Fraktura penisu – diagnostika a léčba
Authors:
Milan Hora 1; Ivan Trávníček 1; Jiří Kolář 1; Hana Sedláčková 1; Matúš Mlynarčík 1; Jiří Ferda 2
Authors‘ workplace:
Urologická klinika, LF UK a FN Plzeň
1; Klinika zobrazovacích metod, LF UK a FN Plzeň
2
Published in:
Ces Urol 2020; 24(4): 303-304
Category:
From Urological Practice in Pictures
Muž, 56 let, utrpěl při pohlavním styku ve 22 hodin večer frakturu penisu s typickými příznaky (náhlá detumescence, bolest, rozvoj hematomu těla penisu). Kromě toho měl lehkou uretroragii. Byl přijat na urologickou kliniku, ošetřující lékař zavedl močový katétr (Obr. 1), a protože byl pán po večeři, odložil řešení na ráno. Ráno provedeno 3T MRI penisu. MRI je akceptováno jako nejpřesnější vyšetření k lokalizaci a určení rozsahu traumatu (1, 2). Byla prokázána ruptura pravého kavernózního tělesa přecházející ventrálně před spongiózním tělesem až na levé kavernózní těleso. Na spongiózním tělese byla patrná na MRI v jiné rovině kontralaterálně vlasová fisura (Obr. 2a–c). Pán informován o možnostech léčby a výhodách a nevýhodách a ve shodě s ošetřujícími urology se rozhodl pro operační řešení s cílem minimalizovat následky traumatu.
V celkové anestezii veden podélný řez v délce 5cm nad pravou polovinou těla penisu (obr. 3), vypreparována ruptura kavernózního tělesa jdoucí skoro přes celé pravé kavernózní těleso. Spongiózní těleso bylo z pravé strany intaktní. Kavernózní těleso sešito nevstřebatelným monofilamentním polypropylenovým stehem (Premilene® 3–0). Obaly těla penisu uzavřeny polyglactinovým stehem (Vicryl® resp. Vicryl rapid® 2–0). Zaveden močový katétr. Následující den muž dimitován. Močový katétr odstraněn druhý pooperační den.
Případ lze uzavřít s tím, že MRI je užívána jako nejpřesnější diagnostická metoda k určení rozsahu fraktury penisu. Přesná diagnostika tak umožní určit rozsah poranění a naplánovat postup léčby. Cirkumcizi se stažením kůže celého penisu (degloving) lze tak nahradit incizí přímo nad lézí. I přes nedostačená data zůstává operační revize a sutura nejdoporučovanější metodou léčby.
Střet zájmů: Žádný.
Prohlášení o podpoře: Zpracovaní článku nebylo podpořeno žádnou společností.
Došlo: 22. 9. 2020
Přijato: 23. 9. 2020
Kontaktní adresa:
prof. MUDr. Milan Hora, Ph.D.
Urologická klinika LF UK a FN Plzeň
Dr. E. Beneše 13,
305 99 Plzeň
e‑mail: horam@fnplzen.cz
Sources
1. Kitrey ND, Djakovic N, Hallscheidt P, et al. Urological Trauma. EAU guidelines 2020, ISBN 978-94-92671-07-3, https://uroweb.org/guideline/urological‑trauma/#4.
2. Navrátil P, Novák I, Navrátil P st, Hoffmann P, Kříž P. Význam MRI v diagnostice fraktury penisu na kazuistice 16letého chlapce. Ces Urol 2017; 21(3): 251–254.
Labels
Paediatric urologist Nephrology UrologyArticle was published in
Czech Urology
2020 Issue 4
Most read in this issue
- Fraktura penisu – diagnostika a léčba
- Úvod do problematiky urogenitálních píštělí: incidence, etiologie, klasifikace, symptomatologie a diagnostika
- Postradiační hemoragická cystitida – terapeutické možnosti se zaměřením na hyperbarickou oxygenoterapii
- Pravostranná robotická reimplantace močovodu s Boariho lalokovou plastikou