60. Dny nukleární medicíny, České Budějovice
Published in:
NuklMed 2024;13:63-65
Category:
Ve dnech 25. 9. až 27. 9. se v Clarion Congress Hotelu v Českých Budějovicích konaly jubilejní 60. Dny nukleární medicíny. Nejvýznamnější odborná akce nukleární medicíny v ČR zavítala do srdce Jihočeského kraje po dlouhých 18 letech. Kongres pořádala Česká společnost nukleární medicíny ve spolupráci s Nemocnicí České Budějovice. Záštitu nad akcí poskytl hejtman Jihočeského kraje MUDr. Martin Kuba, děkanka Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D. a Nemocnice České Budějovice.
Kongres se konal v tradičním třídenním formátu. Účastníky při slavnostním zahájení přivítal předseda České společnosti nukleární medicíny doc. MUDr. David Zogala, Ph.D., primář Oddělení nukleární medicíny Nemocnice České Budějovice MUDr. Vojtěch Kratochvíl, MHA, generální ředitel Nemocnice České Budějovice MUDr. Ing. Michal Šnorek, Ph.D. a proděkanka Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity PhDr. Zuzana Freitinger-Skalická, Ph.D. Následovalo předání cen za nejlepší publikaci ČSNM a předání cen časopisu Nukleární medicína. Vrcholem zahájení bylo udílení čestných členství ČSNM. Ocenění si převzal MUDr. Ladislav Šabata, významná osobnost nukleární medicíny na domácí scéně a emeritní primář Oddělení nukleární medicíny Nemocnice České Budějovice. Dalším oceněným byl prof. Abass Alavi, lékař a vědec, průkopník klinického využití PET, který v červnu navštívil Prahu s několika zajímavými přednáškami.
Odborný program pokrýval jako vždy celé spektrum činností nukleární medicíny a prostor dostaly všechny sekce ČSNM. Zaznělo celkem 49 ústních sdělení, dalších 13 v posterové sekci. Tři přednášky byly vědeckým výborem DNM oceněny – nejlepší přednáška DNM, nejlepší přednáška autora do 35 let a nejlepší přednáška technologicko-ošetřovatelské sekce. Po pozitivním ohlasu z loňského kongresu připravila ČSNM další praktické workshopy (Hands-On), tentokrát na diagnostiku osteomyelitidy, perfuzní SPECT myokardu, PET u karcinomu prsu a standardizované hodnocení FDG PET/CT u myelomu. Odborný program doplňovala firemní sympozia a doprovodný společenský program. Pro účastníky kongresu byla připravena prohlídka pivovaru Budvar, historického centra Českých Budějovic, Oddělení nukleární medicíny Nemocnice České Budějovice či exkurze do Jaderné elektrárny Temelín. Kulturní zážitek zajistil středeční koncert punk rockové skupiny Játro a tradiční čtvrteční společenský večer s živou hudbou.
Přestože jsou Dny nukleární medicíny tradičním kongresem, jdou s dobou a každý ročník přináší inovace. Kongres se konal s novým, moderním logem, které má obdobnou grafiku jako nové logo ČSNM. Novinky z dění na kongresu byly umísťovány na sociální sítě, mj. vzniklo několik pěkných videospotů s rozhovory pořadatelů i účastníků. Osvědčil se i nový informační kanál o kongresu v podobě WhatsApp skupiny. Novinkou bylo rozdělení části odborného programu do paralelních sekcí, program DNM byl na třídenní akci opravdu nabitý.
60. Dny nukleární medicíny jsou nyní minulostí. Zdá se, že účastníci si kongres užili. Pořadatelé jistě pocítili úlevu, vždyť krátce před začátkem kongresu s obavami sledovali, jak se vyvíjí situace s povodněmi. Nyní je čas předat štafetu. Na shledanou v Liberci!
MUDr. Vojtěch Kratochvíl, MHA
DNM 2024: Pohled zpátky do Českých Budějovic
Pořadové číslo kongresu Dny nukleární medicíny se letos zastavilo na kulaté „60“. Jubileum. U člověka v tomto věku postupně přichází čas ubývání síly a energie. Jsme přesvědčeni, že u našeho kongresu tomu tak není. Právě naopak. S každým rokem v něm života přibývá a je to zásluhou mnoha lidí – od podporovatelů přes pořádající agenturu, spoluorganizátory až ke všem účastníkům, pasivním a především těm aktivním. Každý rok žádáme o zpětnou vazbu formou elektronického dotazníku. Nejinak tomu bylo i letos a tímto článkem si společně projdeme výsledky. Přáli jsme si dosáhnout magickou stovku odpovědí, to se opět nepodařilo. Mlčící většina stále převažuje, reakcí došlo 75. A DNM se líbily – 72 % by nás před školní tabulí hodnotilo jedničkou, 25 % dvojkou. Textové komentáře rozebereme níže, platí klišé o tom, že všem se zavděčit nejde. Požadavky jsou často protichůdné, stejně jako reakce. Co jeden haní, druhá vyzdvihuje jako výhodu. U některých návrhů na zlepšení chybí znalost kontextu. Nevyhneme se kompromisům a něco prostě realizovat nejde.
