Rukou asistovaná laparoskopická adrenalektomie u objemných tumorů nadledvin
Authors:
Jakub Plachý 1; Jaroslav Všetička 1; Jaromír Frydrych 2; Pavel Srna 3
Authors‘ workplace:
Urologické oddělení, Nemocnice Jablonec nad Nisou, p. o., Jablonec nad Nisou
1; Radiodiagnostické oddělení, Nemocnice Jablonec nad Nisou, p. o., Jablonec nad Nisou
2; Oddělení patologie, Nemocnice Jablonec nad Nisou, p. o., Jablonec nad Nisou
3
Published in:
Ces Urol 2020; 24(2): 96-99
Category:
Review article
Overview
Cílem přehledového článku je představení rukou asistované laparoskopické adrenalektomie (RALA), jako jedné z možných operačních technik odstranění větších tumorů nadledvin, která kombinuje výhody totální laparoskopie a otevřené‑ ho chirurgického přístupu. Jedná se o bezpečný, efektivní, minimálně invazivní výkon snižující počet konverzí v otevřenou operaci. Mimo zásad předcházejících operační výkon je zmíněn především vlastní operační postup.
Klíčová slova:
Adrenalektomie – ručně asistovaná – rozměrné nádory
ÚVOD
Rukou asistovaná laparoskopická operativa je rozšířená v několika chirurgických oborech, nejen v urologii. Kromě všeobecně známých výhod laparoskopie, kterými jsou lepší kosmetický efekt, minimální bolestivost s nižší spotřebou analgetik, kratší doba hospitalizace s časným návratem do normálního života, má i své další výhody (1). Umožňuje jednodušší manipulaci s objemnými tumory, dále je zachováno taktilní čití zajišťující bezpečnou disekci i koagulaci, poskytuje také lepší kontrolu větších cév (například přímý přístup na adrenální žílu u operací feochromocytomu nadledviny) a redukuje nutnost konverze v otevřenou operaci. Rukou asistovaná laparoskopie tedy představuje výhody standardní laparoskopie, avšak s využitím lidské ruky pro retrakci, trakci v operační ráně, bez nutnosti použití dalších portů či retraktorů (2).
První zmínka o této technice v literatuře pochází z roku 1994, kdy bylo popsáno provedení radikální nefrektomie s intraabdominální manipulací (3). První rukou asistovaná laparoskopická adrenalektomie byla publikována I. C. Bennettem a M. Rayem v roce 2002 (1), tedy deset let od popsání první čistě laparoskopické adrenalektomie v roce 1992 u pacientky s Cushingovým syndromem a adrenální masou (4).
V tomto sdělení demonstrujeme RALA jako bezpečnou alternativu k laparoskopické adrenalektomii (LA) pro větší tumory nadledvin s kratšími operačními časy a dobře kontrolovatelnými minimálními krevními ztrátami při provádění výkonu zkušeným operatérem.
ANATOMIE
Znalost anatomie a zejména topografické anatomie je naprosto nezbytná i v urologii. Nadledviny (latinsky glandulae suprarenales) jsou uloženy v retroperitoneálním prostoru, kde nasedají na horní póly ledvin v úrovni 11. hrudního obratle a jsou umístěny v jejich tukovém pouzdru. Ventrálně na pravou nadledvinu naléhají játra, na levou pankreas a žaludek. Dorzálně naléhají na bránici a mediálně je pravá nadledvina obrácena k vena cava inferior, levá k aortě. Důležitá je i znalost cévního zásobení. Do nadledviny zpravidla vstupují tři tepny: arteria suprarenalis superior, která je větví arteria phrenica inferior, arteria suprarenalis media odstupující z břišní aorty a arteria suprarenalis inferior z arteria renalis. Z hilu vystupuje vena centralis pokračující jako vena suprarenalis – ta jde vpravo přímo do vena cava inferior, vlevo ústí do vena renalis sinistra (5).
