Zkušenost s monitorováním mateřského a neonatálního jodového zásobení v České republice
Authors:
O. Hníková 1; F. Delange 2; P. Kračmar 3; H. Vinohradská 4; R. Bílek 5
Authors‘ workplace:
Department of Pediatrics, University of Brussels, Brussels, Belgium
2; Neonatal Screening Center, Prague, Czech Republic
3; Department of Pediatrics, Charles University, rd Medical Faculty, Prague, Czech Republic
3; Neonatal Screening Center, Brno, Czech Republic
4; Institute of Endocrinology, Prague, Czech Republic
5
Published in:
Čes-slov Pediat 2005; 60 (1): 3-6.
Category:
Original Papers
Overview
Česká republika bývala postižena jodovým nedostatkem. Jodidace stolní soli, jako profylaktické opatření, byla zahájena v roce 1947 s použitím jodidu draselného (KI), v dávce 12 parts per million (ppm). V roce 1996 byla dávka zvýšena na 27–42 ppm, současně s programem systematicky nabízené suplementace těhotným ženám denní dávkou 100 μg KI v tabletě. Změna v programu měla za následek úplnou nápravu jodového deficitu u dospělé populace od roku 2000, zjištěnou hladinami jodurií.
Předkládaná studie se zaměřila na nejrizikovější skupiny vzhledem k následkům jodového deficitu, jmenovitě na těhotné ženy a novorozence. Hodnotila vliv programové změny v korekci jodového deficitu na jodurie matek a jejich novorozenců a dále na neonatální TSH, vyšetřované v rámci systematického screeningu kongenitální hypotyreózy. Jodurie byla vyšetřena u 50 párů „matka–novorozenec“ pátý den po porodu ve 3 oblastech ČR v letech 1993–1995 a ve dvou z nich v roce 1997 (před zavedením a po zavedení jodového programu). Neonatální TSH bylo stanoveno u 737 776 novorozenců, screenovaných pro kongenitální hypotyreózu v letech 1996–2003.
Výsledky:
V letech 1993–1995 byl medián jodurií matek (29–72 μgI/l) a novorozenců (28–77 μgI/l) téměř identický a ukazoval na přítomnost mírného až středního jodového deficitu. V obou skupinách došlo k vzestupu mediánů jodurií po zavedení jodového programu (na 58-79 μgI/l), ale hodnoty zůstaly pod 100 μgI/L. Novorozenecký screeningový recall rate u případů suspektních z hypotyreózy klesal postupně z 0,7 % v roce 1966 k <0,1 % v roce 2000, ale frekvence neonatálního TSH nad 5 mIU/L zůstávala nad cut-off point 3 % až do roku 2002, včetně.
Závěr:
Ačkoliv byl v ČR docílen jodový dostatek celkové populace v roce 2000, jodové zásobení těhotných matek a novorozenců by bylo zůstalo bez zvláštních opatření nedostatečné, s možnými následky poruch činnosti štítné žlázy.
Studie dále potvrzuje využití neonatálního tyreoidálního screeningu jako obzvláště citlivého způsobu pro monitorování stupně jodového deficitu a jeho korekce.
Klíčová slova:
jodový deficit, jodurie, těhotenství, neonatální tyreoidální screening
Labels
Neonatology Paediatrics General practitioner for children and adolescentsArticle was published in
Czech-Slovak Pediatrics
2005 Issue 1
Most read in this issue
- Smutný obličej, páteřní malsegmentace, pokročilá defektní kyfoskolióza, mnohočetné ossa suturalia, bazilární imprese – nový syndrom. Zpráva o dvou sestrách
- Analýza UGT 1A1*28 polymorfismu v oblasti TATA-box promotoru genu pro UDP-glukuronyltransferázu u Gilbertova syndromu v dětském věku
- Vaskulární anomálie v dětském věku – nová klasifikace, vývoj a možnosti léčby
- Unikátní sdružený syndrom odlišných tváří, krátké postavy, kyfoskoliózy, kraniosynostózy, hypermobility kloubů a dyslexie