Perioperační akutní selhávání funkcí ledvin (AKI)
Published in:
Anest. intenziv. Med., 30, 2019, č. 6, s. 295
Category:
Prevence AKI (acute kidney injury), tj. náhlého selhávání funkcí ledvin probíhajícího v průběhu 7 dnů v perioperačním období, se uvádí stále důrazněji. Informace o renálních funkcích a výkonnosti ledvin proto patří k zásadnímu, skríningovému diagnostickému sledování v celém perioperačním období. Má svůj význam i u pacientů, kteří v anamnéze onemocnění ledvin neuvádějí.
V rozsáhlém přehledovém článku se zdůrazňuje, že prosazování diagnostiky renálních funkcí a preventivní ochrana ledvin snižují pooperační mortalitu a morbiditu. Ovlivňují i chirurgické výsledky. Diagnostika se dosud opírá především o sledování – varovný vzestup hodnot kreatininu v séru, popř. o objemové sledování diurézy v určených časových intervalech.
V současné době přistupují nové, citlivější a časněji zjistitelné biomarkery. Svědčí o trendu a prognóze, nezávisí na mohutnosti svaloviny, na nutričních dávkách proteinů. Nejsou však dosud systematicky využívány a správně hodnoceny.
Text zdůrazňuje význam našich znalostí o nich; významně narůstá počet provedených RCT studií. Ty se ve svých protokolech soustřeďují především na prevenci, na její nové složky, možnosti, indikace a výzvy: objemové tekutinové náhrady, cílenou tekutinovou terapii a její složení, mimotělní náhrady funkcí ledvin – CRRT (continuous renal replacement therapy). Text uvádí podrobně klasifikační systémy AKI formou RIFLE (hodnotitelný během 7 dnů), AKIN (hodnotitelný v průběhu 48 hodin) a KDIGO.
Článek podrobně rozebírá epidemiologii, patofyziologii, rizikové faktory u pacientů z hlediska anestezie i chirurgického výkonu, anemie a indikací k podání krevních náhrad. Jsou zařazeny barevně výstižné schematické obrázky. Pro nekardiochirurgickou operativu je doporučena laboratorní diagnostika se soubory biomarkerů: NGAL, KIM-1; cystatin-C, TIMP-2 kromě klasického kreatininu, hladiny urey a eGFR.
Předloženy jsou rovněž „balíčky“ prevence, doporučení, jak řídit glykemii a jak plánovat nutriční terapii.
Připravila doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.
e-mail: jarmila.drabkova@fnmotol.cz
Labels
Anaesthesiology, Resuscitation and Inten Intensive Care MedicineArticle was published in
Anaesthesiology and Intensive Care Medicine
2019 Issue 6
Most read in this issue
- Anaesthesiology and intensive care in gynaecology and obstetrics
- The year in review - ethics and palliative care in the ICU in 2019
- The year in review – neuroanaesthesia and neurointensive care
- The year in review - robot-assissted surgery in the Czech Republic