Zkušenosti s aplikací leflunomidu (ARAVA) v léčbě aktivní revmatoidní artritidy v klinické praxi v České republice (hodnocení registru nemocných České revmatologické společnosti)
:
K. Pavelka; L. Šedová
:
Revmatologický ústav, Praha
:
Čes. Revmatol., 13, 2005, No. 4, p. 127-133.
:
Original Papers
Leflunomid (ARAVA®) je novější chorobu modifikující lék pro terapii revmatoidní artritidy. Mechanismem účinku je inhibice syntézy pyrimidinů a tím ovlivnění funkce aktivovaných T buněk. Leflunomid výrazně snižuje klinickou aktivitu RA a to i dlouhodobě, příznivě ovlivňuje funkční schopnost nemocných a zpomaluje rentgenovou progresi RA. Autoři referují výsledky postmarketinkové, otevřené studie v ČR, do které bylo zařazeno 999 pacientů. Průměrná doba léčby byla 10,5 ± 5,8 měsíců (0–41). Příznivé terapeutické odpovědi bylo dosaženo po 6 měsících u 68,3 % pacientů (pokles DAS > 1,2). Došlo rovněž k signifikantnímu poklesu počtu oteklých a palpačně citlivých kloubů a CRP (p < 0,001). Terapie byla dobře snášena, závažné NÚ (bez trvalých následků) se vyskytly ve 2 % případů. Nebyla zaznamenána výraznější hepatotoxicita. Po 10 měsících léčby zůstává na léčbě 79 %. Počet pacientů schopných pracovat se zvýšil z 22 % na 39 %. Studie prokazuje dobrý profil účinnost/riziko leflunomidu a pravděpodobně i výhodné farmakoekonomické parametry této léčby.
Klíčová slova:
revmatoidní artritida, leflunomid, DMARDs
Labels
Dermatology & STDs Paediatric rheumatology RheumatologyArticle was published in
Czech Rheumatology
2005 Issue 4
Most read in this issue
- Antibodies against citrullinated proteins in rheumatoid arthritis
- Experience with leflunomide (ARAVA) treatment of active rheumatoid arthritis at clinical practice in the Czech Republic
- Viral arthritides
- RS3PE syndrom (Remitting seronegative symmetrical synovitis with pitting edema)