Makro-komplexy a možnosti jejich detekce
Authors:
J. Komrsková 1,2; J. Franeková 1,2; A. Jabor 1,2
Authors‘ workplace:
Pracoviště laboratorních metod, Institut klinické a experimentální medicíny, Praha
1; 3. lékařská fakulta, Univerzita Karlova, Praha
2
Published in:
Klin. Biochem. Metab., 27, 2019, No. 4, p. 172-176
Overview
Cíl studie: Zpracování aktuálních znalostí o klinické problematice makro-komplexů a možnostech jejich detekce.
Typ studie: Přehledná práce.
Název a sídlo pracoviště: Institut klinické a experimentální medicíny, Vídeňská 1958/9, 140 21 Praha 4
Materiál a metody: Na základě studia literatury je v této práci zhodnocena klinická problematika makro-komplexů. Jsou uvedeny jejich typy, asociace s chorobami a frekvence výskytu. Dále jsou referovány současné možnosti detekce makro-komplexů.
Výsledky: Makro-komplexy vznikají nejčastěji vazbou enzymu a imunoglobulinu G (IgG). Může se jednat buď o vazbu nespecifickou, nebo o vazbu se specifickými autoprotilátkami cirkulujícími v séru. Prvním popsaným makro-enzymem byla makro-amyláza, která je spolu s makro-AST reportována nejčastěji. Díky neustále se zvyšující citlivosti laboratorních metod jsou v současnosti zachycovány i makro-troponiny a jiné makro-proteiny. Prevalence makro-komplexů v séru není zcela známá, ve studiích se u jednotlivých makro-komplexů odlišuje a je udávána od 0,5 % (makro-TSH) do 20,4 % (makro-troponin). Přítomnost makro-komplexu se považuje za benigní nález, který se vyskytuje jak u zcela zdravých jedinců bez symptomů, tak i v asociaci s autoimunitními (zejména systémový lupus erythematodes) a jinými chorobami (malignity, zánětlivá onemocnění, aj.).
Závěr: V případě přetrvávajícího izolovaného zvýšení enzymu nebo proteinu bez prokázaných příčin je potřeba věnovat pozornost možnosti výskytu makro-komplexu v séru pacienta nebo jiných možných interferencí (přítomnost heterofilních protilátek, revmatoidního faktoru, hemolýzy, aj.). Efektivní komunikace mezi klinikem a laboratoří je proto při diskrepanci výsledků nezbytná jak pro záchyt a detekci suspektních makro-komplexů, tak pro odhalení jiných interferujících látek ve vzorku séra.
Klíčová slova:
makro-komplexy – makro-enzymy – makro-proteiny
Úvod
Makro-komplexy vznikají sloučením proteinu, nejčastěji enzymu, s jinou komponentou krevní plazmy, která neinhibuje aktivitu enzymu či funkčnost proteinu. Nejčastěji se jedná o imunoglobuliny třídy IgG a IgA (makro-komplexy typu 1), popsány jsou ale také sloučeniny enzymu s lipoproteinovými částicemi či spontánně polymerované sloučeniny (makro-komplexy typu 2). Příčiny vzniku makro-komplexů nejsou dosud známé [1]. Jsou popsány studie, u kterých byla přítomnost makro-komplexu asociována s malignitami či autoimunitními onemocněními [2, 3], častěji ovšem přítomnost makro-komplexů nebývá podmíněna žádným konkrétním onemocněním [4-6]. Ve vyšetřovaném séru nebo plazmě se přítomnost makro-komplexů projevuje perzistentní elevací koncentrace (aktivity) daného proteinu (enzymu) z důvodu vysoké molekulové hmotnosti komplexu a jeho delšího biologického poločasu. Zvýšené izolované koncentrace enzymů (proteinů) jsou často diagnosticky zavádějící a vedou k dalším, často i invazivním vyšetřením [7].
