Ověření reliability české verze dotazníku bažení po jídle
Authors:
I. Klimešová; M. Elfmark
Authors‘ workplace:
Katedra přírodních věd v kinantropologii
; Vedoucí: prof. RNDr. Miroslav Janura, Ph. D.
; Fakulta tělesné kultury UP v Olomouci
Published in:
Prakt. Lék. 2015; 95(6): 280-282
Category:
Of different specialties
Overview
Dotazník hodnocení intenzity chuti po jídle umožňuje posouzení alimentárního chování jedince. Extrémní stravovací vzorce jsou typické pro osoby s poruchami příjmu potravy, z toho důvodu může být dostupnost vhodného nástroje pro měření intenzity bažení po jídle významným faktorem pro diagnostiku i stanovení vhodného postupu léčby poruch výživy. Cílem naší studie bylo ověřit reliabilitu české verze dotazníku General-Food Craving Questionnaire-Trait (G-FCQ-T), který byl do češtiny přeložen M. Světlákem a M. Černíkem. Pro ověření stability dotazníku v čase byl použit třítýdenní časový odstup testu a retestu, stejný jako aplikovali autoři originálního dotazníku. Výzkumný soubor byl tvořen 391 vysokoškolskými studenty (157 mužů a 234 žen) ve věku 18–21 let. Analýza dat prokázala velmi dobrou vnitřní konzistenci dotazníku, Cronbachův koeficient alfa pro hrubé skóre činil 0,93, a dobrou míru stability v čase, test-retestová reliabilita po 3 týdnech byla 0,82. Česká verze dotazníku G-FCQ-T má tedy velice dobrou stabilitu v čase i vnitřní konzistenci. Dotazník je vhodný pro použití v českém prostředí ve výzkumu i v klinické praxi.
Klíčová slova:
dotazník bažení po jídle – ověření reliability – standardizace dotazníku – test-retest
ÚVOD
Ačkoliv je příjem potravy jednou ze základních lidských potřeb, člověk nejí pouze kvůli pocitu hladu. Jídlo může fungovat i jako způsob odměny nebo kompenzace stresu. Pociťování neodolatelné chuti po jídle, její intenzita a frekvence nám udává, jak je jídlo a příjem potravy pro jedince důležité. Silná touha po jídle může mít až charakter závislosti a vést k poruchám příjmu potravy. Lineární vtah mezi intenzitou bažení po jídle a excesivními stravovacími vzorci byl prokázán mnoha studiemi (1–3). Papežová (4) uvádí, že ve 40–70 % je obezita spojena s poruchami příjmu potravy, z nichž se nejčastěji u pacientů vyskytuje psychogenní přejídání (v 53,6 %) nebo mentální bulimie (v 20,6 %).
I když konstantně vysoká míra intenzity bažení po jídle je popisována zejména u patologických stavů, výzkumy prokazují, že alespoň občas pociťuje neodolatelnou touhu po jídle téměř každý dospělý (5, 6).
Intenzivní touhu po jídle můžeme vůlí ovlivnit a ne vždy musí znamenat následnou zvýšenou konzumaci jídla, měření míry intenzity bažení po jídle a frekvence pociťované intenzivní touhy po jídle však může být důležitým nástrojem diagnostiky poruch příjmu potravy. Z tohoto důvodu se v poslední době celá řada výzkumů věnuje zkoumání intenzity bažení po jídle a hledání validních nástrojů pro její hodnocení a sledování změn. Pro naši studii vybraný dotazník General-Food Craving Questionnaire-Trait (G-FCQ-T) je považován za ucelený a validní nástroj, který existuje v mnoha jazykových mutacích (angličtině, holandštině, španělštině, korejštině a němčině). Modifikovaná verze G-FCQ-T holandských autorů I. M. Nijs, I. H. Franken a O. Muris (7) byla přeložena do češtiny M. Světlákem a M. Černíkem v roce 2010 (8). Cílem naší studie bylo přispět ke standardizaci české verze dotazníku otestováním jeho specifické a generické reliability. Ověřením reliability české verze dotazníku G-FCQ-T v čase se v České republice dosud nikdo nezabýval.
METODIKA
Ověření reliability české verze dotazníku bylo provedeno metodou opakovaného měření. Dotazník byl testován na vysokoškolských studentech Univerzity Palackého v Olomouci. Osloveno bylo 425 studentů a všichni studenti souhlasili se zapojením do studie. Studenti po seznámení s projektem a všemi jeho náležitostmi podepsali informovaný souhlas se studií, vyplnili předložený dotazník bažení po jídle (G-FCQ-T ) a absolvovali antropometrická měření. Opakovaná distribuce dotazníku G-FCQ-T byla provedena s třítýdenním odstupem. Použili jsme stejný časový odstup testu a re-testu jako autoři originálního dotazníku při ověřování jeho reliability. Na kontrolní šetření se 34 studentů nedostavilo, proto byli ze studie vyřazeni, a konečný soubor tvořilo 391 studentů. Výzkum byl schválen Etickou komisí FTK UP v Olomouci.
