Současné i budoucí spektrum plicní fibrózy
Authors:
doc. MUDr. Drábková Jarmila; Csc
Published in:
Anest. intenziv. Med., 31, 2020, č. 5, s. 232
Category:
Wijsenbeek M, Cottin V. Spectrum of Fibrotic Lung Diseases. New Engl J Med 2020; 383(10): 958–968. doi: 10.1056/NEJMra2005230.
Rozsáhlý přehledový článek autorů pneumologických center v Rotterdamu a v Lyonu svým rozsahem, faktografií, podrobnými tabulkami, algoritmy i fotodokumentací s grafikou a s 53 validními citacemi mapuje medicínu plicních fibróz současnosti i s perspektivními výhledy.
Text se postupně podrobně a edukativně věnuje chorobným změnám plicního intersticia s jejich průběhem, možnostmi léčby i prognostickými výhledy.
Počty pacientů i pacientek totiž stoupají a vyžadují nové a širší znalosti nejen pneumologů, ale v pokročilých případech i anesteziologů a intenzivistů.
K patofyziologii přistupují nyní i genetické faktory, nové syndromy a nozologické jednotky – pneumokoniózy, následky abúzu drog, kouření e-cigaret s rozvojem VARDS, následky po akutní virové plicní infekci COVID-19, stavy po radiační terapii, intersticiální pneumonie, progredující reakce a stavy po transplantaci plic u mladých pacientů s cystickou fibrózou.
Všechny uvedené faktory napříč věkovým spektrem nejenže značně ovlivňují prognózu, ale významně zvyšují i perioperační rizikovost pacientů, a to i mimo rámec pneumochirurgických intervencí. Pacienti se již nyní stávají častěji kandidáty pro akutní i následnou intenzivní péči.
Trendy a počty pacientů vyžadují rozšířené znalosti a kvalifikovanou multi- a interdisciplinární spolupráci celých odborných týmů.
Článek splňuje kvalitní základní přehled. Do budoucnosti bude téma v anesteziologii i v intenzivní medicíně stále častěji a intenzivněji nárokovat naši pozornost, znalosti a zvládání správných rozhodnutí a nových postupů. Nepochybně je tento výborný text vhodný pro základní informaci.
doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.
Labels
Anaesthesiology, Resuscitation and Inten Intensive Care MedicineArticle was published in
Anaesthesiology and Intensive Care Medicine
2020 Issue 5
Most read in this issue
- Use of rotational thromboelastometry in perioperative medicine and its comparison with standard coagulation testing
- Refusal of patient admission from pre-hospital care by the provider of acute inpatient care
- The importance and options of peroperative evaluation of nociception
- Fentanyl – 60 years since synthesis, history of opioid analgesics