Typy makro-komplexů
Nejčastěji popisovanými sloučeninami tvořícími makro-komplexy jsou enzymy, zejména amyláza, aspartát-aminotransferáza (AST), kreatinkináza (CK), laktátdehydrogenáza (LDH), alkalická fosfatáza (ALP) a lipáza [4, 6, 8, 9-11] (Tabulka 1). Přítomnost makro-gamaglutamyltransferázy (GGT), makro-5´nukleosidázy či makro-leucin aminopeptidázy v plazmě je popisována méně často [12]. Kromě enzymů jsou z ostatních makro-forem dále zachycovány makro-troponin, makro-prolaktin, makro-thyreotropin i jiné makro-proteiny [13-15].
Makro-amyláza byla prvním makro-komplexem popsaným Wildingem et al. [4] u pacienta s 3-8krát zvýšenou aktivitou amylázy v séru v průběhu deseti let. Pro přítomnost makro-amylázy v séru je charakteristická až stonásobně redukovaná renální clearance amylázy, a to vzhledem k velké molekulové hmotnosti tohoto makro-komplexu. Makro-amyláza je nejčastěji tvořena imunoglobulinem IgA kappa, méně pak IgG. Popsána je i asociace amylázy s léky [1]. Známý je i současný výskyt makro-amylázy IgA a IgG [16].
Makro-AST je dalším z nejčastěji se vyskytujících makro-enzymů skládající se z cytoplazmatického AST, který se váže na IgG (kappa nebo lambda), nebo z mitochondriálního AST, který může tvořit vazbu jak s IgG, tak i s IgA (kappa nebo lambda). V séru pa-cienta se tak mohou vyskytovat buď jeden nebo oba typy makro-AST [17]. Na elektroforéze se makro-AST vyskytuje jako abnormální proužek mezi cytoplazmatickým a mitochondriálním AST [5]. V případě asociace s onemocněním jsou nejčastěji zachyceny při akutním infarktu myokardu (AIM), akutní a chronické hepatitidě a jaterních malignitách [12]. Na rozdíl od ostatních makro-komplexů je vyšší incidence spíše v mladším věku a bez asociace s jaterními či jinými chorobami [18-20].
Makro-CK se mohou vyskytovat ve dvou formách, a to makro-CK 1 a makro-CK 2. Makro-CK 1 je podobně jako makro-AST komplex enzymu (nejčastěji izoenzymu CK-BB) a imunoglobulinu (nejčastěji IgG kappa) o molekulové hmotnosti kolem 200 kDa. Makro-CK 2 vzniká polymerizací mitochondriální CK s molekulovou hmotností přesahující 300 kDa, která je produkována samostatným genem [8]. Přítomnost makro-CK byla popsána u pacientů s karcinomem žaludku či prostaty [21]. Vícekrát je popsána asociace současné přítomnosti makro-CK a makro-LDH u pacientů s akutním infarktem myokardu [22, 23]. Delanghe et al. [22] zaznamenali přítomnost makro-CK u pacientů desátý den po příhodě AIM, zatímco v časných fázích AIM makro-komplexy přítomny nebyly. Ke stejnému poznatku dospěli i Pudek a Jacobson [23]. Vzácněji byl výskyt makro-CK popsán i u dětí s leukoencefalopatií [24].
