Vliv důlního prostředí na výskyt alergických onemocnění dýchacích cest a atopie
Authors:
Z. Hajduková 1; V. Straková 1; M. Menzlová 2; V. Klosek 3
Authors‘ workplace:
Klinika chorob z povolání, Fakultní nemocnice s poliklinikou Ostrava, přednostka MUDr. Zdeňka Hajduková, Ph. D.
1; Zdravotně sociální fakulta Ostravské univerzity, Katedra hygieny a epidemiologie, vedoucí MUDr. Milena Menzlová, CSc.
2; Oddělení zdravotnických informací a analýz, Fakultní nemocnice Ostrava-Poruba, vedoucí ing. Alois Pinďák
3
Published in:
Pracov. Lék., 58, 2006, No. 3, s. 97-103.
Category:
Original Papers
Overview
Úvod:
Problémy se zařazováním rostoucího počtu alergiků do pracovního procesu nás inspirovaly ke studii, která měla zjistit, zda důlní prostředí zapříčiňuje rozvoj a vznik alergických onemocnění dýchacích cest a atopie u horníků (v Moravskoslezském kraji je v současnosti zaměstnáno 10 800 horníků v podzemí). Atopie (genetická predispozice ke zvýšené tvorbě specifických IgE protilátek proti běžným alergenům životního prostředí) je důležitý rizikový faktor pro astma a další alergická onemocnění.
Cíl práce:
Zjistit příčinu a rozvoj alergických onemocnění dýchacích cest (dále DC) u horníků OKD, a. s.
Metoda:
V průřezové studii (2004/2005) jsme sledovali výskyt onemocnění dýchacích cest (DC) včetně známek bronchiální hyperreaktivity (BHR) a chronické bronchitidy (podle definice WHO, spirometrie, bronchoprovokační testy pokud byly indikovány), alergických onemocnění v osobní anamnéze (slizniční, kožní) a atopie (specifické IgE protilátky v krvi proti běžným alergenům v životním prostředí – Phadiatop) u horníků Ostravsko-karvinských dolů (n = 702, průměrný věk 49 let, SD 16) a kontrolní skupiny (n = 360, průměrný věk 37 let, SD 12), která byla sestavena z mužů, kteří nikdy nebyli exponováni v pracovním prostředí prachu a potenciálním pracovním alergenům. Dalšími sledovanými znaky u horníků byly délka expozice důlnímu prachu a kouření. Všichni respondenti (n = 1062) byli vyšetřeni lékařem na klinice.
Výsledky:
Významně vyšší výskyt atopie (34%) byl zaznamenán u mladších horníků (19–30 let) než u starších (48–60 let), kde byl 12% (p = 0,0025). V žádné věkové skupině jsme nezjistili statisticky významně vyšší prevalenci atopie a alergie u horníků ve srovnání s kontrolní skupinou.
Závěr:
Výsledky nasvědčují, že důlní prostředí OKD, a. s., nezpůsobuje vyšší výskyt atopie a alergických onemocnění DC, a tudíž nezvyšuje alergenní riziko horníka.
Klíčová slova:
důlní prostředí, alergická onemocnění, atopie
Labels
Hygiene and epidemiology Hyperbaric medicine Occupational medicineArticle was published in
Occupational Medicine
2006 Issue 3
Most read in this issue
- Mikrobiologické nálezy v nose a hltanu u zaměstnanců call-centra
- Očkování jako součást péče o pracovníky vyjíždějící do zahraničí – zkušenosti z praxe střediska cestovní medicíny
- Vliv důlního prostředí na výskyt alergických onemocnění dýchacích cest a atopie
- Je skutečnost ptačí chřipky před třemi tisíciletími potvrzena v historických pramenech?*