Membrány II: Membrána nervové buňky ve vývoji, při stresu, při změnách výživy a v průběhu neuroplastických změn
Authors:
J. Mourek 1,2; M. Langmeier 1; J. Pokorný 1
Authors‘ workplace:
Fyziologický ústav 1. LF UK, Praha
; přednosta prof. MUDr. O. Kittnar, CSc.
Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity, České Budějovice
1; přednosta prof. MUDr. M. Velemínský, CSc.
2
Published in:
Čes. a slov. Psychiat., 102, 2006, No. 1, pp. 31-35.
Category:
Comprehensive Reports
Overview
V průběhu postnatálního vývoje výrazně stoupá v mozkové kůře zastoupení polyenových mastných kyseliny řady n-3 především v důsledku akumulace kyseliny dokosahaxaenové. U lidského novorozence existuje výrazný gradient těchto mastných kyselin mezi krví matky a krví novorozence. Snížením obsahu polyenových mastných kyselin v průběhu stárnutí se mění fluidita membrány. Stresory (hypoxie, ischemie, hypo nebo hyperglykémie, horečka, infekce, nepřiměřená stimulace – bolest, fixace a omezení pohybu atd.) zvyšují produkci kyslíkových radikálů, dochází k aktivaci fosfolipáz, lipoperoxidaci a narušení membrány nervových buněk.
Ve vyvíjející se nervové tkáni jsou neuronální prekurzory a rostoucí výběžky neuronů naváděny specifickými komponentami buněčných membrán – adhezivními proteiny. Stejné mechanismy jsou zodpovědné i za neuroplastické děje vzniku, přestavby a obnovy neuronálních okruhů. Změny v expresi adhezivních proteinů mohou vést k poruchám tvorby a funkce modulačních neuronálních okruhů, změnám výdeje neurotransmitérů, a tedy poruchám v oblasti integračních funkcí nervového systému.
Specifické proteiny presynaptické membrány umožňují vazbu synaptických veziklů na buněčnou membránu a výdej neurotransmitéru mechanismy exocytózy. Tento proces může probíhat dvěma základními mechanismy: je-li koncentrace kalcia v presynaptickém útvaru relativně nízká, splývá synaptický váček s membránou delší dobu; při vysokých hodnotách hladiny Ca2+ je vezikl uvolněn krátce po vazbě na membránu a po uvolnění mediátoru.
Klíčová slova:
struktura membrány, stres, výživa, presynaptický element, neuronální okruhy, adhezivní proteiny.
Labels
Addictology Paediatric psychiatry PsychiatryArticle was published in
Czech and Slovak Psychiatry
2006 Issue 1
Most read in this issue
- Syndrom zavrženého rodiče
- Novinky v oblasti výzkumu dětského autismu
- Farmakoterapie kognitivní dysfunkce u schizofrenie
- Sexuální agrese u žen