Makro-LDH se může stejně jako makro-CK vyskytovat ve více formách. Makro-LDH 1 je komplex LDH s imunoglobulinem (v 60 % s IgA) vyznačující se abnormálním množstvím proužků LDH na elektroforéze. Makro-LDH 2 vzniká asociací s β-lipoproteiny, na elektroforéze se vyznačuje změněnou pohyblivostí izoenzymů LDH. Makro-LDH 3 vzniká vzájemnou asociací izoenzymů LDH a na elektroforéze se vyznačuje výraznějšími proužky, které jsou typické pro izoenzymy LDH [9]. Makro-LDH nebývá popisována v asociaci s konkrétním onemocněním, nejčastěji se jedná o benigní nález [3]. Popisována je přítomnost makro-LDH v séru u pacientů s AIM, vzácněji u pacientů s následným rozvojem sekundární perikarditidy (Dresslerova syndromu) [9]. V literatuře se prozatím vyskytuje nesoulad ohledně asociace výskytu makro-LDH s autoimunitními chorobami. Galasso et. al. [21] ve své studii popsal makro-LDH u sedmi z deseti pacientů s revmatickým onemocněním. V jiné studii [25] bylo makro-LDH detekováno pouze u jednoho pacienta ze sta, kteří se léčili s revmatoidní artritidou a systémovým lupus erythematodes (SLE).
ALP nejčastěji tvoří vazbu s IgG lambda, vzácně s IgA a tento makro-komplex bývá dobře rozlišitelný elektroforézou od makro-komplexu alkalické fosfatázy s membránovými fragmenty či s lipoproteinem X [26]. Přítomnost je převážně popisována jako benigní [10], nicméně jsou reportovány i případy výskytu makro-ALP u pacientů s ulcerózní kolitidou [2] či v asociaci s jiným zánětlivým střevním onemocněním [27].
Výskyt makro-lipázy byl poprvé popsán u pacienta s non-Hodgkinovským lymfomem v roce 1987, kdy se jednalo o vazbu lipázy s IgG [11]. Zaman et al. [28] následně popsal současný výskyt makro-lipázy a makro-amylázy, které byly vázané na IgA. Kromě imunoglobulinů byla Taesem et al. [29] prokázána vazba lipázy i na alfa-2-mikroglobulin.
Makro-GGT prokázali Davidson a Watson [7] u čtyřiceti pacientů s diagnózou převážně jaterních onemocnění či alkoholismu; Thomas [1] popsal výskyt makro-GGT u pacientů s hepatobiliárními onemocněními. GGT může tvořit vazbu s imunoglobuliny, kde převládá vazba na IgA, nebo také s lipoproteinovými částicemi, podobně jako alkalická fosfatáza nebo leucin aminopeptidáza [1].
5´nukleotidáza tvoří makrokomplexy stejným způsobem jako GGT či ALP a jejich výskyt je asociován také s hepatobiliárním onemocněním [30].
Mezi další méně známé makro-komplexy patří i makroprolaktin, nazývaný též jako „big-prolaktin“ (ve formě dimeru), či „big big prolaktin“ (ve formě polymeru) [31], který se projevuje abnormálně zvýšenými hodnotami prolaktinu v séru. Součástí makromolekuly prolaktinu je nejčastěji molekula IgG. Vzniká často v asociaci s endokrinologickými onemocněními, zejména chorobami štítné žlázy, dále v průběhu těhotenství či při užívání léků, nejčastěji psychofarmak [32]. Při nepravděpodobně zvýšených hodnotách prolaktinu v séru lze odlišit přítomnost makroprolaktinu od prolaktin secernujícího adenomu, a tedy zjištění množství biologicky aktivního monomeru prolaktinu v séru, i pomocí jednoduchých laboratorních postupů jako je precipitace vzorku séra s polyethylenglykolem.
V roce 2016 byla popsána Prodanem et. al. [33] přítomnost makro-parathormonu u 56leté ženy. Koncentrace parathormonu v séru se pohybovala od 122 – 165 pmol/L. Po reakci séra s polyethylenglykolem klesla koncentrace na 12,1 pmol/L.