INDIKACE A KONTRAINDIKACE
K chirurgickému výkonu jsou indikovány hor‑ monálně aktivní nádory a také afunkční tumory o velikosti nad 3–5 cm. V případě menšího rozměru se pomocí zobrazovacích metod provádějí kontroly v pravidelných intervalech a při progresi růstu je doporučena adrenalektomie, výjimečně parciální adrenalektomie u solitární nadledviny. Velikost expanze nerozhoduje při podezření na metastatický proces v nadledvině (1, 6). Do nadledvin nejčastěji metastazují primární nádory plic, prsů, melanom, karcinomy gastrointestinálního traktu, pankreatu, ledviny a další (6). Dle několika autorů je horní hranicí pro čistě laparoskopický výkon velikost nádorové léze 6 cm (7).
Kontraindikací adrenalektomie je neprovedené endokrinologické vyšetření před samotným zákrokem a při využití laparoskopického instrumentária jsou to obecné kontraindikace laparoskopických operací. Do absolutních kontraindikací spadá akutní peritonitida nebo střevní perforace, sepse, hypovolemický šok, infekce břišní stěny, nekorigovaná koagulopatie a rozsáhlé abdominální adheze u transperitoneálního přístupu. Relativní kontraindikace pak zahrnují obezitu, těžké plicní či srdeční onemocnění, ascites, aneuryzma břišní aorty i větší umbilikální hernii (8).
PŘEDOPERAČNÍ VYŠETŘENÍ A PŘÍPRAVA
V diagnostice útvarů nadledvin se standardně užívají zobrazovací metody výpočetní tomografie (eventuálně hybridní zobrazení spolu s pozi‑ tronovou emisní tomografií) a event. magnetická rezonance, které zároveň podávají informace o velikosti tumoru a jeho vztahu k okolním orgánům. Jak bylo uvedeno, každá expanze musí být řádně vyšetřena endokrinologem.
Kromě obvyklé předoperační přípravy je například u pacientů s feochromocytomem potřebná příprava alfa‑blokátory a doplnění objemu tekutin k zamezení významného poklesu krevního tlaku po odstranění nadledviny produkující katecholaminy (1).
OPERAČNÍ POSTUP
Přestože jsou nadledviny retroperitoneálním orgánem, je výhodnější je operovat transperitoneálně. Nicméně i retroperitoneální přístup je možný. Ten je mnohdy volen u pacientů po předchozích břišních operacích s intraabdominálními adhezemi či u nemocných na peritoneální dialýze.
U transperitoneálního přístupu pacient leží na podloženém boku v antitrendelenburgově poloze břichem směrem k operatérovi. Po přípravě operačního pole je vedena paraumbilikální incize v přední stěně břišní, jenž je později využita i pro extrakci tumoru. Rukou asistovaná laparoskopická adrenalektomie užívá principy standardní transperitoneální laparoskopické techniky. Po zavedení jedné ruky operatéra do operační rány je založen první trokar pro vytvoření kapnoperitonea a 30° optiku, se kterou pracuje asistent. Následně je založen druhý trokar pro vložení laparoskopického instrumentária ovládaného druhou rukou operatéra. Rozestavení portů pro levou i pravou stranu, které na našem pracovišti preferujeme, je zobrazeno na obrázku (obr. 1). Toto uspořádání umožňuje snadný přístup k nadledvině, zatímco je zachována mobilita zápěstí ruky a brání se tak kolizi s laparoskopickým instrumentáriem (9). Lidská ruka, jako nejuniverzálnější nástroj, je využita k retrakci, obnažení, preparaci a stavění krvácení. Ruka rovněž může asistovat i při intrakorporálním uzlení a šití. Mimoto je zachováno taktilní čití, díky kterému je operatér schopen palpovat cévy a sousední orgány. Tím se minimalizuje šance poranění vitálních struktur, zejména během obtížných laparoskopických disekcích (2). Dr. R. V. Clayman jednou pronesl: „Jedna ruka má hodnotu tisíce trokarů“ (10). Během operace se v první řadě snažíme najít rovinu mezi vena cava inferior respektive aortou a nadledvinou. Přitom koagulujeme nebo klipujeme drobné spojky do nadledviny. Vpravo je třeba dávat pozor na frenickou arterii a žílu. Vlevo hledáme rovinu, kde můžeme oddělit nadledvinu od sleziny a kaudy pankreatu. Po naložení klipů na adrenální žílu separujeme nadledvinu od renálního hilu, preparát vsuneme do sáčku, extrahujeme incizí pro operační rukáv a materiál odesíláme k histologickému vyšetření. Vždy kontrolujeme případné krvácení při nízkém intraabominálním tlaku a po vložení drénu uzavíráme ránu po anatomických vrstvách (1).
