#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Rychlá a efektivní perkutánní litotrypse s využitím „Bernoulliho efektu“


Authors: Tomáš Hradec;  Vladimír Vobořil;  Ondrej Kaplán;  Lucie Vávřová;  Libor Zámečník;  Tomáš Hanuš
Authors‘ workplace: Urologická klinika VFN a 1. LF UK v Praze
Published in: Ces Urol 2021; 25(1): 15-16
Category: Video

Overview

Hradec T, Vobořil V, Kaplán O, Vávřová L, Zámečník L, Hanuš T. Rychlá a efektivní perkutánní litotrypse s využitím „Bernoulliho efektu“.

Volba správné metody léčby v případě litiázy střední velikosti (10–20 mm) není jednoduchá.

Při využití extrakorporální rázové vlny může dojít ke vzniku velkého počtu fragmentů, které mohou obturovat močové cesty. Flexibilní ureterorenoskopie může představovat velmi dlouhý a nepřehledný výkon s rizikem infekčních komplikací. Perkutánní litotrypse (PCNL) je velmi efektivní, ale při využití standardního in strumentária 24–30 CH se však jedná o poměrně invazivní přístup s rizikem krvácení a delší dobou hospitalizace.

Jako výborná metoda léčby litiázy střední velikosti se dle našich zkušeností jeví mini‑PCNL s velikostí přístupového kanálu 16 CH a využití takzvaného „Bernoulliho“ nebo „vacuum cleaner“ efektu k výplachu fragmentů z dutého systému ledviny, bez nutnosti použití dalších nákladných extrakčních nástrojů. Na videu bychom rádi prezentovali naše zkušenosti s mini‑PCNL pomocí instrumentária MIP od společnosti Karl Storz. Výhodou tohoto systému je malý přístupový kanál s minimální krevní ztrátou při výkonu a možnost jednostupňové dilatace, při které nedochází k traumatizaci dutého systému ledviny. Pro fragmentaci litiázy lze s velmi dobrým efektem využít standardního Ho:YAG laseru.

Tuto techniku léčby jsme zatím použili u sedmi pacientů s litiázou průměrné velikosti 12 mm. Celková doba výkonu včetně zavedení ureterálního katétru a přetočení pacienta do pronační polohy byla v průměru 68 minut. Pouze u jednoho pacienta jsme časně po výkonu na CT pozorovali reziduální fragmenty do 2 mm. Ostatní pacienti byli ihned po výkonu bez reziduální litiázy. U žádného z pacientů nedošlo k poklesu hematokritu, který by si vyžádal podání krevní transfuze.

Mini‑PCNL s velikostí přístupového kanálu 16 CH a využitím „Bernoulliho efektu“ pro evakuaci fragmentů z dutého systému se jeví jako velmi bezpečná a efektivní metoda léčby nefrolitiázy střední velikosti.

Klíčová slova:

Perkutánní litotrypse – mini‑PCNL – Bernouliho efekt – léčba konkrementů střední velikosti

Došlo: 30. 11. 2020

Přijato: 8. 1. 2021

Kontaktní adresa:

MUDr. Tomáš Hradec

Urologická klinika VFN a 1. LF UK v Praze

U Nemocnice 2, 128 08 Praha

e‑mail: tomas.hradec@vfn.cz

Střet zájmů: Žádný

Prohlášení o podpoře: Zpracování článku nebylo podpořeno žádnou společností.


Labels
Paediatric urologist Nephrology Urology

Article was published in

Czech Urology

Issue 1

2021 Issue 1

Most read in this issue
Topics Journals
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#