#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Vzpomínka na PhDr. Hanu Janečkovou, Ph.D.


Published in: Čas. Lék. čes. 2024; 163: 219
Category: Personal news

Problematika kvality života a zdraví seniorů je často diskutovaným tématem dnešní doby. Nebylo tomu tak ovšem vždy – zejména v minulé době to nebyla priorita a o stáří se spíše nehovořilo. Přesto se našli odborníci, kteří se již před léty otázkami souvisejícími se stářím, zejména v souvislosti se zdravím a zajištěním potřebné péče, systematicky a s velkým přehledem i zaujetím zabývali. Patřila k nim PhDr. Hana Janečková, Ph.D., která nás letos po krátké a těžké nemoci nečekaně opustila ve věku 74 let.

   

Hana Janečková strávila největší část své pracovní kariéry v Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) v Praze, kde po promoci v roce 1974 v oborech sociologie a psychologie na Filozofické fakultě UK v Praze začínala v kabinetu lékařské psychologie pod vedením profesora Josefa Langmeiera. Brzy přešla v rámci IPVZ na tehdejší katedru sociálního lékařství a organizace zdravotnictví, kde uplatňovala znalosti z oblasti sociologie medicíny v postgraduálním vzdělávání zdravotnických manažerů, a to jak v rámci specializačního, tak i kontinuálního vzdělávání lékařů i nelékařských zdravotnických pracovníků. Zde se také začala intenzivně zabývat problematikou seniorské populace a jejich specifických zdravotních potřeb. Je i její velkou zásluhou, že se na tuto „zranitelnou“ skupinu posléze začala zaměřovat stále větší pozornost a začal se řešit rozvoj zdravotních služeb dlouhodobé péče a postupně budovat infrastruktura zařízení, ve kterých je poskytována zdravotně-sociální péče jak seniorům, tak i dalším potřebným skupinám.

Dr. Janečková měla nebývalý instinkt upozornit na ty nejzranitelnější skupiny a na jejich potřeby. Patří mezi ně lidé trpící demencí, zejména Alzheimerovou. Sama vyvinula velké a kvalifikované úsilí, aby se takto postiženým lidem i jejich pečujícím rodinám žilo lépe. Inspiraci čerpala ze svých kontaktů se zahraničními odborníky i mezinárodními organizacemi, zejména Alzheimer Europe a European Reminiscence Network. Byla u zrodu České alzheimerovské společnosti (ČALS) a až do své smrti byla předsedkyní její správní rady. Tato organizace, a Hana Janečková zvlášť, se velkou mírou zasloužila o zviditelnění problematiky života lidí s demencí, organizovala a rozvíjela vzdělávací aktivity týkající se této těžké nemoci, a to jak pro profesionální pečující, tak pro pečující rodiny. Je její velkou zásluhou, že v Česku prosadila využívání reminiscenční terapie, která prostřednictvím moderovaného vzpomínání může přispět k lepší kvalitě života nemocných i jejich rodin.

V posledním období svého života působila dr. Janečková také na 3. lékařské fakultě UK v Praze, kde přednášela problematiku zdravotně-sociální péče studentům medicíny i nelékařských zdravotnických oborů. Významnou měrou se také podílela na výuce sociálních pracovníků na Evangelické teologické fakultě UK a Filozofické fakultě UK v Praze.

V neposlední řadě je třeba zmínit její členství ve výboru Společnosti sociálního lékařství a řízení péče o zdraví ČLS JEP. Věřila v důležitost u nás stále nedoceněného oboru public health a byla přesvědčena, že pro zlepšení zdraví v naší zemi je nezastupitelný.

Za skromným až nenápadným projevem Hany Janečkové se skrývaly úžasná píle a vytrvalost, široké znalosti a upřímné zaujetí pro řešenou problematiku, včetně neutuchající motivace pomáhat potřebným. Byla v tom pro mnoho svých studentek a studentů i spolupracovníků inspirací.

Čest její památce!

Helena Hnilicová


Labels
Addictology Allergology and clinical immunology Angiology Audiology Clinical biochemistry Dermatology & STDs Paediatric gastroenterology Paediatric surgery Paediatric cardiology Paediatric neurology Paediatric ENT Paediatric psychiatry Paediatric rheumatology Diabetology Pharmacy Vascular surgery Pain management Dental Hygienist
Topics Journals
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#