Příprava dítěte před vyšetřením magnetickou rezonancí
Authors:
Jurášek Bruno 1; Bartoníčková Marie 2
Authors‘ workplace:
Klinika zobrazovacích metod, 2. lékařská fakulta Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole, Praha
1; magisterský studijní program Všeobecné lékařství, 2. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, 6. ročník
2
Published in:
Čes-slov Pediat 2023; 78 (2): 89-90.
Category:
doi:
https://doi.org/10.55095/CSPediatrie2023/012
Overview
Kvalitu výsledků vyšetření zobrazovacími metodami neovlivňují jen technologie, ale také lidský faktor. Mnohá vyšetření kladou nároky na spolupráci pacienta a jeho motivaci. Ještě více toto platí v pediatrii. S cílem zkvalitnění výstupů vyšetření dětských pacientů magnetickou rezonancí vznikl na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole projekt easyMRI – skupina studentů připravujících pacienty na vyšetření edukací a hrou, provázející dítě celým průběhem snímkování. Výsledkem jsou nejen měřitelně kvalitnější výstupy z vyšetření, ale i klidnější pacienti podstupující vyšetření beze strachu. V mnoha případech je tak možné upustit od vyšetření dítěte v celkové anestezii.
Klíčová slova:
dítě – magnetická rezonance – radiodiagnostika – edukace pacienta
Jako lékaři indikujeme celou řadu vyšetření. Některá jsou rychlá, některá pouze pro trpělivé jedince. Některá jsou pohodová a bezbolestná, jiná jsou pro pacienta velkou zkouškou výdrže a sebezapření. Která vyšetření jsme si ale my na vlastní kůži zažili? Co třeba magnetická rezonance? Ruku na srdce! Kdo z nás se dokáže plně vžít do role pacienta, jejž na ni posíláme?
Pojďme tedy na to. Vypravme se protentokrát na magnetickou rezonanci spolu s naším dětským pacientem. Nejspíš toto vyšetření podstupuje poprvé v životě. Co ho nyní tedy čeká? Velký stroj, který vydává plno rámusu. Stísněný prostor v úzkém tunelu, do něhož, často přímo po hlavě, pacient zajede a nesmí se ani hnout. Přitom už sám od sebe má pacient plnou hlavu starostí s nemocí, která ho na vyšetření Jako lékaři indikujeme celou řadu vyšetření. Některá jsou rychlá, některá pouze pro trpělivé jedince. Některá jsou pohodová a bezbolestná, jiná jsou pro pacienta velkou zkouškou výdrže a sebezapření. Která vyšetření jsme si ale my na vlastní kůži zažili? Co třeba magnetická rezonance? Ruku na srdce! Kdo z nás se dokáže plně vžít do role pacienta, jejž na ni posíláme? Pojďme tedy na to. Vypravme se protentokrát na magnetickou rezonanci spolu s naším dětským pacientem. Nejspíš toto vyšetření podstupuje poprvé v životě. Co ho nyní tedy čeká? Velký stroj, který vydává plno rámusu. Stísněný prostor v úzkém tunelu, do něhož, často přímo po hlavě, pacient zajede a nesmí se ani hnout. Přitom už sám od sebe má pacient plnou hlavu starostí s nemocí, která ho na vyšetření přivedla. Nejspíše ani pořádně nechápe, co se mu děje a proč toto všechno musí podstupovat. Jednotlivých vjemů rozhodně není málo, že? V celém tom kolotoči myšlenek si ani nevzpomene, že si vlastně není jistý, jak se v magnetické rezonanci správně chovat, a zapomene se zeptat lékaře, když má prostor.
Nejen pro tyto situace vznikl na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole projekt easy- MRI. Zobrazovací metody postupují mílovými kroky kupředu a nové sekvence zařazované do vyšetřovacích protokolů magnetické rezonance zdokonalují a zpřesňují možnosti zobrazovací diagnostiky. Přiznejme však stinnou stránku tohoto skvělého pokroku – naše vyšetření se také prodlužují. Někdy natolik, že ani pro motivovaného dospělého pacienta není vůbec jednoduché zvládnout celý sled sekvencí bez hnutí. Abychom zachovali výtěžnost vyšetření a získali kvalitní obrazový materiál bez pohybových artefaktů, aniž bychom pacienta museli vyšetřovat v zatěžující celkové anestezii, vznikl tým složený ze studentů 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Pod názvem easyMRI doprovázejí pacienty podstupující náročné vyšetřovací protokoly v magnetické rezonanci a předem je připravují na průběh vyšetření. Jejich výhodou je, že si pozici pacienta v magnetické rezonanci sami vyzkoušeli, a mají tak náhled do pocitů a obav pacientů. Vědí, jaké to bylo, ležet dlouhou dobu bez hnutí, jaké otázky se jim během vyšetření honily hlavou, a proto je mohou pacientům zodpovědět ještě dříve, než jsou otázky vyřčeny. S pacienty, ať už hospitalizovanými, nebo ambulantními, se scházejí v dostatečném předstihu před vyšetřením, aby měli čas na přátelskou rozmluvu a vysvětlení všeho potřebného. Cílem je také získat si pacientovu důvěru. Pokud se to povede, získává pacient kamaráda, který s ním prožije celé vyšetření od začátku do konce. Stísněný prostor přístroje a vyšetřovací cívky, které pacienta obklopují, navíc studenti z easyMRI mohou šikovně proměnit v hru – ať už na astronauta, potápěče, nebo rytíře.
Jakákoliv dobře míněná a na zkušenostech založená edukace pacienta zklidní, zamezí nepříjemným překvapením po ulehnutí do přístroje a posune nás směrem ke kvalitnímu vyšetření, na kterém bude možné postavit spolehlivou diagnostickou rozvahu, či dokonce operační plánování a zároveň nebude pacienta traumatizovat. Pomoci tomu dokážete i vy! Ač se může zdát, že jsou to drobnosti, pro malého pacienta jde o zásadní aspekty. Například když se u vyšetření s podáním kontrastní látky vyhneme tomuto Obr. 1: Student z týmu easyMRI doprovází dětského pacienta při vyšetření mozku pomocí magnetické rezonance invazivnímu výkonu v prostředí magnetické rezonance a pacient je vybaven žilním vstupem již z ambulance nebo lůžkového oddělení, na němž je hospitalizován. Společně každý svou rukou přiloženou k dílu ukazujeme, že strach na magnet nepatří!
Korespondenční adresa:
MUDr. Bruno Jurášek
Klinika zobrazovacích metod 2. LF UK a FN Motol
V Úvalu 84
150 06 Praha 5
bruno.jurasek@fnmotol.cz
Ces-slov Pediat 2023; 78(2): 89–90
Labels
Neonatology Paediatrics General practitioner for children and adolescentsArticle was published in
Czech-Slovak Pediatrics
2023 Issue 2
Most read in this issue
- Myocarditis and cardiomyopathy
- Preparation of the child for the magnetic resonance examination
- Prenatal diagnosis of ovarian cysts, management and pregnancy outcomes
- Current pharmacotherapy options in pediatric obesity