Jarní edukační urologické sympózium, 12.–13. 4. 2019, Karlovy Vary
Authors:
Peter Beniač
Authors‘ workplace:
Urologická klinika FN Plzeň
Published in:
Ces Urol 2019; 23(2): 162-167
Category:
Information
Vážené kolegyně, vážený kolegové,
dostalo se mi pocty připravit zprávu o dalším ročníku Jarního edukačního urologického sympózia (JEUS), čehož si velice vážím. Letos se jednalo již o čtvrtý JEUS.
Výborné, up‑to‑date informace, excelentní přednášky – i to byly výrazy, kterými účastníci popisovali letošní ročník Jarního edukačního urologického sympózia (JEUS), který se konal v Karlových Varech v Grandhotelu Ambassador. Setkání se zúčastnilo 150 účastníků, z toho 50 rezidentů. O účast na sympóziu mělo zájem více lékařů, než byla možná kapacita určená pro tuto vzdělávací akci. Nepřítomní mohli novinky ze sympózia opět sledovat takříkajíc on‑line prostřednictvím Twitteru pomocí hashtag #JEUS19. Pomocí tohoto hashtag si je možné momenty z JEUS19 kdykoliv připomenout.
JEUS19 se skládal ze čtyř bloků: Funkční urologie, Technologie v urologii, Operační urologie, Témata z ambulantní urologické praxe.
Paralelně s přednáškovým programem probíhali perfektně zařízené Hands‑on‑trainingy: Fúzní biopsie prostaty s navigačním systémem s přístrojem Canon, Biopsie prostaty s využitím prediktivních oblastí a fúzní biopsie dle magnetické rezonance s přístrojem BK Medical a Flexibilní ureteroskopie (kde si mimo jiné mohli účastníci vyzkoušet endoskopii na prasečím modelu) a cystolitotrypse s drtícím přístrojem ShockPuls®.
Sympózium zahájil profesor Hanuš svým vynikajícím příspěvkem, který osvěžil celkovou atmosféru, setkal se se souhlasem od všech urologů, za což sklidil obecný aplaus. Blok Funkční a rekonstrukční urologie zahájil doc. Krhut s přehledovou přednáškou na klinicky zajímavé a důležité téma Cvičení svalů pánevního dna v indikaci inkontinence u žen i mužů. Termín rehabilitace pánevního dna není již doporučován.
Pokračoval prim. dr. Krhovský s přednáškou, ve které byla přednesena jasně, stručně a srozumitelně složitá problematika fyziologie, patofyziologie a klasifikace prolapsu pánevního dna. Ze sdělení jasně vyplynulo, že v případě indikace operace je doporučeno použití síťky (mesh).
Doc. Zachoval připomněl ve své přednášce o dysfunkci dolních cest močových u nemocných s diabetem celosvětový význam a závažnost pandemie diabetu a jeho dopad na funkci dolních močových cest. Byl kladen důraz na prevenci a správnou kompenzaci diabetu jako podmínky sine qua non pro zdárnou léčbu.
Dr. Míka představil problematiku striktur uretry v jeho přednášce pojednávající o etiologii, diagnostice a obecném léčebném algoritmu. Přehledně byly představeny možnosti léčby, které byly dokumentovány na příkladech z klinické praxe. Při diagnostice se doporučuje, aby uretrografii prováděl přímo operatér.
Doc. Kočvara pohovořil na téma uretroplastiky. Přednáška přinesla přehledné rozdělení striktur močové trubice a jejich léčby od vedoucí osobnosti oboru.
Druhý blok s názvem Technologie v urologii zahájil rezident dr. Prouza a pojednal o šicích materiálech a klipech v urologické operativě v přednášce s mnoha praktickými radami doplněnou o interaktivní kazuistiky. Poskytl tak vědecký základ při rozhodování se pro konkrétní typ materiálu.
As. Petřík se věnoval využití laserů v urologii. Přinesl vhled do této problematiky, kde vysvětlil principy fungování a základní efekty laserového záření na biologické tkáně. Z přednášky vyplynulo nezastupitelné místo zejména Ho:YAG laseru v urologické operativě.