V profesní struktuře účastníků dominují lékaři, bylo jich 43 %. Druhou nejpočetnější skupinou byli zástupci nelékařského personálu technicko-ošetřovatelského, 24 %. To je jistě pozitivní, právě tuto skupinu pracovníků bychom rádi více vtáhli do děje nejen na kongresu, ale i celkově v naší společnosti.
Do 40 let věku udává zhruba třetina odpovídajících, dvě třetiny jsou pak dohromady mladší 50 let. A mladí členové komunity jsou dalším cílem našich snah o podporu.
V prostředí hotelu některým účastníkům vadily místy stísněné prostory a nakupení lidí v blízkém kontaktu. Nějakou kritiku obdrželo i uspořádání sálu a suboptimálně fungující ukazovátko. Catering letos bez nápadnějších výhrad, spíše chválen.
Ohledně prezentovaného obsahu začněme časovou organizací. U té to trochu schytáváme za paralelní běhy. Snažili jsme se to vysvětlit při zahájení kongresu. DNM nejsou nafukovací a prakticky vždy řešíme větší množství obsahu než se do časového rámce vejde. Navrhované prodloužení DNM směrem do pátku vzhledem k víkendu a nutnosti cestovat po celé rebublice zpět nevidíme jako vhodné a účastníci by nám to nejspíše odhlasovali nohama.
Tradičně velmi dobře hodnocené jsou Hands-On kurzy. Prekongresové akce před začátkem kongresu (u nás středa dopoledne) jsou na zahraničních akcích naprosto běžné a skutečně je už není kam jinam umístit. Proto budeme v jejich pořádání i ve středu před kongresem pokračovat. Zvážíme nějakou formu podpory „extra“ ubytování jedné noci pro mladé lékaře. Rozdíl mezi příjezdem v úterý večer a ve středu ráno/poledne nevidíme jako podstatný. I pro vlastní vzdělávání je občas nutné něco udělat, oželet, přizpůsobit se. A důraz na nutnost mít vlastní počítač a prezentaci nálezů účastníky také nepoleví.
Udržet lineární běh programu, aby účastníci nemuseli prioritizovat, byla vždy naše snaha. Narůstající objem obsahu, včetně vítaných firemních sympozií, to už ale vždy neumožní. Je však pozitivním faktorem. Existuje určité kompromisní řešení – letošní DNM jsou prakticky kompletně nahrány, po dořešení některých formálně-technických věcí budou záznamy účastníkům k dispozici. Podle čísel zájmu uvidíme, zda je tato forma „rentabilní“. Zatěžuje nákladovou část rozpočtu.
Zkoušení nových programových prvků je vždy loterie. V případě Nukleární arény jsme ale podle všeho trefili jackpot. Velmi často je zmiňována mezi nejlepšími částmi programu. Takže v téhle aktivitě budeme určitě pokračovat, i když stojí poměrně velké množství času a úsilí. Snad už bude jednodušší obsadit týmy gladiátory a gladiátorkami. A ještě jednou posíláme poděkování za účast letošním soutěžícím za vynikající výkon a nasazení. Bylo to pro ně v pilotní verzi jistě náročnější. Společenský večer byl také hodnocen pozitivně. Rozdělení na hlukovou a klidovou zónu většina odpovídajících vnímá jako výhodné. Kvalita hudební produkce se líbila. A že kapela končí brzo, to je evergreen ©. Výtky byly k dostupnosti, respektive nedostupnosti, nealkoholických nápojů, to je jistě k nápravě.
Hodnocení doprovodného programu – exurzi do JE Temelín většina zmiňuje také mezi „highlights“ kongresu. Dopad do organizace a to, že se nám bude každý den po vizitujících účastnících stýskat a budou nám chybět v sále? To jsme dopředu věděli. Ale opět jinak to časovat nešlo, svůj zájem o tuto akci dali účastníci jasně najevo a exkurze je kladně hodnocena. Více na tom vymyslet nelze, možnost asi většina z nás považuje za atraktivní, chtěli jsme ji využít a zajistit dostatečnou přístupnost. Za to byla určitá daň.
Návštěva pivovaru a prohlídka města se líbila. Stejně tak děkuji za hudebníky kapely JÁTRO za hojnou účast posluchačů v klubu K2 a vytvoření výborné dynamické atmosféry. A děkujeme i za prakticky výhradně kladné reakce v dotazníku. Opakování této akce příští rok je díky tomu velmi lákavou představou.
Na závěr poslední poděkování všem a pro oživení vybrané komentáře účastníků. Některé byly obsáhlejší, s více podněty nad rámec pouhých DNM, i za ty díky a budeme se jim věnovat.
Co se vám na DNM líbilo?
