#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Antifungální účinek u vybraných přírodních látek a probiotik, jejich možnosti použití v profylaxi vulvovaginitidy


Authors: M. Hronek;  D. Vachtlová;  Z. Kudláčková;  P. Jílek
Authors‘ workplace: Katedra biologických a lékařských věd Farmaceutické fakulty v Hradci Králové, LF UK, Praha, vedoucí pracoviště doc. RNDr. V. Semecký, CSc.
Published in: Ceska Gynekol 2005; 70(5): 395-399
Category: Retraining

Overview

Cíl studie:
Přehled účinných přírodních látek a probiotik s antifungální aktivitou a jejich možné použití u vulvovaginitid jako profylaktika či terapeutika.

Typ studie:
Literární přehled.

Název a sídlo pracoviště:
Univerzita Karlova v Praze, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové.

Metodika:
Rešerše studií a publikací z medicínských databází.

Závěr:
U některých přírodních látek byl prokázán antimykotický účinek. Účinnost česnekového extraktu za podmínek in vitro vůči kvasinkám rodu C. albicans se projevuje do jedné hodiny. Značnou antifungální aktivitu vůči C. albicans vykazují i esenciální oleje obsažené v kayenském pepři (Capsicum frutescens).

Hřebíček vykazuje menší antimykotické účinky. Čínský pórek vykazuje podobné účinky jako česnek. Rovněž propolis vykazuje antifungální vlastnosti, kde citlivost kmenů kvasinek klesá v tomto pořadí: C. albicans > C. tropicalic > C. crusei > C. guilliermondii. Jeho účinnost je závislá na složení a místo původu. Tea trea olej (Melaleuca alternifolia) působí inhibičně na kmeny rodu Candida v minimální inhibiční koncentraci, pouze u C. crusei a C. norvengensis je zapotřebí koncentrace vyšší. V profylaxi vaginálních kandidóz lze doporučit perorální podávání kmenů Lactobacillus rhamnosus GR-1 a L. fermentum RC-14, B-54. Dále se jeví vhodné kmeny L. brevis CD-2, L. salivarius FV-2, L. gasseri MB 335, L. plantarum, a to v podobě gelových kapslí (L. plantarum) či vaginálních tablet (L. gasseri). Kmeny L. acidophilus CRL 1294 a L. salivarius CRL 1328 vykazují schopnost samoagregace a koagregace s Candidou.

Upozornit je nutné na to, že probiotické kmeny lactobacilla (zejména L. casei a L. rhamnosus) mohou ve vzácných případech vyvolat bakteriémii a sepsi, a to zejména u imunodeficientních pacientek a pacientek, které prodělaly chirurgický zákrok trávicího ústrojí. U vitamínu E nebyl prokázán ochranný účinek proti kvasinkové infekci, pozitivní vliv nebyl jednoznačně potvrzen ani u zinku, nicméně normalizaci jeho hladiny lze doporučit.

Klíčová slova:
vulvovaginitis, antifungální účinek, přírodní látky, probiotika, zinek


Labels
Paediatric gynaecology Gynaecology and obstetrics Reproduction medicine

Article was published in

Czech Gynaecology

Issue 5

2005 Issue 5

Most read in this issue
Topics Journals
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#