Z dalších neenzymových makro-komplexů jsou nyní objevovány i díky zvyšující se citlivosti metod komplexy imunoglobulinu, respektive autoprotilátek proti troponinu, s troponiny. Domanski et al. [34] popsali případ 62letého pacienta s mnohočetným myelomem s dlouhodobě zvýšenou koncentrací troponinu I (2800-3000 ng/L) bez ostatních ukazatelů poškození myokardu, na EKG byla patrná blokáda pravého Tawarova raménka. Podobný případ reportovali Wong et al. [35] a dále Warner s Marshallem [13]. V roce 2018 byl poprvé popsán i případ výskytu makro-troponinu T (hs TnT dlouhodobě 73 ng/L). Jednalo se o 22letého pacienta bez abnormalit na EKG a echokardiogramu a s fyziologickými hodnotami troponinu I [36]. Falešně zvýšenou koncentraci troponinu I nebo T může kromě makro-troponinu způsobovat i přítomnost vysoce specifických protilátek proti zvířecím antigenům (HAAA) [37], heterofilních protilátek, fibrinových vláken, přenos mezi vzorky (carryover), hemolýza, lipémie či náhodná chyba [13].
Možnosti detekce makro-komplexů
Techniky detekce makro-komplexů a určení jejich typu často zahrnují komplikovanější a pracné procesy, které vyžadují specializované vybavení laboratoře, jako např. chromatograf, ultracentrifugy a elektroforézu, a proto v klinické laboratoři nebývá toto stanovení začleněno. Při podezření na přítomnost makro-komplexu ve vzorku je v současnosti možno využít Registr raritních vyšetření, který má toto vyšetření v nabídce. Screening makro-komplexů (zejména makro-enzymů) lze provést jednoduchou reakcí s polyethylenglykolem (PEG), nebo reakcí s Proteinem A nebo G, které precipitují imunoglobuliny ve vyšetřovaném vzorku [7]. Pro sedm základních enzymů sice publikovali referenční rozmezí procenta precipitace (% PPA) Davidson a Watson [7], nicméně pro ostatní makro-enzymy/proteiny je rozmezí zatím neznámé, což zůstává nevýhodou této jednoduché techniky. V případě diskrepantních výsledků a podezření na makro-komplex ve vyšetřovaném séru pacienta je doporučováno přeměření vzorku jinou diagnostickou soupravou založenou na jiném principu měření (zejména pro suspektní makro-troponin, makro-parathormon, makro-TSH a jiné makro-proteiny). Jako součást průkazu makro-proteinu je také popisován diluční pokus pro zjištění (ne)linearity měření a dále použití speciálních zkumavek na blokaci heterofilních protilátek v měřeném vzorku séra [13]. Pro jednoznačnou detekci makro-komplexů se zdá být nejvhodnější technikou kombinace elektroforézy a gelové permeační chromatografie, kdy velké molekuly zůstávají na povrchu gelu, kterým je kolona naplněna, eluují se tak s nižším elučním časem než molekuly menší.
Diskuse
Makro-komplexy, skládající se z proteinu a imunoglobulinu (případně lipoproteinu či membránového fragmentu), jsou v posledních letech hojně reportovány pravděpodobně i díky neustále se zvyšující citlivosti laboratorních metod. K výskytu makro-enzymů, které jsou postupně popisovány již od roku 1964, se nyní přidávají makro-proteiny, jako jsou makro-troponiny, makro-prolaktiny, makro-thyreotropiny a makro-parat-hormony. Prevalence makro-komplexů je obecně neznámá, odvíjí se od použité metody stanovení makro-komplexů, věku a pohlaví. V literatuře je popisována od 0,5 % do 20,4 %, některé studie předpokládají prevalenci i vyšší. Přítomnost makro-komplexů v séru může přetrvávat od několika měsíců až po desítky let, výskyt makro-komplexů je reportován se zvyšujícím se věkem s výjimkou makro-AST, které je reportováno v dětském věku.
Makro-komplexy jsou klinicky zajímavé zejména ze dvou důvodů – jednak často způsobují nejasnosti při interpretaci laboratorních vyšetření a dále mohou, anebo nemusí, být asociovány s patologickým stavem. V případě asociace s chorobami se nejčastěji jedná o malignity a zánětlivá onemocnění, nejvíce diskutovaná je souvislost s autoimunitními onemocněními, ze kterých je u makro-komplexů nejvíce zastoupená SLE a přítomnost revmatoidních faktorů (RF).
