#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Kvalita embryí po ICSI v závislosti na rychlosti nástupu prvního buněčného dělení


Authors: J. Březinová 1;  M. Svobodová 1;  I. Oborná 1;  H. Fingerová 1;  J. Dostál 1;  M. Kršková 2
Authors‘ workplace: Centrum asistované reprodukce, Por. -gynekologická klinika FN a LF UP, Olomouc přednosta prof. MUDr. M. Kudela, CSc. 1;  Centrum výpočetní techniky UP, Olomouc, ředitel RNDr. F. Zedník 2
Published in: Ceska Gynekol 2006; 71(3): 204-208
Category: Original Article

Overview

Cíl studie:
Vyhodnotit kvalitu embryí po ICSI v závislosti na rychlosti nástupu prvního buněčného dělení.

Typ studie:
Prospektivní studie.

Název a sídlo pracoviště:
Centrum asistované reprodukce, Porod.-gynekologická klinika FN a LF UP, Olomouc.

Metoda:
Bylo hodnoceno 1116 embryí získaných v cyklech ICSI (IntraCytoplasmic Sperm Injection) v období 2001–2004. Kontrola nástupu prvního buněčného dělení probíhala za 22–27 hodin od ukončení ICSI a embrya byla rozdělena do tří skupin podle rychlosti dělení: early cleavage (EC) embrya, jestliže u nich již proběhlo první buněčné dělení, break down pronuclear (BDPN) embrya, u kterých došlo pouze k rozpuštění karyolemy, a pronuclear (PN) embrya, která zůstávala ve stadiu prvojader. Stupeň fragmentace byl v těchto skupinách hodnocen 2. den kultivace ve čtyřech kategoriích: A – embrya s pravidelnými blastomerami, bez fragmentací, B – embrya s nepravidelnými blastomerami nebo s fragmentací do 30 %, C – embrya s fragmentací 30–50 % a D – embrya s fragmentací nad 50 %. U všech sledovaných embryí byla hodnocena rychlost dalšího dělení a průměrný počet blastomer 2. a 3. den kultivace. Statistické zpracování bylo provedeno v Centru výpočetní techniky UP Olomouc pomocí dvouvýběrového t-testu a χ2 testu.

Výsledky:
Z 1116 embryí bylo 37,4 % embryí EC, 33,1 % BDPN a 29,5 % PN. Zjištěné rozdíly ve stupni fragmentace mezi skupinami byly statisticky průkazné (p = 0,000). EC embrya byla v 52 % zcela bez fragmentů, zatímco 48 % PN embryí bylo s vysokým stupněm fragmentace. K zástavě dělení došlo pouze ve skupině PN embryí (3,3 %). V rychlosti dělení (2. i 3. den kultivace) je rozdíl mezi skupinami statisticky průkazný (p = 0,000). Průměrný počet blastomer 2. den kultivace je statisticky průkazný mezi všemi skupinami (p = 0,000), třetí den je průkazný rozdíl jen mezi EC a BDPN vs. PN embryi (p = 0,000).

Závěr:
Hodnocení rychlosti nástupu prvního buněčného dělení je vhodným parametrem při výběru embrya k přenosu. EC embrya jsou embrya s „lepší“ morfologií a mají větší průměrný počet blastomer než obě zbývající skupiny.

Klíčová slova:
„early cleavage“ embrya, selekce embryí, morfologie embryí, in vitro fertilizace


Labels
Paediatric gynaecology Gynaecology and obstetrics Reproduction medicine

Article was published in

Czech Gynaecology

Issue 3

2006 Issue 3

Most read in this issue
Topics Journals
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#