Zvláštnosti, indikace a možnosti enterální nutriční intervence v dětském věku
Authors:
P. Frühauf
Authors‘ workplace:
Klinika dětského a dorostového lékařství 1. LF UK, Centrum dětské gastroenterologie, hepatologie a výživy VFN Praha
vedoucí oddělení MUDr. Pavel Frühauf, CSc.
Published in:
Reviz. posud. Lék., 18, 2015, č. 1, s. 15-17
Category:
Review articles, original papers, case report
Overview
Děti patří mezi rizikovou skupinu pro rozvoj malnutrice. Stav výživy je proto nutné u dětských pacientů monitorovat, a pokud je to třeba, pak včas zahájit nutriční podporu.
V případě, že je funkční trávicí trakt, podáváme přípravky enterální výživy. Včasně zahájená a správně prováděná nutriční intervence ovlivňuje zdárný vývoj a růst dítěte.
Klíčová slova:
nutriční intervence – enterální výživa pro děti
Motto:
Každých pět vteřin zemře v současném světě jedno dítě na onemocnění spojené s hladem. Word Food Programme [4]
Pro zajištění růstu a vývoje dítěte je třeba zajistit mnohem větší dodávky energie, tekutin, makro- i mikronutrientů, než je nutné pro osoby s ukončeným růstem (tab. 1).
Požadavky na preparáty vhodné k nutriční enterální intervenci neprospívajících dětí, především v kojeneckém, batolecím a předškolním období, jsou proto odlišné a realizovatelné prostřednictvím speciálních přípravků, které se liší od srovnatelných přípravků pro dospělé.
Nejčastější enterální nutriční intervencí na světě je podání umělé kojenecké výživy jako léčby nedostatku mateřského mléka. V České republice je podle posledních informací ÚZIS z roku 2012 plně kojeno do 6 měsíců 17 % dětí a částečně kolem 40 % [2].
Kojenecké formule lze z nutričního pohledu definovat jako kompletní polymérní enterální hypokalorickou výživu (65–70 kcal/100 ml) bez preskripčního omezení a bez úhrady ze zdravotního pojištění.
Již toto období přináší nutnost další intervence pro:
- Nezralost – speciální formule pro výživu nezralých dětí s nutností pokrytí vyšších energetických a dalších potřeb nezralého dítěte (v roce 2012 se narodilo 8,22 % dětí s hmotností pod 2 500 g).
- Alergii na bílkovinu kravského mléka (minimálně 2–3 % kojenců, včetně kojených, jejichž matky konzumují kravské mléko nebo produkty z mléka). Tyto děti potřebují výživu speciálními formulemi s hydrolyzovanou bílkovinou, nebo dokonce pouze se směsí aminokyselin.
- Metabolické vady s nutností užít pro výživu speciální dietetika respektující základní metabolický problém.
Základní indikací pro nutriční intervenci je [1]:
- Neschopnost příjímat obvyklé množství stravy > týden.
- Předpokládaný pokles příjmu obvyklé stravy:
- > 5 dní u dětí > 1 rok,
- > 3 dny u kojenců.
- U handicapovaných dětí je nutný čas k podání výživy:
- 4–6 hodin/den.
- Neprospívání:
- a) pomalejší růst a hmotnostní přírůstky:
- > 1 měsíc u dětí < 2 roky,
- > 3 měsíce u starších dětí;
- b) pokles proporcionality ≥ 2 percentilovým pásmům;
- c) pokles růstové rychlosti < 2 cm/rok v období před pubertálním spurtem.
Nejčastějšími klinickými příčinami vedoucími k nutnosti intervence jsou: bronchopulmonální dysplazie (u dětí do 2 let), celiakie, cystická fibróza, chronická kardiální onemocnění (vrozené vady), těžké infekce (včetně AIDS), nespecifické střevní záněty, tumory, chronická jaterní a renální onemocnění, pankreatitida, syndrom krátkého střeva, svalová onemocnění, mentální retardace, poruchy příjmu potravy, očekávaný velký chirurgický výkon.
Podle průzkumu realizovaného praktickými lékaři pro děti a dorost v roce 2013 (NutriAction 2) bylo téměř u šesti tisíc pacientů ve věku 1–19 roků konstatováno, že u 31 % dětí, které navštívily ordinaci pro zdravotní problém se:
- snížil příjem stravy o polovinu či méně a/nebo
- byly konstatovány nutriční ztráty cestou zvracení nebo průjmu a/nebo
- nastal úbytek hmotnosti.