Charakteristika výzkumného souboru
Výzkumný soubor byl tvořen 391 studenty (157 mužů a 234 žen) Univerzity Palackého v Olomouci, z toho 182 studentů bylo z Fakulty tělesné kultury a 209 studentů bylo z Lékařské fakulty. Průměrný věk zkoumaného souboru byl 20,46 ± 1,34 let. Dle standardů WHO spadalo 20 studentů do kategorie osob s podváhou (5 %; BMI < 18,49 kg/m2), 324 studentů do kategorie osob s normální hmotností (83 %; BMI 18,5 až24,99 kg/m2), 43 studentů do kategorie osob s nadváhou (11 %; BMI ≥ 25 kg/m2) a čtyři studenti byli zařazeni do kategorie osob s obezitou (1 %; BMI > 30 kg/m2).
Charakteristika dotazníku
Pro účely našeho výzkumu jsme použili českou verzi dotazníku G-FCQ-T I. M. Nijs, I. H. Franken a O. Muris (7), který hodnotí intenzitu bažení po jídle, která byla publikována M. Světlákem a M. Černíkem (8). Dotazník G-FCQ-T se skládá z 21 otázek, které jsou koncipovány tak, že jejich souhrn vytváří čtyři subškály:
- zaujatost jídlem (otázky 1–6)
- ztráta kontroly (otázky 7–12)
- pozitivní očekávání (otázky 13–17)
- emoční bažení (otázky 18–21)
Odpovědi na jednotlivé otázky jsou zaznamenávány na Likertově šestibodové škále (1 bod – nikdy, netýká se mě to; 2 body – zřídkakdy; 3 body – někdy; 4 body – často; 5 bodů – téměř vždycky; 6 bodů – vždycky), kde vyšší hodnota vyjadřuje vyšší míru bažení po jídle. Hodnotí se celkové skóre dosažených bodů i jednotlivé subškály dotazníku. Minimální hrubé skóre je 21 bodů, maximální je 126 bodů.
Charakteristika antropometrických měření
Měření hodnot tělesné hmotnosti a výšky proběhlo pomocí elektronické lékařské váhy s výškoměrem Tanita WB-3000 v kinantropometrické laboratoři Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého za standardních podmínek. BMI byl vypočítán pomocí vzorce: BMI = hmotnost (kg)/výška (m2). Toto měření probandi podstoupili pouze na začátku experimentu.
Metodika statistického zpracování dat
Pro každý sledovaný parametr byly vypočítány základní statistické veličiny (aritmetický průměr, směrodatná odchylka a medián).
Ověření stability české verze dotazníku G-FCQ-T v čase bylo hodnoceno Spearmanovou korelací výsledků test-retest. Jako akceptovatelné minimum jsme stanovili hodnotu r = 0,70.
Vnitřní konzistence hrubého skóre i jednotlivých subškál byla zjištěna pomocí Cronbachova koeficientu vnitřní konzistence, jako akceptovatelné minimum jsme stanovili hodnotu α = 0,80. Koeficient alfa nabývá hodnot 0 až 1 (respektive se k jedničce pouze limitně blíží). Krajní hodnota 0 znamená, že jednotlivé položky (subškály) jsou vzájemně absolutně nekorelované, naopak krajní hodnota 1 znamená, že jednotlivé položky jsou absolutně korelované. V praxi již obvykle hodnoty α kolem 0,80 (či samozřejmě vyšší) naznačují, že všechny položky vykazují vysoký stupeň shody v tom smyslu, že jsou analogickými mírami téhož společného.
Hladinu významnosti α jsme stanovili na úrovni 0,05. Ke statistickému zpracování výsledků byl použitý počítačový program firmy StatSoft CR s r.o. STATISTICA (softwarový systém pro analýzu dat), verze 12.0.
VÝSLEDKY
Z výsledků uvedených v tabulce 1 je patrné, že dotazník je stabilní v čase. Retestová reliabilita byla u hrubého skóre i ve čtyřech jeho subškálách vyšší než 0,7. Korelace dosažených bodů v celkovém hrubém skóre dotazníku i jeho jednotlivých faktorech prvního a druhého sběru byla statisticky významná (p < 0,001). Analýza dat tedy prokázala, že výsledky intenzity bažení po jídle hodnocené dotazníkem G-FCQ-T vykazují dobrou míru reliability, jsou tedy stabilní v čase.
Dalším úkolem, na který jsme se zaměřili, bylo zhodnocení dosažení průměrných hodnot intenzity cravingu – získaného hrubého skóre a jednotlivých subškál. Současně byla testována vnitřní konzistence dat pro jednotlivé škály a pro dotazník jako celek (tab. 2).
Rozsah bodů, které je možné v dotazníku dosáhnout je 21–126 bodů. V našem výzkumném souboru se tyto hodnoty pohybovaly v rozmezí 22–116 bodů. Průměrná hodnota hrubého skóre byla 57,04 ± 15,62 bodů. Rozložení hodnot dosaženého hrubého skóre téměř odpovídalo normálnímu rozložení dat hodnocených dle Gaussovy křivky (obr. 1). Statistická analýza prokázala, že dotazník má velmi dobrou vnitřní konzistenci, kdy Cronbachovo α = 0,93. Vnitřní konzistence jednotlivých subškál se pohybovala v hodnotách α = 0,82–0,90.