VLASTNÍ VÝSLEDKY
Za poslední čtyři roky bylo na našem pracovišti operováno celkem osm pacientů s velikostí tumoru nad 6 cm. Průměrný operační čas byl do 45 min s krevními ztrátami průměrně do 50 ml. Histologicky benigní onemocnění bylo popsáno v pěti případech, ve třech případech byla prokázána maligní metastáza (obr. 2). Vždy se jednalo o metastázu renálního karcinomu.
ZÁVĚR
I přes velmi malý soubor se jeví tento přístup jako bezpečný, efektivní a šetrný pro pacienta. Rukou asis‑ tovaná laparoskopická adrenalektomie kombinuje výhody laparoskopie a otevřené chirurgie. Jediným hlavním rozdílem mezi rukou asistovanou a standardní LA je provedení incize pro extrakci již na začátku operace místo ke konci. Ačkoliv se snažíme o co možná nejkratší incizi, incize pro ruku bývá zpravidla delší. Kromě toho může tato operační technika představovat kratší výukovou dobu pro začínajícího lékaře. Domníváme se, že pro dobře kontrolovatelné krevní ztráty a krátký operační čas má své místo v urologické operativě.
Hlavní stanovisko práce: Použití rukou asistova‑ né laparoskopické adrenalektomie je alternativa minimálně invazivního chirurgického přístupu k nadledvině.
Major statement: The use of hand‑assisted laparoscopic adrenalectomy is an alternative minimal invasive surgical approach to the adre‑ nal gland.
Střet zájmů: Žádný.
Prohlášení o podpoře: Autor prohlašuje, že zpracování tohoto článku nebylo podpořeno žádnou společností.
Došlo: 4. 12. 2019
Přijato: 20. 1. 2020
Kontaktní adresa:
MUDr. Jakub Plachý
Urologické oddělení
Nemocnice Jablonec nad Nisou, p. o.
Nemocniční 4446/15,
466 01 Jablonec nad Nisou
e‑mail: jakub.plachy@nemjbc.cz
Sources
1. Zvara V, Horňák M, Breza J, et al. Urologické operace. 1. české vydání, Martin, Vydavatelství Osveta 2010; 267.
2. Buxton J, Vun SH, Dellen DV, Wadsworth R, Augustine T. Laparoscopic hand‑assisted adrenalectomy for tumours larger than 5 cm. Clinical Endocrinology 2019; 90: 74–78.
3. Tierney JP, Oliver SR, Kusminsky RE, Tiley EH, Boland JP. Laparoscopic radical nephrec‑tomy with intra‑abdominal manipulation. Minimally Invasive Therapy 1994; 3(6): 303–305.
4. Gagner M, Lacroix A, Bolté E. Laparoscopic adrenalectomy in Cushing’s syndrome and phe‑ochromocytoma. The New England Journal of Medicine 1992; 327: 1033.
5. Čihák R, Grim M. Anatomie 2. Druhé, upravené a doplněné vydání, Grada Publishing, a. s. 2002; 418.
6. Cingam SR, Karanchi H. Cancer, Adrenal Metastatis. StatPearls Publishing, 2019.
7. Abraham GP, Siddaiah AT, Das K. Laparoscopic extirpation of giant adrenal ganglioneuroma. Journal of Minimal Access Surgery 2014; 10: 45–47.
8. Všetička J. Současné možnosti laparoskopie v urologii. Urolog. praxi 2004; 3: 105–107.
9. Stifelman MD, Sosa RE, Shichman SJ. Hand‑assisted laparoscopy in urology. Rev. Urol. 2001; 3: 63–71.
10. Rosette J, Gill I. Laparoscopic Urologic Surgery in Malignancies. Berlin, Springer 2005; 39.
Labels
Paediatric urologist Nephrology UrologyArticle was published in
Czech Urology
2020 Issue 2
Most read in this issue
- Biopsie nádorů ledvin – indikace, provedení, výsledky
- Vyšetření cirkulujících nádorových buněk u karcinomu ledviny
- Objemný cystický lymfangiom levé nadledviny – diferenciálně diagnostický omyl
- Náš přístup k diagnostice a léčbě nehmatného varlete