ST analýza fetálního EKG u předčasných porodů ve 30.–36. týdnu těhotenství
Authors:
Petr Janků 1; Lukáš Hruban 1; B. Kuřecová 1; A. Roztočil 2; P. Kachlík 3; J. Zahradníčková 4
Authors‘ workplace:
Gynekologicko–porodnická klinika MU a FN, Brno, přednosta prof. MUDr. P. Ventruba, DrSc.
1; Gynekologicko-porodnické oddělení, Nemocnice Jihlava, primář prof. MUDr. A. Roztočil, CSc.
2; Katedra speciální pedagogiky, PedF MU, Brno, vedoucí katedry prof. PhDr. M. Vítková, CSc.
3; Neonatologické oddělení FN, Brno, primář MUDr. I. Borek
4
Published in:
Ceska Gynekol 2006; 71(3): 163-168
Category:
Original Article
Overview
Cíl studie:
Zjistit možnosti ST analýzy fetálního EKG (STAN) u předčasných porodů mezi 30. a 36. týdnem těhotenství. Srovnat výsledky souboru předčasných porodů monitorovaných ST analýzou s kontrolním souborem předčasných porodů sledovaných pomocí kardiotokografie (KTG) a intrapartální fetální pulzní oxymetrie (IFPO).
Typ studie:
Prospektivní studie.
Název a sídlo pracoviště:
Gynekologicko–porodnická klinika Masarykovy univerzity a FN Brno.
Metodika:
Z celkového souboru 239 rizikových těhotných, které byly monitorovány pomocí ST analýzy fetálního EKG, bylo zhodnoceno 39 žen s předčasným porodem mezi 30. a 36. týdnem těhotenství. Kontrolní soubor tvořilo 229 těhotných, které porodily mezi 30. a 36. týdnem a byly sledovány pomocí KTG a IFPO. Rozdělení do jednotlivých souborů bylo náhodné. Byla hodnocena délka a způsob ukončení porodu, pH arteriální pupečníkové krve, skóre podle Apgarové v první, páté a desáté minutě, celková délka hospitalizace, nutnost a délka pobytu na neonatologické jednotce intenzivní péče (NJIP), intermediární jednotce intenzivní péče (JIMP), přítomnost sepse, hyperbilirubinémie a neurologický stav novorozence. Statistická analýza byla provedena pomocí Fisherova exaktního testu, Kruskalova–Wallisova testu, χ2 testu a parametrického testu Anova.
Výsledky:
Téměř v žádném ze sledovaných parametrů nebyl v obou kategoriích předčasných porodů (STAN vs. KTG + IFPO) shledán signifikantní rozdíl, kromě lehkého neurologického postižení novorozence. V souboru předčasných porodů monitorovaných ST analýzou bylo pouze 33,3 % novorozenců se známkami lehkého neurologického poškození proti kontrolnímu souboru, kde jich bylo 56,3 % (p<0,01).
Závěr:
Bylo prokázáno, že ST analýza fetálního EKG má u předčasných porodů mezi 30.–36. týdnem těhotenství stejné výsledky jako dosavadní způsoby monitorování pomocí KTG a IFPO. V souboru předčasných porodů monitorovaných pomocí ST analýzy bylo statisticky významně méně lehkých neurologických postižení.
Klíčová slova:
ST analýza, fetální EKG, předčasný porod, monitorování, kardiotokografie, IFPO
Labels
Paediatric gynaecology Gynaecology and obstetrics Reproduction medicineArticle was published in
Czech Gynaecology
2006 Issue 3
Most read in this issue
- Diskrepance ultrazvukových biometrických parametrů hlavičky (HC – head circumference, BPD – biparietal diameter) a délky stehenní kosti (FL – femur lenght) v závislosti na pohlaví plodu a délce těhotenství
- Sérové protilátky proti annexinu V a jiným fosfolipidům u žen s poruchou plodnosti
- Cholestatická hepatóza těhotných žen – čtyři kazuistiky
- Prevence Rh (D) aloimunizace u Rh (D) negativních žen v těhotenství a po porodu Rh (D) pozitivního dítěte