#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Zkušenost s monitorováním mateřského a neonatálního jodového zásobení v České republice


Authors: O. Hníková 1;  F. Delange 2;  P. Kračmar 3;  H. Vinohradská 4;  R. Bílek 5
Authors‘ workplace: Department of Pediatrics, University of Brussels, Brussels, Belgium 2;  Neonatal Screening Center, Prague, Czech Republic 3;  Department of Pediatrics, Charles University, rd Medical Faculty, Prague, Czech Republic 3;  Neonatal Screening Center, Brno, Czech Republic 4;  Institute of Endocrinology, Prague, Czech Republic 5
Published in: Čes-slov Pediat 2005; 60 (1): 3-6.
Category: Original Papers

Overview

Česká republika bývala postižena jodovým nedostatkem. Jodidace stolní soli, jako profylaktické opatření, byla zahájena v roce 1947 s použitím jodidu draselného (KI), v dávce 12 parts per million (ppm). V roce 1996 byla dávka zvýšena na 27–42 ppm, současně s programem systematicky nabízené suplementace těhotným ženám denní dávkou 100 μg KI v tabletě. Změna v programu měla za následek úplnou nápravu jodového deficitu u dospělé populace od roku 2000, zjištěnou hladinami jodurií.

Předkládaná studie se zaměřila na nejrizikovější skupiny vzhledem k následkům jodového deficitu, jmenovitě na těhotné ženy a novorozence. Hodnotila vliv programové změny v korekci jodového deficitu na jodurie matek a jejich novorozenců a dále na neonatální TSH, vyšetřované v rámci systematického screeningu kongenitální hypotyreózy. Jodurie byla vyšetřena u 50 párů „matka–novorozenec“ pátý den po porodu ve 3 oblastech ČR v letech 1993–1995 a ve dvou z nich v roce 1997 (před zavedením a po zavedení jodového programu). Neonatální TSH bylo stanoveno u 737 776 novorozenců, screenovaných pro kongenitální hypotyreózu v letech 1996–2003.

Výsledky:
V letech 1993–1995 byl medián jodurií matek (29–72 μgI/l) a novorozenců (28–77 μgI/l) téměř identický a ukazoval na přítomnost mírného až středního jodového deficitu. V obou skupinách došlo k vzestupu mediánů jodurií po zavedení jodového programu (na 58-79 μgI/l), ale hodnoty zůstaly pod 100 μgI/L. Novorozenecký screeningový recall rate u případů suspektních z hypotyreózy klesal postupně z 0,7 % v roce 1966 k <0,1 % v roce 2000, ale frekvence neonatálního TSH nad 5 mIU/L zůstávala nad cut-off point 3 % až do roku 2002, včetně.

Závěr:
Ačkoliv byl v ČR docílen jodový dostatek celkové populace v roce 2000, jodové zásobení těhotných matek a novorozenců by bylo zůstalo bez zvláštních opatření nedostatečné, s možnými následky poruch činnosti štítné žlázy.

Studie dále potvrzuje využití neonatálního tyreoidálního screeningu jako obzvláště citlivého způsobu pro monitorování stupně jodového deficitu a jeho korekce.

Klíčová slova:
jodový deficit, jodurie, těhotenství, neonatální tyreoidální screening


Labels
Neonatology Paediatrics General practitioner for children and adolescents
Topics Journals
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#