Rizika a prevence nežádoucích účinků nesteroidních antiflogistik a kyseliny acetylsalicylové Mezioborové konsenzuální doporučení pro praktické lékaře
Authors:
B. Seifert 1; K. Pavelka 2; Petr Dítě 3; J. Bureš 4; Š. Forejtová 2; A. Hep 3; E. Charvátová 5; V. Jirásek 6; T. Koudelka 7; K. Lukáš 8; J. Štolfa 2; J. Vencovský 2; J. Vojtíšková 1
Authors‘ workplace:
Ústav všeobecného lékařství 1. LF UK, Praha
1; Revmatologický ústav 1. LF UK, Praha
2; Interní a gastroenterologická klinika FN Bohunice, Brno
3; II. interní klinika FN, Hradec Králové
4; Katedra všeobecného lékařství IPVZ, Praha
5; I. interní klinika VFN, Praha
6; Praktický lékař, Žirovnice
7; III. interní klinika VFN, Praha
8
Published in:
Prakt. Lék. 2006; 86(1): 38-42
Category:
Therapy
Overview
Cíl:
Cílem předkládané práce je podpora praktických lékařů v jejich každodenním rozhodování při indikaci nesteroidních antiflogistik (NSA) a kyseliny acetylsalicylové (ASA) u pacientů s různou mírou kardiovaskulárních a gastrointestinálních rizik formou doporučení, které vychází z medicíny založené na důkazech a mezioborového konsenzu.
Metoda:
Třináctičlenný expertní panel se skládal ze zástupců tří odborností: gastroenterologie, revmatologie a všeobecného praktického lékařství. Při tvorbě doporučení byly identifikovány nejvýznamnější důkazy z metaanalýz a kontrolovaných studií. Pro syntézu individuálních názorů byla užita metoda normální skupinové techniky. Bylo posuzováno 34 tezí, připravených praktickými lékaři a odpovídajících klinickým situacím v praxi.
Výsledky:
Z předložených 34 tezí (klinických scénářů) bylo dosaženo shody u 26 z 34 tezí, tj. v 76 %. U pacienta s jedním a více rizikovými faktory gastropatie, jinými než peptický vřed a krvácení do gastrointestinálního traktu (GIT) v anamnéze, jehož stav vyžaduje krátkodobou léčbu NSA, bylo dosaženo shody o indikaci preferenčního NSA nebo profylaxe antisekrečním lékem při užívání neselektivního NSA. U téhož pacienta v případě dlouhodobé léčby bylo souhlasně doporučeno souběžné podávání antisekrečního léku s neselektivním nebo preferenčním NSA.
U pacienta s peptickým vředem nebo krvácením do GIT v anamnéze, jehož stav vyžaduje léčbu NSA (krátkodobou nebo dlouhodobou), je doporučena profylaxe blokátorem protonové pumpy, provázející podání neselektivního, preferenčního nebo selektivního NSA.
Pacient s jedním a více rizikovými faktory gastropatie, užívající ASA v dávce 100 mg a méně v kardiovaskulární nebo nevaskulární prevenci by měl souběžně brát antisekreční lék jako profylaxi. K profylaxi je indikován i pacient souběžně užívající NSA a ASA (nebo warfarin) v přítomnosti alespoň jednoho (dalšího) rizikového faktoru gastropatie.
Závěr:
Ani kombinace podkladů medicíny založené na důkazech a konsenzu v expertním panelu neřeší všechny nejistoty a pochyby. K aplikaci NSA v praxi je třeba přistupovat individuálně a zvažovat celkový rizikový profil pacienta pro NSA, tzn. nejen gastrointestinální, ale i kardiovaskulární a renální.
Klíčová slova:
nesteroidní antiflogistika – kyselina acetylsalicylová – gastropatie – praktický lékař – mezioborový konsenzus.
Labels
General practitioner for children and adolescents General practitioner for adultsArticle was published in
General Practitioner
2006 Issue 1
Most read in this issue
- Elektromagnetická hypersenzitivita
- Jednodenní chirurgie
- Bola príčinou akútneho zlyhania pečene u 64-ročného muža fytoterapia?
- Nádory slinivky břišní I. Potenciální rizikové faktory