Rezident dr. Vojtěch Novák představil přehled elektrochirurgických a pečetících nástrojů používaných v běžné praxi, ozřejmil fyzikální principy, jejichž pochopení je zásadní pro zlepšení práce s těmito nástroji, jako i přemítl zajímavá videa demonstrující některé specifické situace (například zvládnutí krvácení z velké cévy laparoskopicky).
Rezident dr. Končický prezentoval přednášku o historii, dnešní podobě a budoucnosti stentů, které jsou nedílnou součástí urologického armamentária. Představil i možné alternativy např. extraanatomické stenty a specifické modifikace jako např. osvětlené stenty.
Na závěr prvního dne akce byly v průběhu večeře v neformálním prostředí živě diskutovány předchozí přednášky a nové poznatky. V úvodu diskuzního večera byla profesorem Hanušem slavnostně představena publikace Historie urologických pracovišť v České republice.
Druhý den ráno byl zahájen blok s tématem Operační urologie.
Doc. Jarolím, další dlouholetá vedoucí osobnost české urologie, v přednášce „Na co nesmíme zapomínat u urologických operací“ mimo jiné uvedl to, že základem úspěšné operace je dokonalá znalost anatomie. V přednášce pohovořil o zajímavých momentech historie chirurgie a nabídl praktické rady a doporučení pro operatéry (např. při kašlání neodvracet hlavu od rány, protože vykašlávaný vzduch by směroval po straně masky přímo do rány).
Závěrem jeho přednášky poblahopřáli profesor Hora a profesor Babjuk panu docentovi k jeho životnímu jubileu.
V následující přednášce na téma „Transuretrální resekce tumoru močového měchýře: Tipy a triky” profesor Babjuk zdůraznil význam dokonale provedené resekce pro následné histopatologické zpracování vzorku, připomněl výhody a nevýhody fragmentované (piecemeal) resekce a resekce en‑blok. Největší výhodou en‑blok resekce je vysoký záchyt svaloviny detruzoru ve vzorku, zachovalý vzorek, který pomáhá patologovi lépe se zorientovat a en‑blok resekce umožňuje mít mnohem větší kontrolu po celou dobu operace.
Dr. Šturcová‑Kaliská byla zastoupená doktorkou Havlovou při přednášce o ERASu kde byl zdůrazněn význam aplikace ERAS protokolu do praxe (např. provádí se časná mobilizace a realimentace, pro zmírnění ileu nemocní žvýkají žvýkačky, preferuje se nepoužívat drény). FN Motol má za 18 měsíců využívání těchto postupů ty nejlepší výsledky.
Operační řešení varikokély – prim. Zámečník upozornil na různé postupy léčby varikokély. Bylo připomenuto, že nejefektivnější metodou léčby varikokély je v dnešní době mikrochirurgická inguinální anebo subinguinální varikokelektomie. Laparoskopická technika je hodnocena jako málo efektivní a velice invazivní postup léčby tohoto stavu.
Invazivní diagnostika uzlinového postižení u karcinomu penisu ≥ pT1G2 cN0 bylo téma, které prezentoval profesor Hora. Excelentní přednáška, při které se všichni dozvěděli zásady a doporučení, jak postupovat při této poměrně vzácné situaci. Na videu mohli diváci sledovat laparo‑endoskopickou inguinální lymfadenektomii s použitím indocyaninové zeleně, která umožňuje značení sentinelové uzliny touto fluorescenční barvou jako v současnosti nejsofistikovanější inovativní metodou diagnostiky a léčby.
Po krátké přestávce následoval poslední blok s tématy z ambulantní praxe.
Dr. Pichlíková ve svém tématu o uroinfekcích v graviditě a laktaci přinesla praktický a velice přehledný pohled na možnosti antibiotické léčby v graviditě a také byl zdůrazněn význam léčby asymptomatické bakteriurie (ABU) v těhotenství jako prevence možné pyelonefritidy. Pro p. o. léčbu ABU v graviditě jsou vhodné fosfomycin, amoxicilin, amoxicillin/klavulanát a cefuroxim.