Pro screening makro-komplexů lze využít jednoduchý precipitační test s polyethylenglykolem, který se specificky váže na globuliny krevní plazmy. Metoda je rychlá, levná a poměrně efektivní. Dle Davidsona a Watsona [7], působí polyethylenglykol částečně i na lipoproteiny, čímž dokáže zachytit i některé makroenzymy typu 2, jako jsou makro-ALP a makro-GGT, ale naopak neprecipituje makro-CK 2, která neobsahuje imunoglobuliny ani lipoproteinové částice. Pro tyto suspektní nálezy lze dnes použít dobře dostupné komerční kity na elektroforézu izoenzymů, v případě vybavenosti laboratoře i gelovou permeační chromatografii, kde pomocí závislosti elučního objemu na koncentraci enzymu (proteinu) lze potvrdit či vyvrátit přítomnost makro-komplexu ve vyšetřovaném vzorku. V případě izolovaného zvýšení enzymu/proteinu v séru bez prokázaného makro-komplexu, lze využít diluční test k ověření linearity reakce či inkubaci vzorku ve speciálních zkumavkách pro blokaci heterofilních protilátek a k následné re-analýze. V případě negativních výsledků těchto analýz, může dále připadat v úvahu interference revmatoidním faktorem, biotinem, hemolýzou či lipémií.
Závěr
Při diskrepantních výsledcích laboratorního testu je vždy potřeba brát v úvahu i možnou interferenci v podobě přítomnosti makro-komplexu ve vzorku. Pomocí efektivní komunikace mezi klinikem a laboratoří lze zabránit nejasnostem při interpretaci výsledků a předejít tak dalšímu mnohdy nákladnému a invazivnímu vyšetřování pacienta.
Autoři prohlašují, že nejsou ve střetu zájmů
Do redakce došlo 26. 8. 2019
Adresa pro korespondenci:
RNDr. Jitka Komrsková
Oddělení klinické biochemie
Pracoviště laboratorních metod
Institut klinické a experimentální medicíny
Vídeňská 1958/9
140 21 Praha
E-mail: jitka.komrskova@ikem.cz
Sources
1. Thomas, L. Clinical Laboratory Diagnostics: Use and Assessment of Clinical Laboratory Results. Frankfurt am Main: TH-Books, 1998, 1527 s. ISBN 3-98052154-0.
2. Horie, Y., Chiba, M., Iizuka, M., Watanabe, H., Masamune, O., Kakizaki, Y. A case of ulcerative colitis with positive alkaline phosphatase-linked immunoglobulin. Nihon Shokakibyo Gakkai Zasshi. 1989, 86(6), p. 1326-1330.
3. Pesce, M. A. The CK and LD macroenzymes. Lab Ma-nagement. 1984, 29, p. 41.
4. Wilding, P., Cooke, W. T., Nicholson, G. I. Globulin bound amylase: A Cause of Persistently Elevated Levels in Serum. Ann Intern Med. 1964, 60(6), p. 1053-1059.
5. Stasia, M. J., Surla, A., Renversez, J. C., Pene, F., Morel-Femelez, A., Morel, F. Aspartate aminotransferase macroenzyme complex in serum identified and characterized. Clin Chem. 1994, 40(7 Pt 1), p. 1340-3.
6. Krishnamurthy, S., Korenblat, K. M., Scott, M. G. Persistent increase in aspartate aminotransferase in an asymptomatic patient. Clin Chem. 2009, 55(8), p. 1573-5.
7. Davidson, D. F., Watson, D. J. Macroenzyme detection by polyethylene glycol precipitation. Ann Clin Biochem, 2003, 40 (5), p. 514-520.
