Editorial
Published in:
Čes-slov Pediat 2024; 79 (3): 127.
Category:
Editorial
Vážení členové České pediatrické společnosti
a všichni ostatní pediatři,
dovolte, abychom na tomto místě komentovali aktuální dění v pediatrii a vysvětlili kroky, které výbor ČPS podniká ve prospěch pediatrů i našich dětských pacientů.
Odborná a profesní organizace praktických dětských lékařů (PLDD) v minulých týdnech na Ministerstvu zdravotnictví (MZ) prosadily další změnu vzdělávacího programu (VP) v pediatrii. Variabilní složka specializační části VP se prodlužuje na 24 měsíců, což znamená, že zájemce o působení v primární péči může strávit celé vzdělávání po kmeni v ordinaci PLDD. Možná je to z pohledu vedoucích představitelů PLDD žádoucí, nicméně výbor ČPS se proti těmto návrhům opakovaně rezolutně postavil, protože v nich vidí riziko snížení kvality vzdělávání. S nejzávažnějšími medicínskými případy se školenec setká právě na lůžkových odděleních a získává tím zkušenost na celý profesní život. I přes negativní stanovisko výboru ČPS, sekce mladých pediatrů, akreditační komise i vzdělávací rady MZ tuto změnu ministerstvo schválilo. Není jasné, jak se bude řešit otázka praktických dovedností, které musí školenec k atestaci během specializační části získat. Pobyt v ambulanci PLDD to neumožňuje. Je pravděpodobné, že ze strany představitelů PLDD se jedná o dočasný mezikrok a že bude nadále pokračovat snaha o opětovné rozdělení oboru a vytvoření samostatné atestace PLDD. Nasvědčuje tomu i naše „historická zkušenost“, kdy řada dohod mezi našimi společnostmi byla rychle zapomenuta a průběžně pokračovala zákulisní jednání zástupců PLDD na MZ s cílem samostatnou atestaci prosadit.
Naopak dobrou zprávou je, že se při nedávném zasedání akreditační komise podařilo přidělit školitelům všech 70 rezidenčních míst, která má pediatrie letos k dispozici. Nyní je klíčové přidělená místa rychle obsadit, a pokud se to nepodaří, rychle dát informaci zpět na MZ, aby mohlo být místo přiděleno dalším zájemcům. Počet rezidenčních míst pro pediatrii meziročně klesá a podmínky jsou přísnější než dříve, proto je klíčové vyvinout maximální úsilí k jejich obsazení.
Druhým žhavým tématem jsou lékařské pohotovostní služby (LPS). Jistě jste v médiích zaznamenali oprávněné stížnosti některých primářů dětských oddělení, kteří mají problém LPS v daném regionu obsadit. Bohužel krajský úřad, který je za zajištění LPS zodpovědný, často přenáší tuto povinnost na vedení příslušné nemocnice a ta na primáře regionálního dětského oddělení. Neexistuje ale zákonný důvod, aby za LPS zodpovídali právě primáři. Ti mají zajišťovat provoz lůžkového oddělení. Problematika LPS se svým charakterem blíží problematice primární péče a řada pacientů, kteří na LPS přicházejí, může být bez problémů ošetřena u svého PLDD. Navíc lůžková dětská oddělení budou čím dál tím více trpět nedostatkem úvazků z důvodu nutnosti dodržování zákoníku práce. Odliv části úvazků na zajištění LPS ohrozí ústavní pohotovostní služby u lůžka. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že bez účasti PLDD nelze LPS provozovat. Výbor ČPS nesdílí názor, že by nejlepším možným řešením v současné době bylo zavedení zákonné povinnosti lékařům primární péče sloužit na LPS, nicméně zvýšení dobrovolné účasti zejména mladých kolegů v rizikových regionech je zcela zásadní. V tomto kontextu je zarážející nezájem představitelů PLDD se na péči o své klienty v mimopracovní době podílet. Očekáváme, že MZ přijme novou koncepci pediatrické LPS, která bude obsahovat snížení jejich počtu, což umožní posílit personální zajištění spolu s omezením nadužívání LPS ze strany pacientů. Zavedení citelných regulačních poplatků je z tohoto pohledu nutný krok. Současný návrh MZ, kdy LPS mají být součástí urgentních příjmů, tuto situaci neřeší, neboť pediatrické urgentní příjmy v ČR prakticky neexistují. Do budoucna by k řešení situace mohlo přispět přenesení povinnosti zajistit LPS na zdravotní pojišťovny.
Posledním žhavým tématem je koncepce sítě dětských lůžkových zařízení v ČR. Plánuje se reforma lůžkové péče, která se dotkne některých dětských oddělení. Nyní je zřejmé, mimo jiné i z důvodu nutnosti dodržovat zákoník práce, že v některých nemocnicích nebude možné zajistit noční služby na oddělení. Pojišťovny přicházejí s možností transformace některých menších dětských oddělení, kde by místo 24hodinové lůžkové péče bylo možné při nižším počtu zdravotnických úvazků zajistit 12hodinový stacionář, případně v kombinaci s LPS a/nebo ordinací (či více ordinacemi) PLDD. Tato varianta zachová významnou část pediatrické péče v daném regionu a zároveň ušetří pracovní úvazky, kterých je ve všech segmentech pediatrie nedostatek.
V pediatrii prožíváme turbulentní období. Výbor ČPS se snaží postupovat racionálně, s maximální mírou zodpovědnosti za své členy i za nemocné děti s cílem zachovat kvalitní a efektivní síť pediatrických pracovišť provozovanou vzdělanými profesionály. Podmínkou pro splnění tohoto cíle je udržení spolupráce, vzájemného respektu, kolegiality mezi primární a lůžkovou péčí, a nikoliv prosazování partikulárních zájmů vedoucích nakonec k rozpadu celého oboru. Vnímejme současnou dobu jako šanci ke zlepšení do budoucna, mějme stále na paměti naše společné dětské pacienty.
Inspirativní čtení Vám přeje
Jiří Bronský
jménem výboru České pediatrické společnosti
Labels
Neonatology Paediatrics General practitioner for children and adolescentsArticle was published in
Czech-Slovak Pediatrics
2024 Issue 3
Most read in this issue
- Eating disorders in childhood and adolescence
- Zemřel MUDr. Pavel Frühauf, CSc.
- Vitamin B12 deficiency – another challenge to expand newborn laboratory screening?
- The expansion of national newborn screening marks an advancement in diagnosing patients with severe inborn errors of immunity