43. Pracovní dny Radiofarmaceutické sekce ČSNM, Strážnice
Published in:
NuklMed 2022;11:58-59
Category:
V druhé polovině letošního května proběhl již 43. ročník „Pracovních dnů“ Radiofarmaceutické sekce ČSNM. Spolupořadatelem bylo Oddělení nukleární medicíny Nemocnice Kyjov a místem konání se po osmi letech stal opět Hotel Strážnice ve stejnojmenném jihomoravském městečku.
Poslední podobnou akcí, pořádanou v třídenním rozsahu, byly XLI. pracovní dny v Koutech u Ledče nad Sázavou. Ty se konaly již před 3 lety, v roce 2019. Následující „covidová“ léta znemožnila konání dvou připravených konferencí, a tak jedinou náhradou byl jednodenní XLII. pracovní den, který proběhl v září loňského roku v Konferenčním centru ÚJV v Řeži. I vzhledem k této nucené pauze přivítala řada kolegů možnost osobního setkání v již osvědčeném prostředí. A tak jsme mohli v příjemných prostorách Hotelu Strážnice přivítat na 90 účastníků od Karlových Varů až po Košice. Ti si během tří dnů vyslechli v nově zrekonstruovaném přednáškovém sálu hotelu bohatý odborný program čítající 24 odborných a 3 fifiremní sdělení.
Vedle tradičních témat, věnovaných přípravě, kontrole a použití radiofarmak v rutinní praxi, doplněných o klinické pohledy v oblastech nukleární kardiologie, onkologie nebo neurologie, byla značná část prezentací zaměřena na perspektivní novinky v radiofarmacii. A to jak na úrovni výzkumu nových RF, která se snad jednou stanou běžnou součástí naší práce nebo při představení nových, již dostupných RF na našem trhu.
Z celé řady příspěvků kolegů z fakultních a výzkumných pracovišť, kteří nás seznámili s výsledky preklinických testování nových radiofarmak, bych rád vyzdvihl přednášku dr. Petříka z Ústavu molekulární a translační medicíny v Olomouci. Jeho prezentace, týkající se použití 68Ga-desferrioxaminu B pro zobrazování mikrobiálních infekcí, nám přiblížila nejen metodiku značení zmíněného sideroforu, ale také výsledky preklinických zkoušek. Na jejich nadějných základech byla již zahájena pilotní klinická studie. Tato prezentace byla na závěr vyhlášena jako nejlepší sdělení celé konference.
V případě nových, u nás již dostupných RF, se o zkušenosti s aplikací 177Lu-oxodotreotidu podělil dr. Navrátil z KNM FN Olomouc. Prezentace dr. Gábora Somosiho z GE Healthcare zase přiblížila použití nového radiofarmaka – kapslí se 75Se-seltaurocholovou kyselinou (SeHCAT), určeného ke stanovení malabsorpce žlučových kyselin. Několik prezentací bylo věnováno perspektivním radionuklidům, zejména aktiniu (225Ac) a terbiu (161Tb).
V rámci diskuzního „kulatého stolu“ byla diskutována aktuální problematika značených krevních elementů v ČR. V programu nechyběly ani informace o specializačním vzdělávání radiofarmaceutů a dalších odborníků, podílejících se na přípravě radiofarmak.
V průběhu konference se uskutečnila i plenární schůze RF sekce, na které byla shrnuta činnost Rady RF sekce v končícím čtyřletém období a plány do budoucna. Jednou z priorit by měla být snaha o posílení členské základny Radiofarmaceutické sekce.
Nejen odborný program tvoří náplň konference. V rámci doprovodných akcí si mohli účastníci prohlédnout Oddělení nukleární medicíny v Kyjově, absolvovat velmi příjemnou plavbu po Baťově kanále nebo se zúčastnit společenského večera v prostorách hotelu. V pohodové atmosféře, při sklence dobrého vína, si účastníci mohli dosytosti popovídat a vynahradit si tak pauzu v osobním setkání z posledních let. O hudební kulisu se kromě místního diskžokeje postarala i cimbálová muzika Prameň, jejímž primášem je jeden z našich kolegů – mladý radiologický asistent Bc. Michal Fraňo, pracující na ONM v Kyjově.
Děkujeme všem účastníkům za účast a spolupráci. V neposlední řadě nesmím opomenout poděkování všem sponzorujícím fifirmám, bez jejichž fifinanční pomoci by nebylo možné akci uskutečnit.
Již nyní jsme začali s přípravami na další ročník a těšíme se na setkání s vámi na jaře příštího roku, s největší pravděpodobností v Hradci Králové.
text a foto: Mgr. Igor Tichý
Labels
Nuclear medicine Radiodiagnostics RadiotherapyArticle was published in
Nuclear Medicine
2022 Issue 3
Most read in this issue
- Brain SPECT in patients with cognitive disorders – comparison with clinical diagnosis and significance for clinical practise – still valid possiblity?
- Alternative testing methods of radiopharmaceuticals in Czech Pharmacopoeia 2017 – Supplement 2021
- 43. Pracovní dny Radiofarmaceutické sekce ČSNM, Strážnice
- PET pracoviště nemocnice Chomutov