8. Liu, C. Y., Lai, Y. C., Wu, Y. C., Tzeng, CH., Lee, S. D. Macroenzyme creatine kinase in the era of modern laboratory medicine. J Chin Med Assoc. 2010, 73(1), p. 35-9.
9. Perry, C., Peretz, H., Ben-Tal, O., Eldor, A. Highly elevated lactate dehydrogenase level in a healthy individual: a case of macro-LDH. Am J Hematol. 1997, 55(1), p. 39-40.
10. Cervinski, M. A., Lee, H. K., Martin, I. W., Gavrilov, D. K. A macro-enzyme cause of an isolated increase of alkaline phosphatase. Clin Chim Acta. 2015, 440, p. 169-171.
11. Stein, W., Bohner, J., Bahlinger, M. Macro-lipase a new member of the family of immunoglobulin-linked enzymes. J Clin Chem Clin Biochem. 1987, 25(12), p. 837-843.
12. Sturk, A., Sanders, G. T. Macro enzymes: prevalence, composition, detection and clinical relevance. J Clin Chem Clin Biochem. 1990, 28(2), p. 65-81.
13. Warner, J. V., Marshall, G. A. High incidence of macrotroponin I with a high-sensitivity troponin I assay. Clin Chem lab Med. 2016, 54(11), p. 1821-1829.
14. Hattori, N., Inagaki, C. Anti-prolactin (PRL) autoantibodies cause asymptomatic hyperprolactinemia: bioassay and clearance studies of PRL-immunoglobulin G complex. J Clin Endocrinol Metab. 1997, 82(9), p. 3107-3110.
15. Loh, T. P., Kao, S. L., Halsall, D. J., et al. Macro-thyrotropin: a case report and review of literature. J Clin Endocrinol Metab. 2012, 98, p. 1823-1828.
16. Kammeraat, C., de Jong, J. A. Macroamylase not always evidenced by a broad band in agarose gel electrophoresis. Clin Chem. 1985, 31(6), p. 1078.
17. Nagamine, M., Okochi, K. Complexes of immunoglobulins A and G with aspartate aminotransferase isoenzymes in serum. Clin Chem. 1983, 29(2), p. 379-81.
18. Komrsková, J., Hejlová, I., Kubíček, Z., Bartošová, K., Jabor, A., Franeková, J. Průkaz makro AST v běžné klinické praxi. Klin Biochem Metab, 2015, 23(44), No. 4, p. 171–174.
19. Hejlová, I., Komrsková, J., Sticová, E., Trunečka, P., Špičák, J., Franeková, J. Makro-AST jako příčina izolované chronicky zvýšené aktivity AST – popis dvou případů. Gastroent Hepatol. 2016, 70(2), p. 138-140.
20. Brožová, T., David, J., Komrsková, J., Votava, F. Makro AST jako příčina asymptomatické elevace aspartátaminotransferázy. Československá pediatrie. 2018, 73(3), p. 146-148.
21. Galasso, P. J., Litin, S. C., O’Brien, J. F. The macroenzymes: a clinical review. Mayo Clin Proc. 1993, 68(4), p. 349-354.
22. Delanghe, J., De Buyzere, M., De Scheerder, I., Vanderborght, J., Wieme, R. Macro-lactate dehydrogenase in serum after acute myocardial infarction (letter). Clin. Chem, 1987, 33, p. 1103-1104.
23. Pudek, M. R., Jacobson, B. E. Falsely negative Laboratory Diagnosis for Myocardial Infarction Owing to the Concurrent Presence of Macro Creatine Kinase and Macro Lactate Dehydrogenase. Clin. Chem. 1982, 28(12), p. 2434-2437.
24. Bodensteiner, J. B. Macro creatine kinase type 1: a cause of spuriously elevated serum creatine kinase associated with leukoencephalopathy in a child. J Child Neurol. 2014, 29(7), p. 973-976.
