'PULMOPATOLOGIE
Authors:
R. Matěj
Published in:
Čes.-slov. Patol., 57, 2021, No. 3, p. 143
Category:
Monitor
... agresivní subtyp SMARCA4 deficientního primárního plicního karcinomu není vzácný a jeho matoucí imunofenotyp TTF-1-/CK7+/HepPar-1+ může působit diagnostické problémy
V lednovém čísle časopisu Akademie amerických patologů (CAP) Archives of Pathology and Laboratory Medicine vyšla velmi zajímavá práce rozšiřující spektrum „módních“ lézí s defektem proteinu SMARCA4. Už v Monitoru 4-2018 bylo referováno o pozorování 20 případů primárního plicního adenokarcinomu s velmi agresivním biologickým chováním, u nichž autoři kolem Abbase Agaimyho z Erlangenu prokázali deficit proteinu SMARCA4 v souvislosti s detekovanými abnormitami genu SMARCA4. Autoři se v této studii zaměřili na 100 případů nemalobuněčného plicního karcinomu a imunohistochemickým vyšetřením protilátkami proti potenciálním fúzním partnerům SMARCA4 BRG1 a BRM identifikovali 4 případy (tedy 4%!) těchto vysoce agresivních karcinomů. Nádory měly různý histopatologický fenotyp, jen u jednoho případu pozorovali charakteristickou morfologii atypických buněk se světlou cytoplazmou s hyalinními kuličkami. U tří dalších morfologie spíše odpovídala velkobuněčnému karcinomu či nemalobuněčnému karcinomu bez bližší diferenciace. Autoři následně použili širokého spektra imunohistochemických metod k typizaci nádorových lézí a jejich srovnání s SMARCA4 deficientním hrudním sarkomem. Imunohistochemický profil všech 4 případů a následné porovnání profilu plicních karcinomů se sarkomovou entitou jsou uvedeny v přehledných tabulkách. Zajímavým pozorováním je fakt, že ze 4 případů plicních karcinomů byl pouze jediný pozitivní v průkazu HepPar-1, přitom touto pozitivitou v původní práci Agaimy a spol. nádorovou lézi vlastně definovali. Nutno poznamenat, že i z našich zkušeností plyne, že HepPar-1 je u těchto nádorů konzistentně pozitivní stejně jako je definuje negativita TTF-1 a výrazná pozitivita CK7. Zajímavá byla naopak pozitivita claudinu 4, která může být dobře využita v odlišení rozsevu SMARCA4 deficientního hrudního sarkomu v plicním parenchymu spolu s imunohistochemickými markery charakteristickými pro sarkom, jako například SOX-2, CD34 či SALL4. Bohužel pro možnost cílené léčby i tato práce potvrdila nepřítomnost EGFR, ALK a ROS-1 aberací.
Kromě toho, že je článek čtivě napsaný a rozšiřuje obecné povědomí o rozrůstající se skupině SMARCA4 deficientních nádorových lézí, je užitečný i pro rutinního histopatologa zabývajícího se plicními nádory. Je totiž nutné mít na zřeteli zejména matoucí nádorový imunoprofil: negativita všech běžně užívaných markerů plicní diferenciace (TTF-1, napsin A i surfaktantový protein) při pozitivitě HepPar-1 a claudinu 4. Nejdůležitější pro běžnou diagnostickou praxi je ale povědomí, že takové nádory existují a měly by být identifikovány, protože jde o agresivně se chovající léze se špatnou prognózou, které navíc nemají v současné době léčebně ovlivnitelné patogenní variace. Což se ale může časem změnit…
Sources
Nambirajan A. et al. SMARCA4/BRG1-Deficient Non-Small Cell Lung Carcinomas: A Case Series and Review of the Literature. Arch Pathol Lab Med 2021; 145(1): 90-98
Labels
Anatomical pathology Forensic medical examiner ToxicologyArticle was published in
Czecho-Slovak Pathology
2021 Issue 3
Most read in this issue
- Doporučení pro testování PD-L1: metodika testování a reportování výsledků Verze_1 (17. 5. 2021)
- Next generation sequencing – a science tool or routine pathology?
- Molecular testing in endometrial carcinoma (Joint recommendation of Czech Oncological Society, Oncogynecological Section of the Czech Gynecological and Obstetrical Society, Society of Radiation Oncology, Biology and Physics, and the Society of Czech Pathologists)
- Methylation pattern in the diagnosis and prognosis of brain cancer