Tisíc let nemocí a válek z kostnic Čech a Moravy
Published in:
Čas. Lék. čes. 2024; 163: 214
Category:
Review
Smrčka V, Musilová Z. Grada, Praha, 2024, 560 s., formát 205×295 mm, ISBN: 978-80-271-1694-2.
Tato kniha je fascinujícím dílem, svým rozsahem a pojetím na našem území zcela jedinečným. Stojí za ním dva autoři – současný přední český paleopatolog profesor Václav Smrčka, který se podílel na textové stránce knihy, a Zdenka Musilová, jež se postarala o neméně důležitý fotografický doprovod – tvořící jednu z nejdůležitějších předností publikace. Příprava knihy byla akcelerována svolením České biskupské konference v roce 2020, díky němuž bylo v průběhu 1 roku zpracováno asi 1000 kostí z více než 50 kostnic. Ve 43 z nich bylo navíc provedeno datování kostního materiálu pomocí radiokarbonové metody. Cílem výzkumu bylo zjistit zákonitosti v umírání populací na našem území za posledních 1000 let.
Na první pohled publikace zaujme již svým prvotřídním provedením a monumentálním dojmem. Je kvalitně vytištěna na krásném křídovém papíru, pěkně graficky zpracovaná s ostrými přehlednými fotografiemi a pevně svázaná. Listovat v ní je čistá radost.
Kniha je rozdělena do 7 hlavních kapitol. První tři se věnují obecně pohřbívání v kostnicích, kostnicím samotným, změnám kostí pohřbíváním a vlivu přírodních podmínek na umírání. Nejrozsáhlejší a snad nejvýznamnější je kapitola čtvrtá, pojednávající o jednotlivých zkoumaných kostnicích – ty jsou rozděleny v podkapitolách podle krajů. Každá začíná popisem lokality a s ní souvisejících zajímavostí, které text obohacují a činí ho čtivějšími. Následuje charakteristika kostnice, její historie, historie jejího výzkumu, jaký kostní materiál obsahuje, jeho datace (s grafem) a poté jednotlivé popsané patologie (u lebek s určením pohlaví a věku). Vše je opatřeno bohatým fotografickým doprovodem dokumentujícím vzhled kostnic, rozložení kosterního materiálu a především jednotlivé patologie. Někdy je přítomná i schematická kresba mechanismu vzniku poranění.
Následuje další velká kapitola, nazvaná „Nemoci a války v průběhu staletí“ a opět rozdělená na řadu podkapitol věnovaných vrozeným vadám, anemiím, avitaminózám, degenerativním chorobám, poróze, nespecifickým i specifickým infekcím, nádorům a konečně epidemiím a pandemiím. V této části jsou probrány jednotlivé patologie, jež se v kostnicích vyskytují, jejich makroskopické rysy a vše je opět dokumentováno na fotografiích. Podkapitola zaměřená na epidemie a pandemie je dále členěna na chřipkové pandemie, mor, tyfové epidemie, choleru a pravé neštovice. U těchto konkrétních nemocí jsou popsáni původci (případně jejich evoluce), historie jejich poznání, příznaky, jednotlivé epidemie a pandemie a jejich souvislost s přírodními podmínkami. Poslední dvě kapitoly se potom zabývají stravou, hladomorem a nálety sarančat. Na závěr nechybí seznam pramenů, literatury (velice bohatý) a přehledný rejstřík.
Kniha akcentuje vliv klimatických změn (velký význam solárních minim) a vulkanické činnosti na vzestup epidemií, hladomorů, válečných konfliktů a s tím svázané zvýšení úmrtnosti, jež se vždy projeví intenzivnějším ukládáním kosterních pozůstatků do kostnic. Ačkoliv období slunečních minim trvalo 39,6 % sledovaného období, je v něm kumulováno 76,4 % kosterních pozůstatků. Toto důkazy podložené zjištění činí knihu aktuálnější, než by se na první pohled mohlo zdát.
Monografii bych doporučil všem, kdo se zajímají o historii, hlavně dějiny Čech a Moravy 11.–20. století, na něž se dívá unikátní optikou. Neměla by chybět v knihovně žádného zájemce o paleopatologii. Je zde podrobně popsáno, jak se které onemocnění projevuje na skeletu, a vše je doprovozeno názornými snímky, takže například studenti paleopatologie z ní mohou výborně čerpat při svém vzdělávání. V neposlední řadě by mohla zaujmout epidemiology, jelikož shrnuje všechny významné epidemie, které prošly přes naše území.
V závěru autor vyjadřuje přání, aby byly kostnice, tito němí svědkové válek, hladomorů, epidemií a přírodních katastrof, uznány za národní poklad a takto s nimi bylo i zacházeno. Kéž tato publikace přispěje k dosažení tohoto chvályhodného cíle.
Martin Jaroš
Labels
Addictology Allergology and clinical immunology Angiology Audiology Clinical biochemistry Dermatology & STDs Paediatric gastroenterology Paediatric surgery Paediatric cardiology Paediatric neurology Paediatric ENT Paediatric psychiatry Paediatric rheumatology Diabetology Pharmacy Vascular surgery Pain management Dental HygienistArticle was published in
Journal of Czech Physicians
Most read in this issue
- Kulturně senzitivní zdravotní péče – kulturní specifika romských pacientů
- Glykemická variabilita a mikrovaskulární komplikace diabetu
- Diabetic foot attack
- Systémy pro automatické dávkování inzulinu – nastavení ve specifických situacích