25. Biewenga, J., Feltkamp, T. E. W. Lactate dehydrogenase (LDH) -IgG3 immunoglobulin complexes in human serum. Clin Chim Acta. 1975, 64, p. 101-116.
26. Owen, M. C., Pike, L. S., George, P. M., Barclay, M. L., Florkowski, C. M. Macro-alkaline phosphatase due to IgG kappa complex: demonstration with polyethylene glycol precipitation and immunofixation. Ann Clin Biochem. 2002, 39(Pt 5), p. 523-525.
27. McTaggart, M. P., Rawson, C., Lawrence, D., et al. Identification of macro-alkaline phosphatase komplex in a patient with inflammantory bowel disease. Ann Clin Biochem. 2012, 49, p. 405-407.
28. Zaman, Z., Van Orshoven, A., Mariën, G., Fevery, J., Blanckaert, N. Simultaneous macroamylasemia and macrolipasemia. Clin Chem. 1994, 40(6), p. 939-942.
29. Taes, Y. E., Louagie, H., Yvergneaux, J. P., De Buyzere, M. L., De Puydt, H., Delanghe, J. R., Lott, J. A. Prolonged hyperlipasemia attributable to a novel type of macrolipase. Clin Chem. 2000, 46(12), p. 2008-2013.
30. Nemesánszky, E., Lott, J. A. Gamma-glutamyl-transferase and its izoenzymes: progress annd problems. Clin Chem. 1985, 31, p. 797-803.
31. Tritos, N. A., Klibanski, A. Prolactin and its Role in Human Reproduction. Physiology, Pathophysiology, and Clinical Management, 2019, p. 58-74.
32. Marek, J. Hyperprolaktinemie v praxi. Interní Med., 2008, 10(12), s. 549-554.
33. Prodan, P., Nandoshvili, E., Webster, C., Shakher, J. Asymptomatic elevated PTH level due to immunoassay interference resulting from Macro-PTH: a case report. Endocrine Abstracts. 2016, 44 CC4 | DOI: 10.1530/endoabs.44.CC4
34. Domanski, O., Maréchaux, S., Forzy, G., Lemahieu, J. M. An unexpected rise in cardiac troponin I in a patient with multiple myeloma. BMJ Case Reports. 2012, doi:10.1136/bcr-2012-006222
35. Wong, S. L., Isserow, S., Pudek, M. Macrotroponin Causing Elevation in Cardiac Troponin I. Can J Cardiol. 2014, 30, p. 956.
36. Lam, L. Identification of Macro Troponin T. Roche User Group Meeting 0850-0910, 2018. [cit. 2019-08-06] Dostupné na WWW https://dialog.roche.com/content/dam/dialog/owp/newzealand/Media/Education/RUG2018/RUG2018_CC_%20Identification_of_Macro_TroponinT.pdf
37. Franeková, J., Bláha, M., Bělohoubek, J., et al. A clinical and laboratory approach used to elucidate discordant results of high-sensitivity troponin T and troponin I. Clin Chim Acta, 2015, 446, p. 128-131.
38. Adamczyk, M., Brashear, R. J., Mattingly, P. G. Circulating cardiac troponin-I autoantibodies in human plasma and serum, Ann N Y Acad Sci. 2009, 1173, p. 67-74.
39. Briani, C., Zaninotto, M., Forni, M., Burra, P. Macroenzymes: too often overlooked (letter). J Hepatology, 2003, 38, p. 119.
Labels
Clinical biochemistry Nuclear medicine Nutritive therapistArticle was published in
Clinical Biochemistry and Metabolism
2019 Issue 4
Most read in this issue
- Hypernatremia – Frequency, Causes, Pathobiochemistry, Clinic and Therapy
- Non-specific and ambiguous positive laboratory findings
- Oxysterols - biochemistry and clinical importance
- Macro-complexes and possibilities of their detection