Jak se stonalo a léčilo v induské civilizaci doby bronzové
Published in:
Čas. Lék. čes. 2024; 163: 215
Category:
Review
Arnott R. Disease and Healing in the Indus Civilisation. Archaeopress Publishing Ltd., Oxford, 2024, 214 s., ISBN 978-18-032-7738-7 (paperback), 978-18-032-7739-4 (digital).
Publikace Disease and Healing in the Indus Civilisation profesora Roberta Arnotta byla dlouho očekávaná, neboť se jedná o souhrnné dílo badatele, který se od studií zajímá o léčebné procesy induské společnosti, ale i dalších společností Blízkého východu v době bronzové, uchovaných zejména prostřednictvím harappských pohřebišť. Podává tak čtenářům informace o zdraví a nemoci různých vrstev společnosti, ale také o rozvoji systému péče o veřejné zdraví. Jde o poznatky, které doplňují obraz vývoje péče o zdraví v minulosti v geografické oblasti, která doposud nebyla prozkoumána jinak než na podkladě archeologických nálezů z budov určených k udržení veřejného zdraví, jako jsou například lázně. Zejména proto, že induská civilizace byla značně rozsáhlá, strukturovaná a složitá společnost městského typu, mají poznatky značný přesah pro studium a rozvoj současných systémů péče o veřejné zdraví.
Publikaci vydalo nakladatelství Archaeopress Publishing Ltd. a je dostupná v tištěné podobě i jako eBook. Celkem 7 kapitol je doplněno tabulkami, fotografiemi, ilustracemi a mapami. Kniha je velmi precizně strukturovaná, praktická i jako výukový materiál nebo jako příručka, která okamžitě umožní nalézt období zájmu či konkrétní zkoumanou oblast. Poznatky jsou založeny na antropologickém materiálu, rozbor je doplněn analýzou archeologických nálezů. Jde o literární rešerši a původní výzkum.
Kniha je zatím k dispozici pouze v anglickém jazyce, styl psaní profesora Arnotta je však čtivý a snadno srozumitelný. Jeho faktické vyjadřování i používání přesné terminologie z oblasti archeologie i medicíny činí četbu vhodnou pro mezinárodní čtenářstvo s různou úrovní znalosti anglického jazyka.
V úvodu autor představuje předchozí výzkum v dané oblasti, vysvětluje původ svého zájmu o harappskou kulturu, pojmenovává problémy a výzvy výzkumu lidských kosterních pozůstatků. Otázky spojené se samotným oborem archeologie léčebných procesů jsou zde značně zobecněny.
V první kapitole autor podrobně seznamuje čtenáře s induskou civilizací. Společnost a její rozvoj jsou vymezeny geograficky i časově, spolu s těmito údaji je vždy připojen zdroj informací o výzkumech, které vedly k odhalení daných poznatků. Chronologie vycházející ze 3 tradičních fází je zpracována i do přehledné tabulky a dále podrobně popsána. V této kapitole je rozpracována rovněž otázka urbanismu, což je pro danou společnost zásadní, neboť v ní byly detekovány znaky sofistikované a technologicky pokročilé městské kultury. Kromě pohřebních zvyků, které je nezbytné poznat, neboť stěžejní data o společnosti pocházejí právě z harappských pohřebišť, seznamuje i s dalšími aspekty společnosti, jako jsou obydlí, technologie, transport, obchod a zámořské kontakty, zemědělství, nerozluštěné písemné prameny a duchovní aspekty.
Druhá kapitola již přímo nastoluje otázky zdraví a populace. V textu se promítají dlouholeté zkušenosti autora získané praktickým působením v oblasti veřejného zdravotnictví, představuje polemiku a analýzu týkající se péče o zdraví v rozsáhlé společnosti a významu celého spektra zdravotních obtíží způsobených různými příčinami v rámci daného životního stylu. Třetí kapitolu, která se zabývá onemocněními a traumaty, autor zakládá na antropologickém materiálu. Je velmi přínosné, že autor kriticky vybírá a zvažuje kvalitu dříve publikovaných prací týkajících se zdraví a péče o zdraví induské civilizace, čímž redukuje chyby přenášené z dřívějších zdrojů. Ve čtvrté kapitole zkoumá onemocnění, která se vážou k obvyklým činnostem a práci, čímž rovněž zprostředkovává pohled na každodennost jedinců této společnosti v různých rolích.
Nejsilnější přesah a význam pro dnešní vědu má pátá kapitola, která se zabývá veřejným zdravím. Poskytuje vhled do společnosti se značnou hustotou populace, jež čelí řadě hrozeb prostředí a infekčních nákaz, které jsou s tímto životním stylem nevyhnutelně spojeny. Popisuje rovněž způsoby řešení těchto problémů ve zkoumané společnosti, respektive snahy o ně. Šestá kapitola se zabývá léčením – nikoliv ještě medicínou v dnešním slova smyslu, ale ranhojičstvím spojeným s vírou a chirurgií. Popisuje řadu běžně prováděných chirurgických výkonů, hlouběji se zabývá kraniotomiemi a reparacemi (zachycuje stopy po vrtání i řezy v lebečních kostech zkoumaných jedinců). V části o nástrojích pro léčebné výkony prezentuje toaletní nástroje, které sem fakticky nepatří. Sedmá kapitola je již epilogem, ve kterém shrnuje zásadní poznatky i význam induské civilizace pro další výzkum.
Knihu je možné doporučit ke studiu zejména zájemcům o antropologii. Je neocenitelným zdrojem poznatků při studiu dějin vývoje péče o veřejné zdraví. Diskutuje léčebná řešení zdravotních potíží detekovatelných na kosterních pozůstatcích, každodennost péče o zdraví ve specifické komplikované městské společnosti, ale i reakce této společnosti na infekční onemocnění a hromadné nákazy.
Lucie Burešová
Ústav dějin lékařství a cizích jazyků 1. LF UK v Praze
Národní technické muzeum
Labels
Addictology Allergology and clinical immunology Angiology Audiology Clinical biochemistry Dermatology & STDs Paediatric gastroenterology Paediatric surgery Paediatric cardiology Paediatric neurology Paediatric ENT Paediatric psychiatry Paediatric rheumatology Diabetology Pharmacy Vascular surgery Pain management Dental HygienistArticle was published in
Journal of Czech Physicians
Most read in this issue
- Kulturně senzitivní zdravotní péče – kulturní specifika romských pacientů
- Glykemická variabilita a mikrovaskulární komplikace diabetu
- Diabetic foot attack
- Systémy pro automatické dávkování inzulinu – nastavení ve specifických situacích