Editorial
Published in:
Geriatrie a Gerontologie 2025, 14, č. 1: 1
Category:
Editorial
Vážení kolegové, milí čtenáři,
letošním novým číslem časopisu Geriatrie a gerontologie zahajujeme již 14. ročník jeho vydávání. Kardiovaskulární choroby jsou významnou příčinou mortality a chronické morbidity. Proto ani v tomto čísle nechybí příspěvek s kardiologickou tematikou, tentokrát z pera slovenských autorů, kteří shrnují vlastní zkušenosti s prodloužením intervalu QT ve vztahu k náhlým úmrtím u hospitalizovaných seniorů. Také další původní práce se zaměřuje na kardiorenální markery
(NT-proBNP, troponin, urea, kreatinin) a jejich dynamiku v časných fázích sepse ve vztahu ke kardiorenálnímu syndromu.
Významným geriatrickým tématem jsou úrazy seniorů a jejich management v prostředí urgentního příjmu. Specifika traumat u starších nemocných – někdy označovaných jako „silver trauma“ – bývají často podceňována, dochází k „undertriážování“, pacienti nejsou odesíláni do traumacenter a dochází k prodlení a negativnímu vývoji. Článek seznamuje s kritérii triáže u seniorů 65+, s nejčastějšími typy úrazů a konkrétními postupy během ošetření v akutní fázi. Článek doplňují dvě ilustrativní kazuistiky.
Problematice seniorské křehkosti věnujeme v časopise oprávněnou pozornost. V tomto čísle se můžete seznámit s posuzováním křehkosti metodou Frailty Indexu (FI), který umožňuje kvantifikovat závažnost/stupeň křehkosti a vychází z konceptu akumulace deficitů. Autoři seznamují s jednotlivými položkami (deficity) formuláře „Fit-To-Frail“ a vyhodnocením v českém jazyce s vy-
užitím aplikací Google. Frailty Index tak doplňuje spektrum nástrojů pro screening a diagnostiku křehkosti, především u nás používaná fenotypová kritéria podle Friedové obsažená v Klinickém doporučeném postupu ČGGS (Geri a Gero 2023; 12: 5–8).
Další články tohoto čísla seznamují s možnostmi estetické medicíny u starších osob, v současnosti řazené spíše mezi anti-aging přístupy, a s problematikou pečovatelské zátěže u rodinných (neformálních) pečovatelů. Nechybí ani kazuistika, která názorně ilustruje přínos spolupráce geriatra a klinického farmaceuta u komplikovaných lékových režimů u geriatrických pacientů.
Dovolte ještě, abych vás společně s organizátory pozvala na letošní jubilejní 30. celostátní gerontologický kongres v Hradci Králové ve dnech 2.–3. dubna 2025, jehož program najdete na webových stránkách ČGGS. V letošním roce pokračují i další odborné a vzdělávací aktivity pro členy naší odborné společnosti v rámci spolupráce ČGGS a České kardiologické společnosti – její sekce geriatrické kardiologie pokračuje sérií přednášek projektu Partnerství, Univerzitní centrum klinické farmacie Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy nabízí ve spolupráci s ČGGS certifikovaný kurz Geriatrická farmakoterapie zakončený mikrocertifikátem, v rámci IPVZ pokračuje i v letošním roce vzdělávací program v oblasti geriatrické urgentní medicíny. Z významných mezinárodních kongresů zveme na 21. kongres EuGMS (European Geriatric Medicine Society) Nové obzory v geriatrické medicíně, který se bude konat v islandském Reykjavíku ve dnech 24.–26. září 2025.
Na základě výsledků pilotních projektů podpořených Alzheimer nadačním fondem a pracovních skupin výboru byly v loňském roce navrženy a schváleny další dva výkony pro geriatrické ambulance, které je možné od 1. 1. 2025 nasmlouvat (jde o výkony 16117 – Zhodnocení a úprava medikace geriatrem u seniorů s polyfarmakoterapií a polymorbiditou a výkon 16118 – Hodnocení sarkopenie geriatrem). Klinické doporučené postupy pro oba výkony byly publikovány v Ge-
riatrii a gerontologii v loňském roce. Rozšíření portfolia výkonů je dalším krokem k podpoře geriatrické ambulantní péče.
Eva Topinková
Labels
Geriatrics General practitioner for adults Orthopaedic prostheticsArticle was published in
Geriatrics and Gerontology

2025 Issue 1
Most read in this issue
- Collaboration between physician and clinical pharmacist in a geriatric patient with oral medication use disorder
- QT interval and sudden death in the elderly during hospitalization
- Long-term caring for senior family members has negative consequences for informal caregivers
- Editorial