Sledování dětí s unilaterální multicystickou dysplazií ledviny
:
H. Flögelová 1; O. Šmakal 2; P. Geier 1; K. Michálková 3; P. Koranda 4; R. Juřenčák 1
:
Dětská klinika FN a LF UP, Olomouc
přednosta prof. MUDr. V. Mihál, CSc.
1; Urologická klinika FN a LF UP, Olomouc
přednosta doc. MUDr. F. Záťura
2; Radiologická klinika FN a LF UP, Olomouc
přednosta doc. MUDr. M. Heřman, PhD.
3; Klinika nukleární medicíny FN a LF UP, Olomouc
přednosta doc. MUDr. M. Mysliveček, PhD.
4
:
Čes-slov Pediat 2006; 61 (3): 116-122.
:
Original Papers
Úvod:
V posledních letech se změnil přístup k vyšetřování a terapii dětí s multicystickou dysplazií ledviny. Naším cílem bylo posoudit na základě analýzy vlastního souboru, zda je konzervativní postup bezpečný.
Metody:
Byla provedena retrospektivní analýza souboru 46 dětí hospitalizovaných na naši klinice v letech 1995 až 2003 pro multicystickou dysplazii ledviny. Diagnóza multicystické dysplazie byla stanovena ultrazvukem. U všech dětí byla potvrzena afunkce ledviny (scintigraficky nebo vylučovací urografií). U 42 dětí (91 %) byla provedena mikční cystografie. U všech pacientů byly sledovány ultrazvukové nálezy, výskyt infekcí močových cest, krevní tlak a hodnota sérového kreatininu.
Výsledky:
Anomálie kontralaterální ledviny byly zjištěny u 20 dětí (43 %), a to vezikoureterální reflux st. I–IV u 13 dětí (28 %), obstrukce v pelviureterální junkci u 3 dětí (6,5 %) a primární obstrukční megaureter u 4 dětí (8,5 %). Nefrektomie pro multicystickou dysplazii ledviny byla do roku 1999 provedena u 17 z 26 dětí (65,4 % dětí z této části souboru), po roce 2000 u 5 z 20 dětí (25 % dětí z této části souboru). V celém souboru podstoupilo nefrektomii 22 ze 46 dětí (47,8 %). Mezi konzervativně léčenými pacienty došlo k úplné involuci multicystické ledviny (podle ultrazvukového nálezu) u 33% dětí, u ostatních konzervativně léčených dětí byla sledována částečná involuce multicystické ledviny. Infekce močových cest se vyskytly pouze u dětí s vezikoureterálním refluxem, a to u 5 dětí (10,9 %). Hypertenze byla zaznamenána u 3 dětí (6,5 %). Zvýšená hladina sérového kreatininu byla přítomna u 1 kojence (2,2 %) s hydronefrózou kontralaterální ledviny.
Závěr:
Pro diagnózu multicystické dysplazie ledviny je podstatné ultrazvukové vyšetření. Statická scintigrafie prokáže afunkci multicystické ledviny a zhodnotí stav parenchymu kontralaterální ledviny. Vzhledem k častému výskytu vezikoureterálního refluxu do kontralaterální ledviny je vhodné provedení mikční cystografie. Krevní tlak je třeba dlouhodobě sledovat u dětí konzervativně léčených i operovaných. Konzervativní postup je bezpečný, nefrektomie by měla být indikována individuálně na základě klinických potíží a nepříznivého ultrazvukového nálezu (suspekce na malignizaci tkáně nebo narůstající cystické změny).
Klíčová slova:
cystografie, multicystická dysplazie ledviny, nefrektomie, scintigrafie
Labels
Neonatology Paediatrics General practitioner for children and adolescentsArticle was published in
Czech-Slovak Pediatrics
2006 Issue 3
Most read in this issue
- X-linked Adrenoleukodystrophy in Twenty One Czech Patients
- Differential Diagnostics of Coagulation Disorders at the Child Age
- Alarm Treatment for Monosymptomatic Nocturnal Enuresis
- Follow-up of Children with Unilateral Multicystic Dysplasia of Kidney