Vliv perorálního osídlení nepatogenním kmenem E. coli ponarození na složení střevní flóry, imunitní odpověď a výskytnozokomiálních infekcí u donošených a nedonošených dětí.Sledování jeho dlouhodobého působení
Authors:
R. Lodinová-Žádníková 1; B. Cukrowská 2
Authors‘ workplace:
Ústav pro péči o matku a dítě, Praha-Podolí, 1vedoucí pediatrického oddělení MUDr. Z. StraňákImunologické oddělení, Mikrobiologický ústav AV ČR, Praha, 2vedoucí doc. MUDr. H. Tlaskalová, DrSc.
Published in:
Čes-slov Pediat 1999; (6): 268-273.
Category:
Overview
Po perorálním podávání nepatogenního kmene E. coli u donošených a nedonošených novorozenců se kmenrychle uchytil ve střevě a přetrvával jako rezidentní po řadu týdnů a měsíců. Přítomnost kmene stimulovalaprotilátkovou odpověď, především lokální, ve slinách a střevním ústrojí, ale též celkovou, prokazatelnou v séru.Časná indukce vlastní tvorby sekrečního IgA ve střevním traktu je významná zvláště u nekojených dětí, kde zčástinahrazuje chybění tohoto imunoglobulinu dodávaného mateřským mlékem.U nedonošených dětí mělo preventivní osídlení příznivý vliv na snížení počtu infekcí, úmrtí v souvislostis infekcí, snížení přítomnosti patogenní mikroflóry ve střevě i na jiných sliznicích. U nosičů patogenních kmenůvytlačoval podaný kmen úspěšně patogeny a napomáhal k restituci porušené střevní mikroflóry. Osídlení ponarození významně dlouhodobě ovlivnilo výskyt opakovaných infekcí a alergických onemocnění. Po 10 letech bylvýskyt těchto onemocnění u osídlených nedonošených dětí významně nižší než u skupiny dětí kontrolních. Po 20letech byl po zhodnocení dotazníkového průzkumu prokázán stále ještě významně nižší výskyt alergickýchonemocnění u donošených dětí osídlených po narození než u dětí kontrolních.V současné době je kmen E. coli součástí vakcíny, která je registrována a vyráběna pod jménem Colinfant.
Klíčová slova:
perorální osídlení kmenem E. coli, novorozenci, imunita, nozokomiální infekce, dlouhodobépůsobení
Labels
Neonatology Paediatrics General practitioner for children and adolescentsArticle was published in
Czech-Slovak Pediatrics
1999 Issue 6
Most read in this issue
- Těžká chronická neutropenie
- Postavení scintigrafie skeletu v diagnostice a hodnocení stadiímorbus Legg-Calvé-Perthes
- Vysokofrekvenčná oscilačná ventilácia v liečbe IRDSnovorodencov - súčasný stav
- Otravy u dětí, prevence nejčastějších intoxikací,zásady správné léčby