Sociální reprezentace duševně nemocného u budoucích profesionálních pracovníků jako proměnná v léčebném procesu
Authors:
J. Šupa
Authors‘ workplace:
Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity, Brno
Published in:
Čes. a slov. Psychiat., 102, 2006, No. 6, pp. 299-306.
Category:
Original Article
Overview
Ve svém příspěvku srovnávám výsledky dvou výzkumných studií. Jedna byla zaměřena na zkoumání sociálních reprezentací „duševně nemocného“ u studentů a studentek psychologie, medicíny a oboru zdravotní sestra na psychiatrii, druhá na sociální reprezentaci péče v psychiatrických zařízeních podle lidí, kteří byli několikrát hospitalizováni. Srovnáním těchto studií lze ozřejmit některé proměnné, které hrají roli ve vztazích mezi lidmi hospitalizovanými a personálem psychiatrických zařízení.
Jako metoda zkoumání byla zvolena tzv. „focus group“ – diskuse v malých skupinách se zadaným tématem. Analýzou diskusí se studenty a studentkami pomáhajících profesí byla vytvořena sociální reprezentace „duševně nemocného“. V těchto oborových skupinách se obraz „duševně nemocného“ skládal z tzv. expertního pohledu specifického pro každý obor, stereotypních obrazů sdílených většinovou společností spojených s jazykovou exkluzivitou a z pohledu daného zkušenostmi.
Výzkum v druhé části přinesl také reflexi psychiatrické péče lidmi, kteří mají zkušenost s hospitalizací, a kteří považují za podstatné pro jejich „well-being“ především vztahy se středním zdravotnickým personálem, ochotu psychologů a lékařů s nimi mluvit, vřelou a povzbuzující komunikaci a atmosféru zařízení. Kromě toho se objevila také sociální reprezentace pomáhajících oborů vyskytujících se v pomáhajícím kontextu.
Klíčová slova:
sociální reprezentace, psychiatrická péče, duševně nemocní, studenti psychologie, studenti medicíny, zdravotní sestra na psychiatrii, pomáhající profese.
Labels
Addictology Paediatric psychiatry PsychiatryArticle was published in
Czech and Slovak Psychiatry
2006 Issue 6
Most read in this issue
- Uplatnění genetických vloh pro schizofrenii v premorbidní osobnosti
- Sexuální funkce a sexuální aktivity pacientek s onemocněním schizofrenního okruhu
- Polymorfismy genů pro dopaminové receptory D2 a D4 a pro dopaminový transportér (DAT) u českých hyperkinetických chlapců nesouvisejí s kognitivní poruchou
- Nové aspekty psychiatrické léčby