Chirurgické řešení kombinovaných poranění předního a zadního segmentu s kovovým nitroočním tělesem
Authors:
H. Došková; E. Vlková
Authors‘ workplace:
Oftalmologická klinika LF MU a FN, Brno-Bohunice
přednosta prof. MUDr. Eva Vlková, CSc.
Published in:
Čes. a slov. Oftal., 62, 2006, No. 1, p. 42-47
Overview
Cílem práce bylo zhodnotit anatomické a funkční výsledky chirurgického řešení kombinovaných poranění předního a zadního segmentu, způsobených průnikem kovového nitroočního tělesa.
Soubor tvořilo 25 očí s penetrujícím poraněním, způsobeným průnikem kovového nitroočního tělesa. Věkové rozmezí souboru bylo 14–68 let (36,8 ± 10,9) a průměrná doba sledování byla 21,0 ± 10,7 měsíců. Všechna poranění byla řešena suturou vstupní rány s okamžitým či následným řešením patologie na obou segmentech v jednom nebo více sezeních. Kovová tělesa byla extrahována cestou pars plana vitrektomie pinzetou nebo endomagnetem. Traumatické změny na sítnici byly ošetřeny endodiatermií a endolaserem. V indikovaných případech byla provedena tamponáda silikonovým olejem. Parciální či totální traumatická katarakta byla odstraněna technikou fakoemulzifikace ze sklerálního přístupu nebo pars plana endofakofragmentací s nebo bez náhrady nitroočním implantátem.
Nejčastější patologií na předním segmentu byla penetrující rána rohovky (72 %) a traumatické změny na duhovce (56 %). Totální katarakta byla přítomna v 56 % případů. V oblasti zadního segmentu se nejčastěji vyskytl hemoftalmus (36 %). Známky endoftalmitidy byly přítomny ve 12 % případů. Interval mezi primární suturou a kombinovaným výkonem na předním a zadním segmentu byl nejčastěji mezi 5.–14. dnem (52 %). U 10 případů (40 %) jsme implantovali nitrooční čočku (IOL), 9krát zadněkomorovou IOL a 1krát předněkomorovou IOL. Z časných pooperačních komplikací jsme zaznamenali nejčastěji výskyt fibrinu v přední komoře (16 %), z pozdních komplikací amoci (32 %) a vznik PVR (24 %).
Anatomický a funkční výsledek kombinovaných poranění s CNT závisí nejen na volbě techniky chirurgického řešení, ale zejména i na rozsahu počátečního poranění a riziku rozvoje přítomné infekce.
Klíčová slova:
penetrující poranění, kovové nitrooční těleso
Labels
OphthalmologyArticle was published in
Czech and Slovak Ophthalmology
2006 Issue 1
Most read in this issue
- Ultrazvuková biomikroskopie oka před a po operaci katarakty
- Možnosti a meze chirurgie zadního segmentu oka v ambulantních podmínkách
- Hodnocení výsledků penetrujících poranění s kovovým nitroočním tělesem dle Ocular Trauma Score
- Korekce astigmatismu použitím čočky Artisan® Phakic Toric