Diskrepance ultrazvukových biometrických parametrů hlavičky (HC – head circumference, BPD – biparietal diameter) a délky stehenní kosti (FL – femur lenght) v závislosti na pohlaví plodu a délce těhotenství
Authors:
M. Lubušký 1,2; I. Míčková 2; M. Procházka 1; P. Dzvinčuk 1; K. Malá 1; L. Čížek 3; V. Janout 3
Authors‘ workplace:
Porodnicko-Gynekologická klinika LF UP a FN, Olomouc, přednosta prof. MUDr. M. Kudela, CSc.
1; Ústav lékařské genetiky a fetální medicíny LF UP a FN, Olomouc, přednosta prof. MUDr. J. Šantavý, CSc.
2; Ústav preventivního lékařství LF UP, Olomouc, přednosta prof. MUDr. V. Janout, CSc.
3
Published in:
Ceska Gynekol 2006; 71(3): 169-172
Category:
Original Article
Overview
Cíl studie:
Srovnání fetálních ultrazvukových biometrických parametrů hlavičky (obvod – HC, biparietální průměr – BPD) a stehenní kosti (délka femuru – FL) s ohledem na délku těhotenství a pohlaví plodu.
Typ studie:
Prospektivní studie.
Název a sídlo pracoviště:
Gynekologicko-porodnická klinika, Ústav lékařské genetiky a fetální medicíny, Ústav preventivního lékařství LF Univerzity Palackého a FN, Olomouc.
Metodika:
Ultrazvuková biometrie byla prováděna v souladu s metodikou uvedenou v referenčních tabulkách. U všech plodů bylo změřeno HC, BPD a FL. Ze studie byla vyloučena riziková těhotenství, plody v poloze koncem pánevním a vícečetná těhotenství.
Výsledky:
Celkem bylo provedeno 427 ultrazvukových biometrií mezi 16.–38. týdnem těhotenství. Plody mužského pohlaví měly signifikantně větší obvod hlavičky (HC) i biparietální průměr (BPD) ve srovnání s plody ženského pohlaví a s délkou těhotenství rozdíl narůstal. V období do 20. týdne byl rozdíl (HC + 3,9 dne; 3,0 %, a BPD + 4,1; 3,2 %), mezi 20.–30. týdnem (HC + 6,8 dne; 4,3 %, a BPD + 6,9 ; 4,4 %) a po 30. týdnu (HC + 12,3 dne; 5,6 %, a BPD + 12,9; 5,9 %). V období do 20. týdne byl rozdíl mezi HC a FL u plodů mužského pohlaví + 2,1 dne (95%Cl 1,7–2,6; p <0,001), mezi 20.–30. týdnem + 3,4 dny (95%Cl 2,5–4,2; p <0,001) a po 30. týdnu + 9,7 dne (95%Cl 7,3–12,1; p <0,001).
Závěr:
Podle výsledků této studie mají plody mužského pohlaví signifikantně větší biparietální průměr i obvod hlavičky. Rozdíl je patrný již od 16. týdne těhotenství a narůstá s délkou gestace. Při nálezu diskrepance v ultrazvukové biometrii hlavičky plodu a délkou stehenní kosti by mělo být zohledněno i pohlaví plodu.
Klíčová slova:
ultrazvuk, biometrie, BPD, HC, pohlaví plodu
Labels
Paediatric gynaecology Gynaecology and obstetrics Reproduction medicineArticle was published in
Czech Gynaecology
2006 Issue 3
Most read in this issue
- Diskrepance ultrazvukových biometrických parametrů hlavičky (HC – head circumference, BPD – biparietal diameter) a délky stehenní kosti (FL – femur lenght) v závislosti na pohlaví plodu a délce těhotenství
- Sérové protilátky proti annexinu V a jiným fosfolipidům u žen s poruchou plodnosti
- Cholestatická hepatóza těhotných žen – čtyři kazuistiky
- Prevence Rh (D) aloimunizace u Rh (D) negativních žen v těhotenství a po porodu Rh (D) pozitivního dítěte