DISKUZE
Průměrné dosažené hodnoty hrubého skóre dotazníku byly u našeho výzkumného souboru srovnatelné s výsledky M. Světláka a M. Černíka (8), jejichž soubor byl rovněž tvořen vysokoškolskými studenty – průměrné hrubé skóre zde bylo uvedeno 54,9 ± 16,5 bodů. Analýza dat prokázala velmi uspokojivou vnitřní konzistenci dotazníku – Cronbachovo α = 0,93, což je v souladu s uvedenou studií Světláka a Černíka (8), kde Cronbachovo α = 0,91 nebo s originální prací I. M. Nijs, I. H. Franken a O. Muris (7), kdy autoři uvádějí hodnoty Cronbachovo α = 0,94 pro hrubé skóre a rozmezí α 0,72–0,87 pro jednotlivé subškály.
Výsledky našeho šetření potvrdily ještě těsnější vztahy mezi testem a re-testem, než jsou uvedeny v hodnocení originální verze dotazníku, kdy I. M. Nijs, I. H. Franken a O. Muris (7) popisují korelaci hodnot r = 0,79 u hrubého skóre a u subškál se korelace pohybovaly v hodnotách r = 0,62–0,78. Je potěšující, že naše výsledky získané srovnáním test-retest téměř 400 studentů vykazovaly těsnější korelaci ve srovnání s testem reliability I. M. Nijs, I. H. Franken a O. Muris (7), jejichž výzkumný soubor pro test-retest tvořilo pouze 50 vysokoškolských studentů. Touto analýzou byla prokázána dobrá reliabilita české verze dotazníku G-FCQ-T.
Hlavním limitem studie je, že nebyl použit náhodný vzorek probandů, ale jednalo se o zdravé vysokoškoláky, jejichž hmotnost byla v drtivé většině normální.
ZÁVĚR
Samotné bažení po jídle není pro život jedince v podstatě nijak nebezpečné, jeho vystupňování je však často spojené s obezitou, záchvatovým přejídáním nebo jinými poruchami příjmu potravy. Měření intenzity bažení po jídle může být využito nejen ve výzkumu, ale i v klinické praxi pro diagnostiku i efektivnější stanovení odpovídající léčby pacienta.
Na základě získaných dat z dotazníkového šetření se ukázalo, že dotazník vykazuje dobrou míru reliability, potvrdila se velmi uspokojivá vnitřní konzistence dotazníku a vysoká stabilita v čase.
Protože zatím neexistují populační normy bažení po jídle, je zatím dotazník v českém prostředí využíván pouze ve výzkumu. Pro využití tohoto validního nástroje i v klinické praxi bude nutné vytvoření populačních norem, na což se chceme v další práci zaměřit.
Střet zájmů: žádný.
ADRESA PRO KORESPONDENCI:
PhDr. Iva Klimešová, Ph.D.
Fakulta tělesné kultury UP
Katedra přírodních věd v kinantropologii
tř. Míru 117, 771 11 Olomouc
e-mail: iva.klimesova@upol.cz
Sources
1. Chao A, Grilo CM, White MA, Sinha R. Food cravings, food intake, and weight status in a community-based sample. Eat Behav 2014; 15: 478–482.
2. Franken IH, Muris P. Individual differences in reward sensitivity are related to food craving and relative body weight in healthy women. Appetite 2005; 45: 198–201.
3. Cepeda-Benito A, Fernandez MC, Moreno S. Relationship of gender and eating disorder symptoms to reported cravings for food: Construct validation of state and trait craving questionnaires in Spanish. Appetite 2003; 40: 47–54.
4. Papežová H. Spektrum poruch příjmu potravy: interdisciplinární přístup. Praha: Grada Publishing 2010.
5. Pelchat ML. Food cravings in young and elderly adults. Appetite 1997; 28: 103–113.
6. Weingarten HP, Elston D. Food cravings in a college population. Appetite 1991; 17: 167–175.
7. Nijs IM, Franken IH, Muris P. The modified Trait and State Food-Cravings Questionnaires: development and validation of a general index of food craving. Appetite 2007; 49: 38–46.
8. Světlák M, Černík M. Bažení po jídle: Dotazník neodolatelné chuti k jídlu. Prakt. Lék. 2010; 90(1): 44–47.
Labels
General practitioner for children and adolescents General practitioner for adultsArticle was published in
General Practitioner
2015 Issue 6
Most read in this issue
- Operace žaludku v současnosti
- Betaglukany – imunomodulační látky v prevenci a podpůrné léčbě
- Komisionální posuzování zdravotního stavu lékařskými posudkovými komisemi
- Pacient s aneuryzmatem břišní aorty – diagnostika, sledování a péče v ambulanci praktického lékaře