Zkušenosti s omezováním kouření tabáku ve světě
Authors:
K. Nešpor
Authors‘ workplace:
Psychiatrická léčebna Bohnice a Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví, Praha
Published in:
Čas. Lék. čes. 2008; 147: 627-628
Category:
Special Articles
Overview
Podle zpráv z literatury zlepšuje zpřísňování zákonných předpisů, týkajících se kouření, významné ukazatele zdravotního stavu. Přitom nemá negativní ekonomický dopad na turistický ruch, ale naopak zlepšuje zdravotní stav pracovníků v tomto oboru.
Klíčová slova:
kouření, zdravotní stav, ekonomika, legislativa, pracovní prostředí.
V řadě zemí došlo v posledních letech ke zpřísnění podmínek pro kouření s cílem chránit zdraví nekuřáků. Nedávno se objevilo větší množství odborných prací, které vyhodnocují výsledky takové legislativy. Toto téma je pro nás zvláště důležité a hodně se o něm diskutuje v politických kruzích i v médiích.
Skotské zkušenosti
Pell et al. (1) nabízejí data, podle nichž vedlo zpřísnění předpisů týkajících se kouření k nižšímu počtu přijetí do nemocnice pro akutní koronární syndrom, kam patří i akutní infarkt myokardu. Pokles nastal o 14 % u kuřáků, o 19 % u bývalých kuřáku a o celých 21 % u nekuřáků.
Italské zkušenosti
Franchini et al. (2) dokládají, že zákazy týkající se kouření jsou účinnou strategií, jak chránit před tabákovým kouřem těhotné ženy a novorozence.
Novozélandské zkušenosti
Edwards et al. (3) uvádějí, že po zavedení zpřísňující legislativy se podstatně zlepšila kvalita vzduchu v pracovních prostředích i v restauračních zařízeních. Ekonomický efekt těchto opatření na cestovní ruch a pohostinství byl přibližně nulový. Wilson et al. (4) zjistili, že zákazy týkající se kouření vedly k většímu počtu telefonátů na linku telefonické pomoci pro kuřáky.
Zkušenosti z USA
Rayens et al. (5) dokládají, že zákazy kouření vedly nižšímu výskytu astmatických záchvatů u dětí i u dospělých. Podle Hahna et al. (6) souvisejí omezení týkající se kouření s poklesem počtu dospělých kuřáků v příslušné oblasti. Albert et al. (7) uvádějí, že zákaz kouření vedl ke zlepšení ovzduší v pohostinských zařízeních, aniž by zhoršil jejich ekonomické výsledky. Menzies et al. (8) zjistili, že zákaz kouření vedl u pracovníků v barech ke zlepšení plicních funkcí a snížení zánětlivých ukazatelů.
Kanadské zkušenosti
Shields (9) zjistili, že kuřáci, kteří se ocitli v nekuřáckém bytě nebo na nekuřáckém pracovišti, přestanou v průběhu příštích dvou let kouřit s větší pravděpodobností, než ti kuřáci, kteří se s podobnými omezeními nesetkali.
Švédské zkušenosti
Zákaz kouření na pracovištích vedl podle Larssona et al. (10) k tomu, že na polovinu poklesly obtíže týkající se dýchacího systému u pracovníků pohostinství a kasin.
Autor děkuje prof. MUDr. Cyrilu Höschlovi, DrSc. FRCPsych. za podnět k napsání této práce.
Na adrese www.drnespor.eu je volně ke stažení jednoduchý návod, jak přestat kouřit.
MUDr. Karel Nešpor, CSc.
Psychiatrická léčebna Bohnice
Ústavní 91, 181 02 Praha 8
fax: +420 284 016 279, e-mail: nespor.k@seznam.cz
Labels
Addictology Allergology and clinical immunology Angiology Audiology Clinical biochemistry Dermatology & STDs Paediatric gastroenterology Paediatric surgery Paediatric cardiology Paediatric neurology Paediatric ENT Paediatric psychiatry Paediatric rheumatology Diabetology Pharmacy Vascular surgery Pain management Dental HygienistArticle was published in
Journal of Czech Physicians
Most read in this issue
- Diferenciální diagnostika refrakterní refluxní choroby jícnu
- Hostilita jako rizikový faktor řady onemocnění a možnosti jejího ovlivnění
- Lenalidomid (Revlimid) v léčbě mnohočetného myelomu – první zkušenosti v České republice
- Pendredův syndrom u pacientů s hypotyreózou: genetická diagnostika, fenotypová variabilita a výskyt fenokopií