„Byla jsem poprvé a byla jsem unešena.“
„Skvělá konference, místo, program, doprovodný program. DNM arena byla zábavným a poučným zpestřením. Stejně tak využívání kahootu během areny a závěrečný kvíz, že se posluchači mohli trochu probrat a zapojit. Celkově hodnotím velice pozitivně.“
„Celý kongres bol ozaj skvelý, cez prednášky, spoločenský večer, doprovodný progam, jedlo a celodenný catering, atmosféru. Teším sa na ďalšie ročníky!“
„Úroveň přednášek, ale i celkový dojem (prostory, catering, doprovodných program). Myslím, že letošní ročník se zkrátka vyvedl na 1*“
„Hands on, dodržování harmonogramu, spol. program, koncert Játro.“
„Konference byla povedená. Nejlepší částí byla nukleární aréna, která byla zábavná, poučná, s prvky teambuildingu. Velmi dobré občerstvení.“
Co se vám na DNM nelíbilo?
„Nevím/nic“ (komentář autora článku: opakovalo se nejčastěji ©).
„Priestory pred kongresovymi sálami boli uzke.“
„Překrýváni prednášek.“
„Doprovodný program byl nešťastně proti programu. Nevypadá hezky, když se uprostřed přednášek zvedne půl sálu, protože jednou do Temelína. Hlavně čtvrteční exkurze se kryla se všemi sekcemi i nukleární arénou.“
„Neorganizovanost a nedisciplína účastníků při zahájení jednotlivých bloků, kdy velká část auditoria přicházela až v průběhu první přednášky bloku. Na Radiologickém kongrese 5 minut před začátkem bloku obcházela všechny prostory mladá dáma se zvonečkem, aby všichni věděli, že se mají začít přesouvat do poslucháren. Fungovalo to.“
„Prednaskovy sal, za to ale nikdo nemuze.“
Jakékoliv další komentáře…
„Laťka byla nasazena vysoko. Liberec se musí příští rok snažit :)“
doc. MUDr. Martin Havel, Ph.D. a doc. MUDr. David Zogala, Ph.D.
Přehled předaných ocenění
Cenu za nejlepší preklinický článek v časopise s IF publikovaný v roce 2023 dostala MVDr. Kateřina Dvořáková Bendová (Ústav molekulární a translační medicíny, LF UP Olomouc) za článek [68Ga]Ga-Ornibactin for Bukholderia cepacia complex Infection Imaging Using Positron Emission Tomography.
Cenu za nejlepší klinický článek v časopise s IF publikovaný v roce 2023 dostala MUDr. Daniela Chroustová, Ph.D. (ÚNM VFN a 1. LF UK Praha) za článek How the 99mTc-DMSA scintigraphy findings are reflected in the adopted treatment of primary vesicoureteral reflux: One centre experience
Cenu za nejlepší původní práci prvního autora do 40 let publikovanou v roce 2023 v časopise Nukleární medicína dostal Mgr. Pavel Karhan (Oddělení lékařské fyziky a radiační ochrany, FN a LF UP Olomouc) za příspěvek Měření vlivu mrtvé doby scintilační kamery pro kvantifikaci 131I.
Cenu za nejlepší kazuistiku prvního autora do 40 let publikovanou v roce 2023 v časopise Nukleární medicína dostala MUDr. Danka Šuhajová Do (KRNM FNKV a 3. LF UK Praha) za příspěvek Primární lymfom typu DLBCL v os sacrum – kazuistika.
- Nejlepší přednáška DNM (společně hodnoceny sekce klinická, radiofarmaceutická a fyzikální):
MUDr. Hana Brtnická (Proton Therapy Center Czech s. r. o.) – Využití FDG PET v plánování radioterapie. - Nejlepší přednáška technologicko-ošetřovatelské sekce:
Bc. Miroslava Suchá (ONM, Nemocnice České Budějovice) – Radionuklidová synovektomie kolenního kloubu. - Nejlepší kazuistika mladých lékařů:
MUDr. Martin Tecl (ONM, Nemocnice Havlíčkův Brod) – Hodnocení scintigrafie skeletu pomocí jazykového modelu AI Chat GPT 4o. - Nejlepší poster DNM:
Bc. Daniel Ptáček (KRNM, FNKV a 3. LF UK Praha) – Speciální držadlo pro pravidelné kontroly detekčních sond měřících příkon prostorového dávkového ekvivalentu.
V závěrečném znalostním kvízu: Co jste si z DNM zapamatovali byl nejúspěšnější MUDr. Martin Doležílek (KNM, FN Olomouc).
Labels
Nuclear medicine Radiodiagnostics RadiotherapyArticle was published in
Nuclear Medicine
2024 Issue 4
Most read in this issue
- Pattern of a vanishing lung syndrome on a hybrid lung perfusion scintigraphy – case report
- Effect of 177Lu-oxodotreotide treatment on solitary kidney function
- Současný stav vzdělávání diplomovaných farmaceutických asistentů v oblasti radiofarmacie
- Okénko do literatury