Ze sledovaných dětí a dospívajících 2 % splnila všechna tři kritéria a 31 % alespoň jedno z nich. Z průzkumu vyplývá, že kromě jasně definovaných diagnóz uvedených výše se vyskytuje určité množství primárně zdravých dětí, které v důsledku akutního onemocnění splňují kritéria pro krátkodobou nutriční intervenci.
K dispozici jsou v současné době specifické přípravky pro období dětského věku, které uvádí tabulka 2.
Infatrini je nutričně kompletní tekutá výživa pro kojence. Může výživu doplnit nebo být jejím jediným zdrojem. Je připravena k přímé spotřebě, lze podávat přímo z lahvičky savičkou nebo sondou – lahvička 100 ml s neutrální příchutí.
Indikační omezení úhrady ze zdravotního pojištění: Výživa neprospívajících kojenců při organických příčinách neprospívání (pokles hmotnosti pod 3 percentily a/nebo skluz o 2 percentilová pásma) od narození do 12 měsíců věku nebo 8 kg.
Specializace předepisujícího lékaře: dětské lékařství, praktické lékařství pro děti a dorost, neonatologie [3].
Fortini multi fibre má vysoký obsah energie v malém objemu: 306 kcal v jedné lahvičce přípravku (200 ml). Obsahuje směs rozpustné a nerozpustné vlákniny, neobsahuje lepek, obsah laktózy je zanedbatelný. Má 5 příchutí: neutrální, čokoládová, jahodová, vanilková, banánová. Možno ihned konzumovat z plastové lahvičky nebo brčkem.
Indikační omezení úhrady ze zdravotního pojištění: Výživa neprospívajících dětí ve věku 1–6 roků (maximálně do limitu 600 kcal/den), pokud trvá déle než 10 dní, či neumožňuje příjem větší, než je 75 % potřeb dítěte. Efektivita podávání přípravku musí být součástí pravidelných kontrol u předepisujícího lékaře a současně zaznamenaná v dokumentaci.
Specializace předepisujícího lékaře: dětské lékařství, praktické lékařství pro děti a dorost [3].
Fortini Creamy Fruit multi fibre enterální výživa „na lžičku“ s příchutí červené ovoce a letní ovoce, kelímek 100 g, 1,5 kcal/g. Indikační omezení úhrady ze zdravotního pojištění a specializace předepisujícího lékaře jako u Fortini.
Nutrini je izokalorický přípravek pro děti od 1 do 6 roků určený do sondy (500 ml).
Indikační omezení úhrady ze zdravotního pojištění: Výživa neprospívajících dětí ve věku 1–6 roků (úměrně k příjmu běžné stravy, maximálně do limitu 1 500kcal/den). Pokrývá převážnou většinu denních potřeb makronutrientů i mikronutrientů u dětí, které nemohou přijímat potřebné množství výživy perorální cestou a k podávání výživy se zpravidla zavádí sonda (nazogastrická nebo nazojejunální) nebo perkutánní gastrostomie. Jednoznačnou podmínkou použití je schopnost gastrointestinálního traktu strávit a vstřebat nutriční přípravek. Efektivita podávání přípravku musí být součástí pravidelných kontrol u předepisujícího lékaře a současně zaznamenaná v dokumentaci.
Specializace předepisujícího lékaře: dětské lékařství, praktické lékařství pro děti a dorost [3].
Adresa pro korespondenci:
MUDr. Pavel Frühauf, CSc.
Klinika dětského a dorostového lékařství
1. LF UK a VFN
Ke Karlovu 2
129 01 Praha 2
e-mail: fruhauf.pavel@vfn.cz
Sources
1. Practical Approach to Paediatric Enteral Nutrition: A Comment by the ESPGHAN Committee on Nutrition. JPGN, 2010, 51, p. 110–122.
2. www.uzis.cz
3. www.sukl.cz
4. www.wfp.org
Labels
Medical assessment Occupational medicineArticle was published in
Medical Revision
2015 Issue 1
Most read in this issue
- Povinnost lékaře vydat pacientovi lékařskou zprávu
- Pacient s mnohočetným myelomem v systému zdravotní a sociální péče v České republice – vyhodnocení dotazníkového šetření
- Revizní lékař a § 16
- Funkční přístup k posuzování stupně závislosti