Papilomaviry a jejich význam v urologické ambulanci přednesla dr. Matoušková. Byl připomenut význam HPV vakcíny v prevenci vážných následků infekce high‑risk genotypy, přičemž diskuze otevřela otázku o její efektivitě. V diskuzi od plzeňských kolegů zaznělo, že je možné, že vlivem očkování dochází k rekolonizaci prázdné niky jinými genotypy, než jsou genotypy spektra vakcíny.
Dr. Sedláčková popsala nové postupy v diagnostickém algoritmu diagnostiky karcinomu prostaty a současný standard využívaný na Urologické klinice v Plzni tzn. všichni nemocní s PSA > 4 anebo PSA 2,5–4 a PHI > 40 absolvují 3 T MRI prostaty a v případě pozitivního nálezu je provedena softwarová fuzní + systematická biopsie. U operabilních nemocných s PSA > 20 a PHI > 100 je ještě před biopsií indikováno PET/MRI s 68Ga‑PSMA.
Dr. Pitra přednesl téma cytologie moči z pohledu urologa, ve výborné přednášce podal praktické rady, kterými se možno řídit pro usnadnění hodnocení materiálu patologem tzn. zajistit dostatečný objem vzorku, správně jej fixovat, odeslat co nejdříve na vyšetření a v případě, že není možné vzorek odeslat hned, skladovat jej při teplotě cca 5 °C.
Kdy je indikováno urodynamické vyšetření, bylo tématem přednášky dr. Havlové. Šlo o pěknou a interaktivní přednášku s kazuistikami, které demonstrovaly význam diferenciálně diagnostické rozvahy u nemocných s příznaky dolních cest močových.
Dr. Čechová pohovořila na téma erektilní dysfunkce a s důrazem na etiologii, patogenezi, komorbidity a význam spolupráce se všeobecným praktickým lékařem a možnosti léčby zejména v ambulantní sféře. Přednesla farmakodynamickou a farmakokinetickou rozvahu, event. alternativy PDE5I, jako jsou topická a intrakavernózní aplikace prostaglandinů a využití vakuové pumpy.
Sympozium v závěrečné řeči ukončil profesor Hora, poděkoval jak aktivním, tak pasivním účastníkům, organizátorům a sponzorům, kteří tuto akci financovali a umožnili tak uskutečnění tohoto sympózia, i manažerkám paní Mgr. Črepové a paní Mgr. Bartlové za jejich expertní organizační dovednosti, které každodenně prokazují při zvládání své práce.
JEUS19 poskytl velký prostor pro další jak profesionální, tak osobní růst a i možnost zdokonalit své sociální dovednosti při setkání s kolegyněmi a kolegy z jiných pracovišť, výborné přednášky prezentované jednak vedoucími osobnostmi v oboru, jednak rezidenty, jasně a srozumitelně poskytly přehled různými problematikami pokrývající celé spektrum urologie a Hands‑on‑trainingy, které probíhaly paralelně s přednáškami, byly výborným oživením celé akce, kde si každý mohl vyzkoušet endoskopické nástroje na zvířecím modelu anebo biopsii prostaty MR/TRUS fúzi na fantomu a zdokonalit tak svoje praktické dovednosti pod vedením zkušených lektorů. Celé setkání probíhalo v příjemné a přátelské atmosféře v důstojném prostředí.
V Praze, 3. května 2019
Kontaktní adresa:
MUDr. Peter Beniač
Urologická klinika FN Plzeň
Edvarda Beneše 13, 305 99
Plzeň e-mail: beniacp@fnplzen.cz
Foto: Petr Vaněk
Střet zájmů: Žádný.
Prohlášení o podpoře: Autor prohlašuje, že zpracování článku nebylo podpořeno farmaceutickou firmou.
Labels
Paediatric urologist Nephrology UrologyArticle was published in
Czech Urology
2019 Issue 2
Most read in this issue
- Cystické léze ledvin: zkušenosti jednoho urologického centra
- Melanom ženské uretry
- Současné trendy při rekonstrukci striktur penilní uretry
- Miliární BCG–pneumonitida: vzácná komplikace intravezikální terapie BCG