontaktní adresa:
Prof. MUDr. Oldřich Ošťádal, CSc.
Wellnerova 21
779 00 Olomouc
e-mail: oldrich.ostadal@upol.cz
Sources
l. OŠŤÁDAL, O., KRČ, I., BÁRTOVÁ A. Nádorová onemocnění plic a transformační aktivita T lymfocytů. Stud. pneumol. et phtiseol. cechoslov., 36, 1976, 3, s. 147–151.
2. OŠŤÁDAL, O., KRČ, I., MATOUŠKOVÁ, I. Buněčná imunita u nemocných s maligními tumory, přežívajících dva a více roků od stanovení diagnózy. Stud. pneumol. phtiseol. cechoslov., 45, 1985, 4, s. 247–252.
3. OŠŤÁDAL, O., KRÁL, V., KROUTILOVÁ, J. Indikace k torakotomiím v průběhu třiceti roků. Stud. pneumol. phtiseol. cechoslov., 46, 1986, 10, s. 679–683.
4. OŠŤÁDAL, O., KOLEK, V. Zkušenosti s chirurgickou léčbou tumorů mediastina v desetiletém období. Stud. pneumol. phtiseol. cechoslov., 51, 1991, s. 4.
5. OŠŤÁDAL, O. Opomíjený aspekt v epidemiologii bronchogenního karcinomu. Stud. pneumol. et phtiseol. cechoslov., 54, 1994, 1, s. 28–30.
6. OŠŤÁDAL, O. Koincidence tumoru a aktivní tuberkulózy v mimoplicní lokalizaci. Stud. pneumol. et phtiseol. Cechoslov., 50, 1990, 7, s. 467–469.
7. SUN, S. A., OSTADAL, O. et al. Phase I/II Study of Stage III and IV Non-Small Cell Lung Cancer Patiens Taking a Specific Dietary Suplement. Nutrition and Cancer, 34, 1, 1999, s. 62–69.
8. HRNČÍŘ, E. Ionizující záření. In Kolektiv autorů Pracovní lékařství. Brno: Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů 2005.
9. HRNČÍŘ, E. Rakovina plic z radioaktivních látek. In Kolektiv autorů Pracovní lékařství. Brno: Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů 2005.
10. URBANOVÁ, S., URBAN, S. Profesionální bronchogenní karcinom. In Pešek, M. et al. Bronchogenní karcinom. Praha: Galén 2002.
11. URBAN, S., URBANOVÁ, S. Rakovina plic z radioaktivních látek v současnosti. Pracov. Lék., 56, 2004, č. 2, s. 90–92.
12. NAKLÁDAL, Z., NAKLÁDALOVÁ, M., KOLLÁROVÁ, H., ČÍŽEK, L., JANOTOVÁ, G., JANOUT, V. Profesionální expozice ionizujícímu záření a riziko vzniku karcinomu plic. Hygiena, 52, č. 2, 2007, s. 47–50.
Labels
Hygiene and epidemiology Hyperbaric medicine Occupational medicineArticle was published in
Occupational Medicine
2009 Issue 4
Most read in this issue
- Rizikové faktory při práci v pekárně
- Pracovní polohy – zkušenosti z praxe v rámci fyziologických měření
- Význam měření kožních teplot v diagnostice Raynaudova syndromu z vibrací
- Hluk jako rizikový faktor ve školských zařízeních